Ihringa nezastavilo na Cypre ani zranenie. Proti Rumunom je reálne všetko, burcuje Fusek

Publikované: 16.08.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: fiba.basketball

Cyprus - Slovensko, Mário Ihring (4) (Foto: fiba.basketball)

Slovenskí basketbalisti sa po víťazstve na Cypre udržali v hre o prvenstvo v F- skupine v predkvalifikácii majstrovstiev Európy 2021. Kľúčový zápas odohrajú zverenci Žana Tabaka v stredu, v domácom prostredí proti Rumunsku.

Hráči Cypru boli v obidvoch vzájomných dueloch nepríjemní. Spoliehali sa na trojkovú streľbu. Na palubovke v Nikózii v nej dosiahli úspešnosť 40,7%.

Traja štatisticky najlepší hráči boli práve z domáceho výberu (Markou, Iliadis, Michail). Spoľahlivý výkon v našom tíme predviedol Vladimír Brodziansky. Tak ako v prvom vystúpení proti Cypru, si pripísal double-double. Tentokrát za 13 bodov a 11 doskokov.

Hoci boli Slováci o jednu loptu horší v stratách, vykompenzovali to aktivitou pod košom. Na konte mali o 4 útočné doskoky viacej.

„Vedeli sme, že Cyprus bude doma agresívny a my sme mu to nechceli dovoliť. Takisto je to strelecky disponované družstvo. Jeho hra je založená na trojbodových pokusoch. Urobili sme zopár zmien v obrane, ktoré nám pomohli ako-tak eliminovať streľbu za 3 body. Základom bolo vyvíjať tlak na súpera. Zápas sme vyhrali vďaka bojovnosti a rozumnej hre v závere,“ komentoval víťazstvo krídelník Dávid Abrhám.

Cyprus - Slovensko, Razis (30) vs. Abrhám (14) (Foto: fiba.basketball)

Po trojke Mária Ihringa viedli Slováci v druhej štvrtine o 11 bodov. V ďalšom priebehu však prišli mierne problémy. Približne 5 minút pred koncom prehrávali naši o 5 bodov. Po strhujúcej koncovke triumfovali 83:79.

„Hrať proti Cypru je nepríjemné pre každého. Celú dobu bránia celoplošne. Snažia sa dostať hráčov súpera z komfortnej zóny neustálym vyvíjaním tlaku. Taktiež hrajú niekedy až na hranici zákernosti,“ pokračoval Abrhám.

Rozhodujúca bola určite intenzívna obrana na konci zápasu. Určite by som to prirovnal k duelu, čo sme hrali doma. Myslím si, že v tomto zápase im padli ešte ťažšie trojky. Bola to jediná vec, ktorá držala Cyprus po celý čas v hre. Navyše súper si výškový deficit vynahradil agresivitou. Aj preto sme mali 14 strát. Mali sme trošku problém s organizáciou. Určite to bolo aj tým, že súper robil veľký tlak na loptu a nepomohlo tomu ani Máriove podvrtnutie členku,“ zhodnotil Michael Fusek.

Cyprus - Slovensko, tím Slovenska (Foto: fiba.basketball)

Po tom, čo si rozohrávač Mário Ihring vyvrtol členok a dohral zvyšok zápasu prakticky na jednej nohe. V úplnom závere premenil trestné hody.

Dlhšiu dobu nám chýba na rozohrávke Šimon Krajčovič a počas zápasu mal menšie zdravotné problémy aj Mário Ihring. Myslím si, že sme nemali problém vysporiadať sa s tým. V každom jednom zápase bola na začiatku iná zostava. Tréner určí podľa situácie a taktiky, koho pošle na ihrisko,“ vyjadril sa Abrhám.

Slováci po výhre o štyri body v cyperskej metropole splnili misiu. Teraz je pred nimi posledná výzva. Domáci zápas proti Rumunsku, ktoré sa v sobotu stretne doma s Cyprom.

V prvom vzájomnom zápase s Rumunskom sme prehrali o 17 bodov. Znamená to, že na víťazstvo v skupine potrebujeme triumfovať minimálne o 18 bodov. Okolnosti by zmenila prípadná senzačná výhra Cyperčanov v Rumunsku.

„Momentálne sme skoro všetci zdraví. Okrem Mária, ale ten by sa do ďalšieho zápasu mal dať do poriadku. Myslím si, že proti Rumunom je reálne všetko. Kľúčové bude, ako nastúpime do zápasu a aký nastavíme tón v prvej štvrtine,“ povedal Fusek.

„Takisto ešte nikde nie je napísané, že najskôr Rumuni vyhrajú zápas s Cyprom. My sa koncentrujeme na seba. Prvý zápas u nich nám ušiel na začiatku. Myslím si, že máme na to Rumunov poraziť doma o 18 bodov, ak budeme robiť všetko tak ako máme,“ zakončil Abrhám.

VÝZVA SBA

Ahojte,

tak ako sa blížia ku koncu prázdniny, tak sa blíži ku koncu aj letná predkvalifikácia mužskej reprezentácie.

A stále potrebuje Vašu podporu, možno najviac za posledné roky.

Opäť pozývam všetkých basketbalistov a basketbalistky z našich klubov, aby sa priamo v hľadisku EUROVIA Arény zúčastnili rozhodujúceho zápasu predkvalifikácie, pričom takto organizovaná skupina bude mať bezplatný vstup na zápas

21.8.2019 Slo­vensko – Rumunsko o 18,00

Jediné, čo treba spraviť, je nahlásiť emailom na sekretariat@slovakbasket.sk najneskôr jeden deň pred zápasom do 12:00 hod meno kontaktnej osoby za ten – ktorý klub a počet basketbalistov – divákov.

Pri príchode na zápas si kontaktná osoba vyzdvihne pásky na ruky, ktorými označí svoju skupinu basketbalistov – divákov a potom už len fandíme a užívame si basket!

ALE POZOR! Oblečme sa do farby dresov našich chlapcov!

Hala plná fanúšikov v BIELOM drese, tričku, košeli, blúzke či šatách musí byť ich šiestym hráčom na palubovke.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

LVA LVA 93:92
15.09.2019
CHI CHI
LAS LAS 92:69
15.09.2019
SEA SEA
CON CON 17.09.2019 LAS LAS
WAS WAS 17.09.2019 LVA LVA

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 26/8 76,47%
2 Connecticut Sun 23/11 67,65%
3 Los Angeles Sparks 22/12 64,71%
4 Las Vegas Aces 21/13 61,76%
5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%
7 Seattle Storm 18/16 52,94%
8 Phoenix Mercury 15/19 44,12%
9 Indiana Fever 13/21 38,24%
10 New York Liberty 10/24 29,41%
11 Dallas Wings 10/24 29,41%
12 Atlanta Dream 8/26 23,53%