Slováci nepostúpili, ale ukázali potenciál. Ihring: Aj takýto koniec nás vie posunúť

Publikované: 21.08.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Vladimír Dorňák

Slovensko - Rumunsko, Michael Fusek (6) (Foto: Vladimír Dorňák)

Slovenskí basketbalisti nepostúpili cez predkvalifikáciu majstrovstiev Európy 2021. Dôsledkom toho je smutné konštatovanie, že minimálne rok a pol budú bez súťažného zápasu.

Takmer dvojmesačná misia reprezentácie nedopadla úspešne. Slovensko, ktorému patrí vo svetovom rebríčku 75. miesto, dvakrát prehralo nad Rumunskom. To je pred nami v rankingu o 14 priečok vyššie. V skupine F sme si pripísali v štyroch zápasoch dve víťazstvá a dve prehry.

Dva skalpy Cypru si rovnako ako my, pripísalo aj Rumunsko. Zlomovým sa stal náš výbuch v Ploješti, teda prehra o 17 bodov. V domácom prostredí sme museli na postup do kvalifikácie, zvíťaziť nad rumunskou prekážkou o minimálne 18 bodov.

Slovensko - Rumunsko, Andre Jones (9) vs. Alex Olah (13) (Foto: Vladimír Dorňák)
Slovensko - Rumunsko, Vladimír Brodziansky (10) (Foto: Vladimír Dorňák)

Budúcnosť Slovákov? Minimálne rok a pol bez súťažného zápasu

Hoci Slováci začali vo veľkom štýle a viedli 11:0, myšlienky a nádeje na postup trvali krátko. Začali sme strácať dôležité lopty a súperovi vychádzala trojková streľba. Za priaznivého stavu 23:16 sa naši strelecky zasekli a viac ako 6 minút neskórovali.

Naopak, Rumunsko excelovalo a dalo 22 bodov za sebou. Táto fáza zápasu rozhodla. Tím Žana Tabaka prehral polčas o 15 bodov. Po zmene strán túžil potešiť približne 2 500 divákov zlepšenou hrou. To sa aj stalo, napokon sme ale prehrali 74:77. Na dlhé obdobie to bol posledný súťažný zápas mužskej reprezentácie.

„Táto prehra znamená, že dva roky budeme mať v národnom tíme voľno, čo je pre reprezentáciu zlé. Nebudeme mať možnosť zlepšovať sa tak, ako by sme mohli. Cestu do budúcna sme ukázali, tím je veľmi mladý. Myslím si, že to pre Slovensko nie je najhoršia prehra. Odohrali sme aj horšie kvalifikácie. Počas leta sme vyhrali dva zápasy, čo sme naposledy dokázali pred piatimi rokmi s trénerom Grznárom,“ vyjadril sa sklamaný Richard Körner.

„Všetci nám verili. Bohužiaľ, nepodarilo sa nám dosiahnuť na víťazstvo. Dali sme do toho všetko. Počas celej predkvalifikácie nám veľakrát chýbali doskoky. Aj v poslednom zápase nás Rumuni preskákali v útoku. Dali nám veľa košov z druhých pokusov. Aj takýto koniec nás však vie posunúť dopredu. Naďalej budeme s chlapcami v kontakte, pretože tvoríme dobrú skupinu. Ak sa po dlhom období stretneme, pokúsime sa dokázať niečo viac,“ doplnil rozohrávač Mário Ihring.

Slovensko - Rumunsko, Mário Ihring (4) vs. Giordan Watson (2) (Foto: Vladimír Dorňák)

Torda: Prečo v tíme neboli najlepší hráči z ligy?

Slováci počas najbližšieho roku a pol môžu odohrať maximálne prípravné stretnutie v asociačnom termíne. Aké sú dôvody toho, prečo sa dlhodobo slovenskému basketbalu nedarí na reprezentačnej scé­ne?

„Na Slovensku toho chýba veľa, či už konfrontácia so zahraničnými ligami, chýbajú minúty našich hráčov v kluboch. Aj ich väčšie roly v tímoch. Tímy proti nám dobre strieľali vo všetkých zápasov, mali vysokú úspešnosť. V obrane sme si často viac vypomáhali a potom boli otvorení strelci v družstvách súperov. V útoku nám zase chýbala väčšia diverzita, aby bodovali viacerí hráči. Tréner Tabak bol kedysi center. Hrali sme viacej na podkošových hráčov a určite sme sa naučili aj nové veci v obrane,“ povedal Körner.

„Poznám týchto chlapcov: ročníky 1993 a 1994. Sú v produktívnom veku a je najhoršie, že nebudú v tomto veku dlhšiu dobu hrať za reprezentáciu. Bohužiaľ, systém je neúprosný. Je jednoduché zhodiť všetko na slovenskú ligu a jej kvalitu. Ja sa však pýtam, prečo neboli v národnom tíme najlepší hráči z ligy, ktorých celú sezónu niektorí vychvaľovali. Z akých príčin odmietli reprezentovať? Samozrejme, sú aj objektívne príčiny, ktoré ako realizačný tím tolerujeme, napr. zranenia. Sú však veci, ktoré nechápeme. Nemali sme k dispozícii niektorých najlepších hráčov z ligy. Z nášho pohľadu tu chýbalo približne 7 takýchto hráčov, ktorí mohli byť v tíme. Nechceli sme narúšať klímu v družstve, po tejto kvalifikácii sa o tom bude rozprávať viacej,“ vyhlásil asistent trénera Peter Torda.

Slovensko - Rumunsko, tréner Žan Tabak (Foto: Vladimír Dorňák)

Tabakovi končí zmluva, spoluprácu s ním si pochvaľujú hráči i spolupracovníci

Chorvátskemu trénerovi Žanovi Tabakovi sa po predkvalifikácii skončil krátkodobý kontrakt pri slovenskej reprezentácii. Bývalý šampión NBA podpísal prednedávnom zmluvu s poľským klubom Stelmet Enea BC Zielona Góra. Jeho ďalšie pokračovanie v slovenskej reprezentácii je nateraz otázne.

„Uvidíme, čo sa stane. Rád by som ostal. Mám rád vášeň, ktorú som videl v hráčoch pri tímovej práci. Už dávnejšie som hovoril o plánoch. Ten krátkodobý s postupom v predvalifikácii bohužiaľ nevyšiel. Urobili sme maximum s hráčmi, ktorých sme mali k dispozícii. Som na sto percent spokojný s prácou celého tímu. Mám aj dlhodobú ambíciu. Pracovať s mladými hráčmi a v budúcnosti zabojovať o postup na šampionát,“ prezradil Žan Tabak.

Metódy a osobnosť trénera Tabaka viacerí vyzdvihli.

„Počas leta nám pomohol v našich kariérach. Naučil nás veľmi veľa. Určite by bolo pozitívne, keby ostane pri reprezentácii,“ zaželal si Ihring.

„Tréner Tabak priniesol iný pohľad na basketbal. A to hovorím nielen v prípade hráčov, ale aj jeho spolupracovníkov. Ukázal všetkým, ako to funguje vo vrcholnom basketbale,“ zakončil Torda.

Predkvalifikácia ME 2021

Slovensko – Rumunsko 74:77 (32:47)
VIDEO + ŠTATISTIKY
Zostava a body Slovensko: Jones 25, Brodziansky 17, Ihring 16, Juríček 2, Musil 0 (Fusek 8, Baťka 4, Abrhám 2, Hlivák a Körner 0)
Najviac bodov Rumunsko: Popa 14, Paliciuc 13, Watson 11
TH: 24/22 – 18/11, fauly: 23 – 27, trojky: 4 – 12, rozhodovali: Suslov (Est.), Šarapa (Biel.), Beljakov (Rus.), 2800 divákov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.