Jankovič prináša do Lučenca novú filozofiu, vybudoval si ju pri ženách

Publikované: 26.08.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Jozef Mikuš

Peter Jankovič, tréner BKM Lučenec (Foto: Jozef Mikuš)

Novým trénerom BKM Lučenec sa stal niekoľkonásobný majster Slovenska Peter Jankovič. Do posledného tímu tabuľky prichádza z maďarského ženského klubu VBW CEKK Cegléd.

Peter Jankovič má za sebou aj napriek mladému trénerskému veku úspešnú kariéru. Počas desiatich sezón v najvyšším súťažiach získal sedem titulov majstra Slovenska – jeden v mužskej extralige s Levicami a šesť s košickými Good Angels. Je asistentom pri ženskej reprezentácii a v minulosti viedol na ME aj mládežnícky výbery.

V sezóne 2009/10 ukončil svoju hráčsku kariéru a rozbehol trénerskú. V tej sezóne bol v Leviciach hráčom a asistentom trénera zároveň. V druhej časti sezóny sa klub dostal do problémov a družstvo prebral ako hlavný tréner. V Levichach zachránil extraligu a o rok neskôr sa ako asistent tešil z majstrovského titulu.

Peter Jankovič (Foto: Mário Bočák)

Ďalších šesť titulov získal s ženským kolektívom Good Angels Košice – dva ako asistent, štyri ako hlavný tréner. V Košiciach zažil Euroligu aj EuroCup. Po ukončení veľkej éry košického basketbalu podpísal dvojročný kontrakt s eurocupovým Ceglédom, no už po roku sa vracia na Slovensko.

Nebolo to o tom, že by som nechcel ostať pri ženskom basketbale, ale takto sa vyvinula situácia a som rád, že môžem robiť s tímom v Lučenci. Neberiem to ako krok späť, aj keď som bol zvyknutý hrať o tie najvyššie priečky. Je to súčasť práce a teraz to je pre mňa ešte väčšia výzva. Robím to, čo chcem a čo ma baví. Či sú to muži alebo ženy, vždy budem zo seba dávať na tréningoch a zápasoch 100%,“ vyjadril sa k zmene pôsobiska a prechodu naspäť k mužskému basketbalu 39-ročný Jankovič.

Peter Jankovič, tréner Good Angels Košice (Foto: Ľubka Ištonová)

Lučenec, ako minuloročný extraligový debutant, vyhral v poslednej sezóne len 6 z 32 zápasov a umiestnil sa na nepopulárnom poslednom mieste. Vyzerá to však, že s novým trénerom by do klubu mohol prísť aj nový vietor.

Ambície sú iné a zázemie je tu dobré. Verím, že aj svojou prácou posuniem klub niekam vyššie. Určite sa chceme pobiť o play-off a teda potrebujeme dať jeden tím pod seba. To nebude ľahké. Osobne by som chcel zabojovať o stred tabuľky, čo by bol reálny obraz nášho tímu. 5. miesto by bolo fajn, ale ak bude šanca, budeme tvrdo pracovať a pôjdeme ešte vyššie,“ prezradil ambiciózny tréner ciele svojho nového družstva.

V Lučenci sa vymenil tréner aj viacero hráčov. V tíme sa kompletne zmení filozofia. „Určite nebudem na nič nadväzovať. Družstvo je skoro nové a od začiatku hráčom vštepujem svoju filozofiu. Budeme hrať agresívnu obranu, aby sme súperov dokázali udržať na nízkom počte bodov. Budeme hrať rýchlo dopredu a v útoku organizovane. Hneď na prvom tréningu som chalanom povedal, že si nebudú môcť robiť čo chcú a že vyžadujem dodržiavanie pravidiel. V tréningoch ich na to upozorňujem a ukazujem im svoj basketbal.“

Peter Jankovič s rodinou (Foto: Jozef Perháč)

Po siedmich sezónach pri ženských kolektívoch si musel tréner Jankovič zvyknúť najmä na iný prístup k hráčom. „Najväčším rozdielom je správanie. Pri ženách musí byť tréner na úrovni a niektoré reakcie musia ísť bokom. Ženy reagujú na tvrdšie slová inak ako muži. Tam som sa nemohol ventilovať slovne a to je najväčšia zmena. Zatiaľ basketbalovo tam veľké rozdiely nevidím,“ prekvapivo poznamenal Jankovič.

Zatiaľ čo mnohí fanúšikovia považujú ženský a mužský basketbal za rozdielne športy, nový lučenecký kouč tento názor vyvracia. „Tá inakosť vyplýva najmä z fyziologických rozdielov. Mužský basket je dynamickejší a viac sa hrá vo vzduchu, ale princípy a hra sú tie isté.

Peter Jankovič, tréner Good Angels Košice (Foto: Marián Ujco)

Aj to považuje za jeden zo svojich osobných cieľov. „Ukázať, že nie je taký rozdiel medzi mužským a ženským basketbalom. Je to ten istý šport. Chcem klub naštartovať k dobrým výkonom a hrať basket, ktorý som hral aj v Košiciach a mal hlavu a pätu. Uvidíme, ako to celé vystrelí,“ zakončil 7-násobný trénerský majster Slovenska.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LVA LVA 93:92
15.09.2019
CHI CHI
LAS LAS 92:69
15.09.2019
SEA SEA
CON CON 17.09.2019 LAS LAS
WAS WAS 17.09.2019 LVA LVA

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 26/8 76,47%
2 Connecticut Sun 23/11 67,65%
3 Los Angeles Sparks 22/12 64,71%
4 Las Vegas Aces 21/13 61,76%
5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%
7 Seattle Storm 18/16 52,94%
8 Phoenix Mercury 15/19 44,12%
9 Indiana Fever 13/21 38,24%
10 New York Liberty 10/24 29,41%
11 Dallas Wings 10/24 29,41%
12 Atlanta Dream 8/26 23,53%