Casspi sa po desiatich rokoch vracia domov, v Maccabi bude mentorom budúcej superstar

Publikované: 18.08.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: maccabi.co.il

Omri Casspi a tréner Ioannis Sfairopoulos, Maccabi Tel Aviv B.C. (ISR) (Foto: maccabi.co.il)

Hoci izraelský klub Maccabi Tel Aviv vyhral v sezóne 2018/19 o jeden zápas viac (14–16) ako v tej predchádzajúcej (13–17), napokon z toho bolo opäť len desiate miesto. V novembri však nahradil trénera Nevena Spahiju grécky odborník Ioannis Sfairopoulos, ktorý v 23 euroligových dueloch zaznamenal bilanciu 13–10. Tieto výkony sú prísľubom do novej sezóny.

V nej bude mať Sfairopoulos pozmenený káder, ktorého lídrom bude 31-ročný Omri Casspi. Ten sa po dekáde strávenej v NBA vracia do klubu, v ktorom vyrastal. Casspi sa v roku 2009 zapísal do histórie, keď sa stal prvým Izraelčanom v najkvalitnejšej lige sveta. Z 23. miesta si ho vtedy vybral tím Sacramento Kings, do ktorého sa neskôr vrátil. Dovedna odohral v NBA 588 zápasov, z toho 306 za kalifornské mužstvo.

S Maccabi sa dohodol na trojročnej zmluve. „Omri Casspi sa vrátil do svojho domova, do Maccabi,“ skonštatoval kouč Ioannis Sfairopoulos, ktorý sa teší na novú posilu. Casspi sa vracia do Izraela v najlepších rokoch, a preto sa od neho očakávajú veľké veci. V sezóne 2019/20 by sa mal stať jednou z hviezd v Eurolige. „Som veľmi spokojný, pretože sa nám podarilo získať najlepšieho izraelského basketbalistu. Omri pomôže tímu dosiahnuť stanovené ciele. On sám je nadšený zo svojho návratu a chce bojovať za tento klub. Ešte raz opakujem: Maccabi získalo najlepšieho izraelského hráča a to už niečo znamená,“ dodal Sfairopoulos.

Pochopiteľne, z Casspiho sa stane nový kapitán Maccabi. „Áno, je pravda, že som veľmi nadšený. Nemyslel som si, že budem takýto nadšený. Vraciam sa však do Maccabi Tel Aviv a to znamená, že sa vraciam domov. Prvýkrát som sem prišiel, keď som mal trinásť rokov. Som nesmierne hrdý na to, že budem na sebe opäť nosiť dres Maccabi a na chrbte Dávidovu hviezdu. Toto pokladám za obrovské privilégium,“ vyhlásil Omri Casspi.

Navrátilec, ktorý bude nosiť na drese svoju obľúbenú sedmičku, sa poďakoval za prístup svojho staronového klubu. „Som vďačný Maccabi za to, že v klube počkali až do polovice augusta, kým som konečne dospel k rozhodnutiu vrátiť sa do Izraela. Nie je to vôbec bežné. Svedčí to však o tom, aký je to klub. Som veľmi rád, že som sa mohol vrátiť späť,“ uviedol Casspi, ktorý má na konte 39 štartov v Eurolige. Tento rok by ich chcel pridať minimálne 34. Toľko ich klub z Tel Avivu odohrá v základnej časti. V tradičnom klube však mysia na postup do play-off.

Omri Casspi bude mať pre Maccabi Tel Aviv veľký význam na palubovke aj mimo nej. Okrem dobrých výkonov sa od neho očakáva, že svoje nadobudnuté skúsenosti posunie ďalej. V Tel Avive by sa mal stať mentorom 18-ročného Deniho Avdiju, ktorému basketbaloví odborníci predpovedajú skvelú budúcnosť. Deni je syn bývalého juhoslovanského reprezentanta Zufera Avdiju, ktorý strávil najlepšie roky v Crvenej zvezde. O Denim Avdijovi sa hovorí, že sa z neho môže stať európska superhviezda. Jeho výsledky zatiaľ potvrdzujú toto tvrdenie: posledné dva roky vyhral s Izraelom ME do 20 rokov, pričom v oboch prípadoch bol nominovaný do ideálnej päťky. Tento rok získal cenu MVP pre najužitočnejši­eho hráča.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.