Doviedol tím do finále NBA, patrí k najlepším v Eurolige. Teraz priznal zákernú diagnózu

Publikované: 19.08.2019 Autor: Basket.sk

David Blatt, bývalý tréner Cleveland Cavaliers

David Blatt patrí roky k najuznávanejším trénerom v Európe. Americký rodák si získal obrovský rešpekt naprieč euroligovými palubovkami.

S Maccabi Tel Aviv získal euroligový titul, s tureckou Darussafakou zas vyhral EuroCup, má tituly z talianskej, gréckej, izrazelskej či Adriatickej ligy. Ruskú reprezentáciu zas doviedol v roku 2007 k titulu majstrov Európy, má bronz z olympijských hier v Londýne a viedol aj v NBA Cleveland Cavaliers. V klube prekvapujúco skončil napriek dobrým výsledkom v roku 2016 a účasti vo finále ligy rok predtým.

Rodák z Bostonu, ktorý má aj izraelské občianstvo, je v súčasnosti trénerom Olympiakosu Pireus. Šesťdesiatročný kouč sa priznal k zákernej diagnóze, s ktorou bojuje. Na stránke gréckeho klubu zverejnil otvorený list. V ňom opisuje, že mu diagnostikovali roztrúsenú sklerózu. Napriek ťažkému osudu chce Blatt dokončiť kontrakt so slávnym klubom, ktorý má ešte na rok.

„Pred pár mesiacmi mi diagnostikovali agresívnu formu roztrieštenej sklerózy. Táto choroba má mnoho tvárí a na každom pacientovi sa prejavuje inak. Je to choroba, ktorá postupne obmedzuje váš každodenný život. Bol to šok, ale snažím sa pokračovať v živote najnormálnejšie ako sa dá,“ napísal Blatt v liste.

Americký kouč opisuje, že v jeho veku sa prejavuje najviac slabosť v nohách. „Posnažím sa viac plávať a pracovať, aby moje svaly neochabovali. Mnoho pacientov podlieha depresii, keďže na ochorenie neexistuje liek, ale ja budem bojovať,“ pokračoval Blatt, ktorý zdôraznil, že sa nemieni sťažovať a sedieť nečinne na zadku.

Podobná diagnóza zasiahla viacero známych osobností či športovcov. Trpí ňou aj bývalý futbalový reprezentant SR Marián Čišovský. Množstvo hráčov, trénerov a klubov naprieč basketbalovým svetom vyjadrilo Blattovi podporu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.