Hodnotenie Petra Sedmáka: Parádny začiatok si chalani skazili hroznou druhou štvrtinou

Publikované: 21.08.2019 Autor: Peter Sedmák Foto: basketlab.sk

Peter Sedmák - hodnotene zápasu proti Rumunsku (Foto: Basketlab.sk)

Chalani mali parádny začiatok, takto nezvládli úvod ani v jednom zápase. Vyhrávali 11:0, bola radosť sledovať ich bojovnosť. Postupne však nechali Rumunov sa rozstrieľať, druhá štvrtina bola naopak hrozná.

Náš tím dovolil súperovi šnúru 17:0, za päť minút dal len dva body. Nielenže si prehral zápas, ale aj šancu na obrat výsledku z palubovky súpera. Škoda toho výpadku, lebo chalani bojovali do konca. Za čo si zaslúžia kredit, dve štvrtiny hrali po zmene strán veľmi dobre, na konci mohli dokonca vyhrať, keby im padla jedna z trojok. Potom to už bolo ťažké, aj keď bolo vidieť, že chcú zápas získať. Mrzí ma, že sa to nepodarilo.

Treba vyzdvihnúť všetkých hráčov, ale najviac Vlada Brodzianskeho, ktorý podával celú kvalifikáciu vyrovnané výkony, hral konštantne dobre a ukázal, že v ňom rastie líder národného tímu. Dnes zahrali výborne aj Andre Jones a najmä druhý polčas Mário Ihring. Škoda, že sa k nim nepripojili ďalší hráči. Ku koncu bola menšia rotácia, bolo vidieť, že chalani toho mali už na konci dosť.

Rumuni majú kvalitnú domácu ligu s veľmi dobrými legionármi, od ktorých sa môžu domáci učiť a posúva ich to ďalej. Okrem toho už hrali veľkú kvalifikáciu, čo im tiež dalo veľa. K tomu pravidelne štartujú v európskych pohároch. Dokonca im teraz viacero basketbalistov chýbalo, čiže ich kvalita mohla byť ešte väčšia.

Myslím si, že výsledky reprezentácie ovplyvnilo aj zranenie Šimona Krajčoviča v prvom dueli proti Cypru. Aj dnes to bolo vidieť, keď bol Mário Ihring osamotený a nemal si veľmi čas vydýchnuť. Trošku nám to škrípalo, rozohrávka nešla správnym smerom. Post jednotky je kľúčový, ak na ňom nie je tím v poriadku, tak sa to prenáša na celú zostavu.

Veľmi pomohol kvalitný tréner Žan Tabak, ale nedá sa niečo zmeniť zo dňa na deň, keď sa nepracuje dlhšie systematicky. Chalani potrebujú nabrať skúsenosti a odohrať ťažké zápasy, aby si zvykli na záťaž. Mrzí ma, že teraz dva roky nebudú mať žiadne ostré zápasy.

Napriek tomu, že sa znova nepostúpilo, vidím posun. Vlado Brodziansky je najlepším príkladom, aj Mário Ihring sa zlepšuje. Trošku viac by som očakával od chalanov z našej ligy, ale bohužiaľ nemajú šancu sa porovnávať s Európou. Alpsko-Jadranský pohár nemá takú kvalitu. Teraz chce hrať niečo viac Inter Bratislava, ale musí to byť pravidelné, nielen jednu sezónu. Potrebujeme skúsenosti, aby sme sa pohli. Vidím to v Česku, kam som sa vrátil po dlhšom čase, ako pomohla reprezentácia a európske poháre aj hráčom, ktorí pôsobia doma. Niektorí boli pred pár rokmi priemerní, posunuli sa a zrazu idú až na svetový šampionát. Aj našim chalanom by to pomohlo, keby sa mohli konfrontovať a podobne posúvať.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%