Brodziansky predviedol, že reprezentácii rastie hviezdny líder

Publikované: 22.08.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: basketlab.sk, fiba.basketball

Vladimír Brodziansky (10), Slovensko - štatistiky (Foto: basketlab.sk)

Stále sa dá len ťažko uveriť, že tréneri, novinári či odborníci nedali Vladimíra Brodzianskeho ani do desiatky najlepšieho basketbalistu Slovenska minulého roka. Krídelník či pivot predviedol v predkvalifikácii, že je jasným kandidátom na víťazstvo v ankete na konci tohto roka.

Dvadsaťpäťročný odchovanec Prievidze bol lídrom reprezentácie vo štvorici zápasov v predkvalifi­kačných bojoch. Mal priemer 17,5 bodov, 10 doskokov, 3 asistencie, pričom mal skvelú 70 percentnú úspešnosť za tri body. Škoda len, že ho rozohrávači našli len pri desiatich pokusoch spoza oblúka.

Podobne ako celý tím aj Brodzianskeho mrzelo, že sa nerozlúčili s bojmi výhrou nad Rumunskom. „Do zápasu sme vstúpili skvele, vyhrávali sme 11:0, ale v druhej štvrtine sme nehrali dobre. Nechali sme Rumunom otvorené strely, padlo im pár trojok, upokojili sa a otočili výsledok. Mrzí nás to. Cez prestávku sme si opakovali s chalanmi, že chceme zápas aspoň vyhrať, čo sa nám skoro podarilo. Druhý polčas bol možno aj najlepší v kvalifikačných bojoch,“ vrátil sa k tesnej prehre v poslednom súboji.

Musia hrať štyridsať minút bez výpadkov

Pivot či krídelník španielskeho Obradoira bol celkom spokojný s výkonmi. „Vytvorili sme skvelú partiu, hrali sme viacero úsekov dobre. Škoda pár štvrtín, ktoré sme nezvládli a rozhodli o tom, že sme nepostúpili. Ukázali sme však, že do budúcnosti máme na čom stavať.“

Tréner Žan Tabak povedal, že táto zostava môže zažiť vrchol o dva, tri roky, keďže v nej bol len jeden tridsiatnik Michal Baťka. „Predsa len viacerí sme boli prvýkrát v reprezentácii. Čím budeme mať viac zápasov pokope, tým to môže byť v budúcnosti lepšie,“ hovoril ťahúň reprezentácie.

Brodziansky vypichol pozitíva a negatíva slovenskej hry. „Pozitíva boli, že sme vyhrali viacero zápasov, aj v príprave. Takisto sme hrali tvrdo, na čom má zásluhu kouč Tabak. Negatívami bola slabšia sústredenosť. Musíte hrať celých štyridsať minút. Vždy nám tam pár minút ušlo, čo nás stálo výsledok v kľúčových zápasoch o postup.

Podkošového hráča potešili zaplnené Pasienky vo dvojici domácich zápasov. „Sme veľmi vďační, fanúšikovia boli skvelí. Vytvorili úžasnú atmosféru. Verím, že prídu aj v budúcnosti a povzbudia nás,“ pokračoval.

Cyprus - Slovensko, Vladimír Brodziansky (10) (Foto: fiba.basketbal)

Tímu výrazne chýbal zranený Krajčovič

Podobne ako ostatných reprezentantov mrzelo aj ťahúňa tímu, že nastáva neistá doba. „Znova nebudeme hrať rok a pol žiadne súťažné zápasy. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť. Nechcem hovoriť, že sme na dne Európy. Posnažíme sa každý deň pracovať. Myslím si, že sme ešte nepovedali posledné slovo.“

Výsledky tímu ovplyvnilo aj skoré zranenie Šimona Krajčoviča, ktorý odohral s bolesťami len úvodný duel s Cyprom. „Šimon je skvelý hráč. Vždy dodával tímu mnoho energie. Je výborným obrancom, veľmi nám chýbal. Keby hral, určite by sme boli lepší,“ povzdychol si Brodziansky.

Šikovný krídelník nevidí problém v tom, že tím nebude pokope. „Progres môže spraviť každý aj individuálne v klube. Základ je hrávať, posunúť sa individuálne a potom to môžeme zúročiť v národných farbách. Bolo by výborné, keby sa niekto z chalanov posunul do basketbalovej Európy. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

Brodziansky zažil veľmi náročnú sezónu. Najprv sa musel presadiť ako nováčik v najkvalitnejšej národnej lige v Európe, španielskej ACB, potom ešte absolvoval krátky kemp u víťazov NBA z Toronta Raptors a teraz bol takmer celé leto s reprezentáciou.

„Som basketbalista, hrám rád. Potešilo ma, že som mohol obliecť dres národného tímu. Je to vždy pocta. Bola to pre mňa dobrá letná príprava. Už v piatok letím späť do Španielska. Veľa som si neoddýchol, ale to je údel profesionála,“ dodal na záver.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.