Hronský strelecky ovládol šampionát do 16 rokov a smeruje do USA

Publikované: 20.08.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fiba.basketball, Vladimír Dorňák

Rumunsko U16 - Slovensko U16, Matúš Hronský (15) (Foto: fiba.basketball)

Článok sme aktualizovali o 14.01

Slovenský národný tím do 16 rokov obsadil na európskom šampionáte B-kategórie, ktorý sa konal v Čiernej Hore, 19. miesto. Zverenci trénera Karola Wimmera vyhrali na turnaji tri z ôsmich zápasov a vyhli sa bojom o záchranu. O účinkovaní na majstrovstvách Európy sme sa rozprávali s herným lídrom tímu Matúšom Hronským.

Mladí Slováci odohrali v skupine päť duelov, pričom s Belgickom, Veľkou Britániou, Rumunskom a Fínskom prehrali. Zdolať dokázali iba našich susedov z Rakúska. „Spokojní môžeme byť s tým, že sme dopadli lepšie ako minuloročná šestnástka, ktorá hrala o záchranu. My sme sa tomu vyhli. Samozrejme, že sme mali na viac. Myslím si to ja a myslia si to aj tréneri. Žiaľ, problém bol v našich hlavách, bojovali sme so strachom, ale to je normálne. Všetkým chalanom to prinieslo nové skúsenosti. Ročník 2003 má určite budúcnosť,“ povedal na úvod Matúš Hronský.

Najvyrovnanejší duel v skupine odohrali slovenskí reprezentanti s Rumunskom, s ktorým prehrali 66:72. Táto prehra Slovákov veľmi mrzela. „Určite sme ich mohli zdolať. V tom zápase sme však robili zbytočné chyby a strácali sme loptu. Nezvládli sme tiež kľúčové momenty. Viackrát akoby sme spanikárili, keď to bolo tesné a potrebovali sme dať nejaké body. Súper nás v týchto situáciách trestal ľahkými košmi a to nás položilo. Prehrali sme, ale s Rumunmi sme mali šancu zvíťaziť,“ poznamenal.

Z hľadiska skóre odohrali Slováci podobný zápas v nadstavbe proti Cypru (59:65), ale tentoraz mala prehra inú príčinu. „Tento zápas bol úplne iný, lebo tu sme mali dobrý koniec. Začali sme veľmi zle a prehrávali sme o viac ako 20 bodov, takže to bolo katastrofálne. Akoby sme si mysleli, že sa ten duel vyhrá sám. No nič také sa nestalo. Pritom si myslím, že sme boli lepší, len sme zaspali ten začiatok a potom sa to už ťažko dobiehalo,“ povzydchol si smutne Hronský.

Rumunsko U16 - Slovensko U16, Matúš Hronský (15) (Foto: fiba.basketball)

V priemere dával 23 bodov na zápas

Líder našej šestnástky patril medzi najlepších hráčov na turnaji, keďže v priemere na jeden zápas zaznamenal viac ako 23 bodov, 9 doskokov a 2 získané lopty. „Samozrejme, že s výkonmi som spokojný, ale nekoncentroval som sa na svoje čísla. Na turnaj som išiel s tým, aby som čo najviac pomohol tímu a aby sme obstáli čo najlepšie. Keď som si po turnaji pozrel svoje výsledky, tak ma to potešilo a povzbudilo ma to ďalšej práce,“ prezradil nám odchovanec prievidzského basketbalu.

Na jeho meno upozornil ešte pred začiatkom šampionátu oficiálny web FIBA. Matúša Hronského zaradil medzi hráčov, na ktorých by si fanúšikovia mali dávať pozor. Keďže v Čiernej Hore nastrieľal celkovo 187 bodov a stal sa najlepším strelcom turnaja, dá sa povedať, že prognózy naplnil. „Netušil som to, lebo som to vôbec nesledoval. Až tesne pred začiatkom majstrovstiev Európy mi to povedali spoluhráči, že som bol uvedený v tom článku. Prekvapilo ma to, keďže na šampionáte bolo viac ako 280 hráčov a ja som sa ocitol medzi vybranými. Na druhej strane to bola pre mňa výzva, pretože súperi takto vopred vedeli, že si na mňa majú dávať pozor. Potom som sa chcel aj ja presadiť.“

V poslednom zápase, v ktorom Slovensko vyhralo nad Gruzínskom 87:86 po dvojnásobnom predĺžení, odohral Hronský 48 minút a 31 sekúnd. Nikto v tom zápase nestrávil na hracej ploche viac ako on. Ako to zvládol? „Ten posledný zápas bol neskutočné ťažký, čo som pocítil až po ňom. Celý turnaj som bol nastavený tak, že som hral veľké množstvo minút, ale odniekiaľ som čerpal energiu. Asi to bolo z toho chcenia, keďže som chcel zabojovať a spraviť niečo pre svoj tím. Takže tá energia prichádzala a dokonca som si zažartoval po tom, čo sme vyhrali v druhom predĺžení, že či nedáme ešte jedno. Po stretnutí to však na mňa doľahlo a všetky tie minúty som poriadne pocítil,“ uviedol Matúš Hronský.

PP & TV RAJ Žilina vs. BC Prievidza, Matúš Hronský (25) (Foto: Vladimír Dorňák)

Smeruje na strednú školu do USA

Ten oslávil 16. narodeniny len koncom júna, no vzhľadom na svoje výkony mohol pomýšľať aj na šampionát do 18 rokov. Bola tu alternatíva, že by sa líder šestnástky išiel konfrontovať s hráčmi o kategóriu vyššie? „Ani som nad tým nerozmýšľal a ani taká ponuka neprišla. Bol som rád, že som mohol reprezentovať svoj ročník. Predsa len, minulý rok to nebolo ono. Hral som proti hráčom narodeným v roku 2002 a z nich som mal rešpekt. Boli to starší a fyzicky silnejší hráči. Teraz som sa tešil, že okúsim európsky šampionát. Síce to je B-kategória, ale aj tu boli kvalitní hráči a aspoň som mal možnosť vidieť, ako sú na tom moji rovesníci,“ dodal na záver mládežnícky reprezentant.

O Hronského bol dlhodobo v basketbalovom svete záujem. Pred rokom zaujal ako vôbec najmladší účastník na prestížnom kempe bratov Gasolovcov v Barcelone. Teraz mal takisto viacero európskych ponúk, ale rozhodol sa pre strednú školu v USA. „Podmienkou bolo, že okrem basketbalu chcem pokračovať na dobrej škole. V Európe to nie je na tak dobrej úrovni, ak chcem byť raz profesionálnym basketbalistom, aj preto som sa rozhodol pre Ameriku, kde môžem skĺbiť kariéru so vzdelaním. Idem na Wasatch academy do Utahu,“ zakončil prievidzský odchovanec, ktorý po lete začne druhý ročník strednej školy.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 86:80
11.01.2021
INT INT
PDA PDA 84:86
13.01.2021
SNV SNV
SVT SVT 93:89
13.01.2021
INT INT
HAN HAN 100:87
13.01.2021
LEV LEV
LUC LUC 30.01.2021 HAN HAN
LEV LEV 30.01.2021 SVT SVT
INT INT 30.01.2021 PDA PDA
LUC LUC 03.02.2021 SVT SVT
LEV LEV 03.02.2021 PDA PDA
INT INT 03.02.2021 SNV SNV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 15/8 65,22%
2 Patrioti Levice 13/8 61,90%
3 BKM Lučenec 11/9 55,00%
4 Iskra Svit 10/9 52,63%
5 Inter Bratislava 9/11 45,00%
6 BC Prievidza 7/11 38,89%
7 MBK Baník Handlová 6/15 28,57%