Jankovič prináša do Lučenca novú filozofiu, vybudoval si ju pri ženách

Publikované: 26.08.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Jozef Mikuš

Peter Jankovič, tréner BKM Lučenec (Foto: Jozef Mikuš)

Novým trénerom BKM Lučenec sa stal niekoľkonásobný majster Slovenska Peter Jankovič. Do posledného tímu tabuľky prichádza z maďarského ženského klubu VBW CEKK Cegléd.

Peter Jankovič má za sebou aj napriek mladému trénerskému veku úspešnú kariéru. Počas desiatich sezón v najvyšším súťažiach získal sedem titulov majstra Slovenska – jeden v mužskej extralige s Levicami a šesť s košickými Good Angels. Je asistentom pri ženskej reprezentácii a v minulosti viedol na ME aj mládežnícky výbery.

V sezóne 2009/10 ukončil svoju hráčsku kariéru a rozbehol trénerskú. V tej sezóne bol v Leviciach hráčom a asistentom trénera zároveň. V druhej časti sezóny sa klub dostal do problémov a družstvo prebral ako hlavný tréner. V Levichach zachránil extraligu a o rok neskôr sa ako asistent tešil z majstrovského titulu.

Peter Jankovič (Foto: Mário Bočák)

Ďalších šesť titulov získal s ženským kolektívom Good Angels Košice – dva ako asistent, štyri ako hlavný tréner. V Košiciach zažil Euroligu aj EuroCup. Po ukončení veľkej éry košického basketbalu podpísal dvojročný kontrakt s eurocupovým Ceglédom, no už po roku sa vracia na Slovensko.

Nebolo to o tom, že by som nechcel ostať pri ženskom basketbale, ale takto sa vyvinula situácia a som rád, že môžem robiť s tímom v Lučenci. Neberiem to ako krok späť, aj keď som bol zvyknutý hrať o tie najvyššie priečky. Je to súčasť práce a teraz to je pre mňa ešte väčšia výzva. Robím to, čo chcem a čo ma baví. Či sú to muži alebo ženy, vždy budem zo seba dávať na tréningoch a zápasoch 100%,“ vyjadril sa k zmene pôsobiska a prechodu naspäť k mužskému basketbalu 39-ročný Jankovič.

Peter Jankovič, tréner Good Angels Košice (Foto: Ľubka Ištonová)

Lučenec, ako minuloročný extraligový debutant, vyhral v poslednej sezóne len 6 z 32 zápasov a umiestnil sa na nepopulárnom poslednom mieste. Vyzerá to však, že s novým trénerom by do klubu mohol prísť aj nový vietor.

Ambície sú iné a zázemie je tu dobré. Verím, že aj svojou prácou posuniem klub niekam vyššie. Určite sa chceme pobiť o play-off a teda potrebujeme dať jeden tím pod seba. To nebude ľahké. Osobne by som chcel zabojovať o stred tabuľky, čo by bol reálny obraz nášho tímu. 5. miesto by bolo fajn, ale ak bude šanca, budeme tvrdo pracovať a pôjdeme ešte vyššie,“ prezradil ambiciózny tréner ciele svojho nového družstva.

V Lučenci sa vymenil tréner aj viacero hráčov. V tíme sa kompletne zmení filozofia. „Určite nebudem na nič nadväzovať. Družstvo je skoro nové a od začiatku hráčom vštepujem svoju filozofiu. Budeme hrať agresívnu obranu, aby sme súperov dokázali udržať na nízkom počte bodov. Budeme hrať rýchlo dopredu a v útoku organizovane. Hneď na prvom tréningu som chalanom povedal, že si nebudú môcť robiť čo chcú a že vyžadujem dodržiavanie pravidiel. V tréningoch ich na to upozorňujem a ukazujem im svoj basketbal.“

Peter Jankovič s rodinou (Foto: Jozef Perháč)

Po siedmich sezónach pri ženských kolektívoch si musel tréner Jankovič zvyknúť najmä na iný prístup k hráčom. „Najväčším rozdielom je správanie. Pri ženách musí byť tréner na úrovni a niektoré reakcie musia ísť bokom. Ženy reagujú na tvrdšie slová inak ako muži. Tam som sa nemohol ventilovať slovne a to je najväčšia zmena. Zatiaľ basketbalovo tam veľké rozdiely nevidím,“ prekvapivo poznamenal Jankovič.

Zatiaľ čo mnohí fanúšikovia považujú ženský a mužský basketbal za rozdielne športy, nový lučenecký kouč tento názor vyvracia. „Tá inakosť vyplýva najmä z fyziologických rozdielov. Mužský basket je dynamickejší a viac sa hrá vo vzduchu, ale princípy a hra sú tie isté.

Peter Jankovič, tréner Good Angels Košice (Foto: Marián Ujco)

Aj to považuje za jeden zo svojich osobných cieľov. „Ukázať, že nie je taký rozdiel medzi mužským a ženským basketbalom. Je to ten istý šport. Chcem klub naštartovať k dobrým výkonom a hrať basket, ktorý som hral aj v Košiciach a mal hlavu a pätu. Uvidíme, ako to celé vystrelí,“ zakončil 7-násobný trénerský majster Slovenska.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV