SERIÁL: BSC Bratislava chodí aj na zahraničné turnaje, deti počas nich bývajú v rodinách basketbalistov

Publikované: 18.08.2019 Autor: Karolína Vrabcová Foto: BSC Bratislava

BSC Bratislava (Foto: BSC Bratislava)

Portál Basket.sk vám prináša veľký letný seriál o práci v mládežníckych kluboch na Slovensku. V tejto časti sme zamerali našu pozornosť na BSC Bratislava.

Tento bratislavský klub odštartoval svoju činnosť v roku 1984 ako školské športové stredisko pri BO Matador Bratislava. Zaslúžil sa o to Robert Schnürmacher, ktorý bol zároveň aj prvý tréner a učiteľ telesnej výchovy na ZŠ Holíčska 50 v Bratislave – Petržalke, kde má BSC Bratislava dodnes svoje sídlo.

Počas svojej existencie klub niekoľkokrát zmenil svoj názov. Posledná zmena prišla v roku 1998, keď sa z BSC Inter Bratislava stalo Školské športové stredisko BSC Bratislava. Predchádzali tomu aj väčšie organizačné zmeny. Klub sa totiž stal občianskym združením.

O činnosti BSC Bratislava sme sa rozprávali s podpredsedom a trénerom Richardom Ďurišom.

BSC Bratislava (Foto: BSC Bratislava)
BSC Bratislava (Foto: BSC Bratislava)

Trénujú na viacerých miestach

V BSC Bratislava v minulej sezóne pracovali približne s 270 deťmi. „Myslím, že v počte registrovaných hráčov sme najväčším chlapčenským mládežníckym klubom. Dievčatá u nás pôsobia najmä v koedukovaných prípravkách,“ vysvetlil nám Richard Ďuriš.

Výbery a nábory sú v modernej dobe už len chabou spomienkou na minulosť. Dnes sú v každom klube vďační za to, že má dieťa záujem športovať. Platí to aj v prípade BSC Bratislava. „Náš klub už piatu sezónu úspešne organizuje basketbalové prípravky na šiestich petržalských školách. Z nich postupne vznikajú mikroligové družstvá. V ročníku 2018/2019 sme mali tri. Následne robíme výber do družstva mladších mini. V prípade, že bude záujemcov viac, otvoríme dva tímy v jednej kategórii. Určite nebudeme nikoho vyraďovať v tak mladom veku. Filozofiou klubu, je, aby čo najviac detí športovalo,“ pokračoval Ďuriš.

To, koľkokrát deti týždenne trénujú sa líši. „V spomínaných prípravkách sa športuje raz až dvakrát týždenne priamo na škole, ktorú deti navštevujú. Družstvá, ktoré hrávajú súťaže SBA, majú tréning tri až päťkrát do týždňa.“ Jednotné nie je ani miesto, kde deti cibria svoje basketbalové zručnosti. „Staršie ročníky trénujú v ŠH Domkárska, mladšie najmä na ZŠ Holíčska a ZŠ Lachova. Bohužiaľ, najväčšie slovenské sídlisko ešte stále nemá vhodný objekt pre halové športy, preto hráči musia trénovať v Prievoze, aj keď sa cítime ako petržalský klub,“ objasnil nám ďalej Richard Ďuriš.

BSC Bratislava (Foto: BSC Bratislava)
BSC Bratislava (Foto: BSC Bratislava)

Ďuriš: Smartfóny sú chimérou dnešnej doby

Na čo kladú v BSC Bratislava pri výchove detí najväčší dôraz? „Basketbal je tímový šport, takže aj u nás je tím na prvom mieste. Motto Spoločne každý dosahuje viac sa snažíme hráčom vštepovať počas hry a rovnako aj do života mimo palubovky. Veríme, že športová skúsenosť dá hráčom cenné skúsenosti do života, ktoré súvisia s úspešným fungovaním v rôznorodom kolektíve.“

Kým niektorí lamentujú nad súčasnou dobou, v ktorej detí od športovania odpútavajú najmä smartfóny, tablety či počítače, Richard Ďuriš to vidí inak. „Podľa môjho názoru sú smartfóny chimérou dnešnej doby a slúžia ako výhovorka, prečo to nejde. Deti sú stále rovnaké a sú hladné po impulzoch a podnetoch. Je to len na nás dospelých či im dokážeme pripraviť podmienky tak, aby ich šport zaujal viacej ako zážitok z mobilnej hry.“

Práve to je jednou z kľúčových úloh v BSC Bratislava. „Snažíme sa najmä ukázať hráčom, ako sa dá zabaviť s loptou a košom, keď sú sami. Poprípade ako sa zorganizovať v rôzne veľkých skupinách, tak ako sme to robili my, keď sme boli mladí. Minulú sezónu sme sa podieľali na revitalizácii legendárneho ihriska Hočka na Haanovej ulici a už počas tohto leta tam bolo vidieť viacero našich hráčov. To len dokazuje, že deťom treba ukázať, čo sa dá robiť a zároveň im na to poskytnúť vhodný priestor.“

BSC Bratislava (Foto: BSC Bratislava)
BSC Bratislava (Foto: BSC Bratislava)

Hráčom, ktorí sa nezmestia do zostavy, ponúkajú alternatívu

Richard Ďuriš nás oboznámil aj s tým, koľko družstiev bude mať BSC Bratislava v ligách v nasledujúcej sezóne. „Budeme mať kompletne naplnenú pyramídu. Okrem prvej ligy juniorov prihlásime družstvo aj do druhej juniorskej ligy, aby aj hráči, ktorí sa nedostanú na palubovku v junioroch a kadetoch stále dostali zápasovú prax. Rovnako dve družstvá budú pôsobiť v lige starších mini žiakov. Z toho jedno bude mimo súťažne, keďže v ročníku 2007 máme väčší počet hráčov a všetci by sa počas zápasov nedostali na ihrisku. Takto im klub umožní zbierať zápasovú prax o súťaž nižšie bez možnosti postupu na majstrovstvá Slovenska. V minulej sezóne dve najmladšie kategórie postúpili na MSR, čo je pre klub úspech. Verím, že v tomto ročníku ich bude ešte viac.“

Veľa sa hovorí aj o téme úrovní jednotlivých líg. „Najviac sa mi páčila tá v mini kategóriách, kde bola úroveň finálových turnajov na slušnom leveli a to nielen na ihrisku. Tímy, hráči a rodičia sa rešpektovali aj mimo neho,“ chválil Ďuriš.

Ročný členský poplatok v BSC Bratislava sa pohybuje od 200 do 400 eur. Výška závisí od počtu tréningov daného družstva počas týždňa.

BSC Bratislava (Foto: BSC Bratislava)

Najznámejšími odchovancami bratia Rančíkovci

„V každom hráčovi sa skrýva určitá miera talentu. Je našou úlohou v deťoch tento talent prebudiť a zároveň ich motivovať, aby chceli na ňom pracovať a boli hladní po úspechu. Bez tvrdej práce nie len na tréningoch, ale najmä individuálne, môže aj najväčší talent skončiť ako priemerný hráč,“ povedal nám Richard Ďuriš na margo výchovy talentov.

V BSC Bratislava vyrástol nejeden výborný hráč. Momentálne sú aktívnymi reprezentant Jaroslav Musil a Maurizio Galata. V klube však s basketbalom začínali aj hviezdy ako bratia Martin a Radoslav Rančíkovci, David Toya, Roman Ivan či Dano Novák. „Naším cieľom je využiť potenciál petržalského sídliska a vychovať hráčov takéhoto formátu.“

BSC Bratislava (Foto: BSC Bratislava)

Napriek situácií v športe dokážu pracovať s vyrovnaným rozpočtom

V minulej sezóne fungovali v BSC Bratislava s rozpočtom na mládež približne stotisíc eur. Mestská časť Petržalka minulý rok odsúhlasila Všeobecné záväzné nariadenie o podpore veľkých športových klubov, vďaka ktorému sa rozdelilo 1,5 percenta miestnych daní medzi desať subjektov. BSC Bratislava bol medzi nimi. „Pre náš klub to je značná podpora a sme radi, že nám to uľahčuje prácu s mládežou. Rovnako sa nám podarilo uspieť s grantom od Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý nám počas sezóny pomôže s nákladmi na rozhodcov,“ ozrejmil Richard Ďuriš.

Hlavným zdrojov príjmov BSC Bratislava sú dve percentá z daní, členské poplatky a rôzne granty, o ktoré sa uchádzajú, kde sa dá. „V tomto smere by som rád vyzdvihol bývalé vedenie SBA, počas ktorého sa výrazne zlepšila podpora mládežníckych klubov na Slovensku. Nikdy v minulosti kluby nedostávali od zväzu toľko financií, ako tomu bolo v minulých rokoch. Verím, že nové vedenie bude pokračovať v nastolenom trende, pretože bez nových hráčov a hráčok basketbal na Slovensku bude len a len upadať.“

Zháňať financie na mládež je často až nadľudská úloha. „Každý, kto sa pohybuje v mládežníckom športe na Slovensku si zaslúži uznanie a rešpekt, keďže systémové nastavenie financovania mládežníckeho športu u nás je na míle vzdialené od systému podpory napríklad v Maďarsku poprípade v Českej republike. Nehovoriac o športovej infraštruktúre. Napriek tomu sme schopní pracovať s vyrovnaným rozpočtom a rozvíjať klub ďalej. Verím, že sa blíži spoločenská zmena a kompetentní si uvedomia, že financie investované do športujúcej mládeže sa spoločnosti vrátia niekoľkonásobne.

BSC Bratislava (Foto: BSC Bratislava)
BSC Bratislava (Foto: BSC Bratislava)

Chcú vlastnú halu i seniorské družstvo v prvej lige

Petržalský klub nemá vlastné extraligové mužstvo a tak musia myslieť na to, kam posunúť svojich juniorov. „Po prebratí klubu novým vedením, sme sa sústredili najmä na reštart basketbalových prípraviek a náboru nových hráčov, aby klub fungoval dlhodobo a každá kategória mala dostatočnú početnosť, čo sa nám podarilo. V tejto sezóne síce budeme hrať juniorskú súťaž, ale gro hráčov bude ročník 2002, čiže takzvaní prvoročiaci. V minulej sezóne dvaja naši hráči doplňovali prvoligové družstvo MŠK Petržalka a budeme v tom pokračovať. Do budúcna máme v pláne vytvoriť aj vlastné družstvo v prvej lige, v ktorom by hráči mali zabezpečený pravidelný tréningový proces a pomôžeme im tak preklenúť najnáročnejšie obdobie do 22–23 rokov, kedy budú mať šancu stať sa súčasťou extraligových tímov.

V najbližšom období chcú zapracovať najmä na zlepšení športovej infraštruktúry v Petržalke, teda získať vlastnú halu. „Následne budeme schopní pre mladých hráčov vytvoriť vlastné družstvo v prvej lige, ako aj zintenzívniť tréningový proces pre staršie kategórie o individuálne tréningy, poprípade dvojfázový tréningový proces pre najväčšie talenty a potenciálnych reprezentantov. Hlavnou filozofiou klubu je, aby čo najviac detí športovalo a zmysluplne trávilo svoj voľný čas v zdravom kolektíve a na druhej strane z dostatočnej kvantity vzíde kvalita, ktorá nám pomôže naplniť aj druhý cieľ a to je výchova hráčov v každom ročníku pre reprezentačné výbery Slovenska.“

BSC Bratislava sa však nezameriava len na spoluprácu v rámci slovenských hraníc, ale hľadá možnosti aj v medzinárodných vodách. „Už štvrtý rok máme družbu s chorvátskym klubom Škola Košarke Zadar ako aj srbským KK Petrovgrad. Táto spolupráca spočíva v organizovaní medzinárodných turnajov v Srbsku, Chorvátsku a na Slovensku. Zároveň naši hráči majú možnosť počas leta trénovať v Zadare s domácim tímom, pričom prespávajú v rodinách basketbalistov. Rovnako Chorváti prespávajú u tých našich počas turnaja na Slovensku. Na podujatiach v Srbsku sa snažíme našim mladým hráčom ukázať špičkový európsky basketbal, či už návštevou euroligových zápasov, poprípade mali možnosť na vlastné oči vidieť mládežnícky tím Realu Madrid, Partizanu Belehrad či reprezentáciu Srbska do 16 rokov,“ dodal Richard Ďuriš.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia