Prišiel do Lakers ako hviezda, avšak pohorel. Teraz im má pomôcť k titulu

Publikované: 25.08.2019 Autor: Michal Bakaj Foto: bleacher report

Los Angeles Lakers (Foto: bleacher report)

Dwight Howard sa vracia k Los Angeles Lakers. Svojho času najdominantnejší hráč v súťaži chce byť opäť raz členom špičkového mužstva.

Dôvody má hneď dva. Jednak plánuje zachrániť svoju upadajúcu kariéru a zároveň túži po majstrovskom titule. Čoskoro 34-ročný center vystriedal za uplynulých päť rokov päť klubov. Nikde sa nepresadil a navyše ho čoraz viac trápili zdravotné problémy.

Viacerí ho už odpisovali a odkazovali mu, aby zavesil tenisky na klinec. Howard je komplikovaná povaha, medzi spoluhráčmi ani súpermi nemá veľa priateľov, ale nie je to niekto, kto by sa vzdával. Zodpovedne absolvoval zdĺhavú regeneráciu po operácii chrbta, schudol takmer desať kilogramov a neprajníkom chce dokázať, že ešte nepatrí do starého železa.

S Lakers by mal podpísať jednoročný negarantovaný kontrakt, čo znamená, že Kalifornčania s ním do 7. januára môžu rozviazať dohodu bez udania dôvodu a bez nároku na odstupné.

Klub zúfalo hľadal veteránsku pomoc pod kôš po tom, ako sa vážne zranil DeMarcus Cousins. Na skúške boli traja – okrem Howarda aj Joakim Noah a Marcin Gortat. Najviac zaujal Howard, ktorý prejavil veľkú túžbu vrátiť sa do LA.

Snaha o reparát

Jeho prvá kalifornská štácia nedopadla práve ideálne. V polovici sezóny 2012/13 mali Lakers bilanciu 17–24. Howardove štatistiky neboli najhoršie (17,1 bodu, 12,3 doskoku, 2,5 bloku), ale v porovnaní s minulými sezónami veľa fauloval (3,6 faulu na zápas) a často strácal lopty (3,2 straty).

Navyše rovnako ako Shaquille O´Neal, ani on si ľudsky nesadol s Kobe Bryantom. Časté mediálne prekáračky nerobili dobrú atmosféru v tíme, čo sa ukázalo aj na výsledkoch. Lakers síce postúpili do play-off, ale v 1. kole im vystavilo stopku San Antonio Spurs.

„Nemá správnu mentalitu na to, aby mohol vyhrávať tituly,“ povedal o ňom Bryant s odstupom času.

Howard v nedávnom rozhovore uviedol, že sa zmenil.

„Urobím všetko pre víťazstvá. Už nemám ego – je mŕtve. Muselo umrieť, aby som to mohol byť pravý ja,“ povedal pre The Athletic.

Vie, že v súčasnom tíme nebude hrať dominantnú úlohu. Spolu s ďalšími veteránmi bude pomáhať LeBronovi Jamesovi a Anthonymu Davisovi v snahe vybojovať 17. titul v klubovej histórii.

Vzhľadom na jeho krehké zdravie a komplikovaný charakter sa Lakers s ním pustili do risku. Ten sa im však môže vyplatiť. Howard má stále na to, aby aj v limitovanom čase na palubovke bol platnou súčasťou mužstva.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV