Austrália šokovala USA, Američania prehrali po trinástich rokoch!

Publikované: 24.08.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: australia.basketball

Austrália (Foto: australia.basketball)

Austrálčania naznačili už pred dvoma dňami, že vo dvojzápasovej prípravnej sérii sú pripravení vyzvať najväčších favoritov na zlato na svetovom šampionáte Američanov.

„Boomers“ ako prezývajú basketbalovú reprezentáciu trápili tím Gregga Popovicha tri štvrtiny, ale v záverečnej desaťminútovke boli hostia jasne lepší a vyhrali o šestnásť bodov. Takmer 53 tisíc na Marvel Stadium v Melbourne však tušilo, že v odvetnom súboji môžu ich hráči pomýšľať na lepší výsledok.

Austrálčania vstúpili do druhého duelu odhodlane a nedovolili favoritom odskočiť. Práve naopak, polčas prehrali len o bod a v poslednej desaťminútovke predviedli historický výsledok pre krajinu. Tri minúty pred koncom premenil Patty Mills ťažkú trojku o dosku a poslal svoj tím do štvorbodového vedenia, vzápätí pridal aj dvojku. USA sa síce priblížilo po piatich bodoch Donovana Mitchella, ale záverečnou šestkou upravil domáci rozohrávač konečný výsledok na 98:94. Mills predviedol v závere fantastickú desaťbodovú šnúru. Celkovo nastrieľal v záverečnej štvrtine 13 bodov.

Komentátori ho označili za najväčší výsledok v histórii austrálskeho basketbalu a prirovnali ho k titulu majsteriek sveta ženskej reprezentácie, či účasti žien vo finále olympijských hier.

Američania zažili šok, keď prehrali po 78 výhrach za sebou. Reprezentácia ovláda svetový basketbal od roku 2008. USA odvtedy vyhrali dva tituly majstra sveta a vyhrali tri olympijské turnaje. Zámorský celok naposledy prehral ešte v roku 2006, keď nestačil v semifinále MS na Grékov, s ktorými prehral 95:101.

Austrálčania nečakaným víťazstvom len potvrdili, že blížiaci sa svetový šampionát bude otvorený ako nikdy. FIBA už dokonca pred týždňom dala na čelo predpokladaného rebríčka Srbov pred USA. Celkovo v oficiálnom rebríčku sú Američania podľa výsledkov suverénne prví.

Tridsaťjedenročný Patty Mills znova ukázal, čo znamená pre svoju krajinu. V stretnutí nastrieľal 30 bodov pred očami svojho trénera Popovicha zo San Antonia. Na olympiáde v Londýne v 2012 bol s 21 bodmi na zápas najlepším strelcom turnaja. Austrálčanom pomohol na posledných hrách v Riu ku štvrtému miestu. Týmto výkonom a celkovo výsledkom ukázali protinožci, že na MS v Číne môžu reálne pomýšľať na medailu.

„Je to fantastický pocit. Myslím si, že na tom môžeme stavať. Fantasticky nás hnalo takmer 53 tisíc fanúšikov. Sme hrdí na to, čo sme dokázali. Je to proces, radi by sme to potvrdili na svetovom šampionáte,“ povedal Mills.

„Chceli to viac ako my. Dostali sme lekciu,“ povedal kapitán USA Kemba Walker.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%