Mal byť len výpomoc na tréningoch, nakoniec Tabaka prekvapil a je ťahúňom

Publikované: 15.08.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Jaroslav Musil, slovenská reprezentácia (Foto: Vladimír Dorňák)

Jaroslav Musil pôvodne nemal ani byť v nominácii reprezentácie do boja v predkvalifikácii. Tréneri ho zavolali až po zranení Mareka Doležaja, ktorý vypadol zo zostavy pre zlomeninu prsta.

Musil už v príprave naznačil, že sa chce pobiť o minúty. Tréner Žan Tabak ocenil jeho obranu a bojovnosť. Vďaka nim dostáva bratislavský rodák čoraz väčšiu šancu. V posledných dvoch zápasoch na palubovkách súperov odohral v priemere takmer dvadsať minút, keď si pripísal dokopy 20 bodov. Najmä na stredajšej výhre na Cypre mal veľkú zásluhu. Dal celkovo dvanásť bodov a rýchlymi ôsmimi bodmi v prvej štvrtine naštartoval tím.

Necítil sa ako náhradník, prišiel sa pobiť o minúty

„Bol to náš zámer, začať rýchlo, rozumne a ustáť tlak domácich, ktorí od úvodu pressovali. Som rád, že mi tam padli aj nejaké strely. Najdôležitejšie je však víťazstvo. Je to kľúčové pre psychiku, ak by sme duel na Cypre nezvládli, proti Rumunom by sme už len dohrávali. Takto máme stále šancu sa pobiť o postup zo skupiny, aj keď to bude veľmi náročné,“ povedala nám nová posila Lučenca, ktorá okomentovala svoje výkony. „Snažím sa robiť, čo sa odo mňa očakáva. Nerobiť nič, čím si nie som istý, práve naopak. Tvrdo brániť a strieľať voľné pokusy. Spokojný však nie som nikdy. Vždy sa nájde čosi, čo sa dá zlepšiť.“

Dvadsaťdeväťročný krídelník neriešil, že prišiel do tímu až dodatočne. „Aj keď som nastúpil ako náhradník po Marekovom zranení, prišiel som sa pobiť o minúty na palubovke. Všetko si treba zaslúžiť. Preto je potrebné tvrdo pracovať. Za každú minútu na ihrisku som vďačný a užívam si ju.“

S Musilovými výkonmi je spokojnosť aj zo strany realizačného tímu. „Ako tréneri sme sa medzi sebou bavili, že z hráča, ktorý tu najprv nemal ani byť a prišiel ako výpomoc na tréningy, sa stal basketbalista, ktorého vieme plnohodnotne využiť v zápasoch. Ukázal to jasne aj na Cypre. Sme milo prekvapení ako sa zhostil svojej úlohy a pristúpil k povinnostiam. Tréner Tabak vyzdvihuje pri Jarovi, že dokáže brániť vo veľkom nasadení a zároveň vie premeniť otvorené strely,“ povedal nám asistent chorvátskeho kouča Peter Torda.

Slovensko - Írsko, Jaroslav Musil (1) a Andre Jones (9) (Foto: Vladimír Dorňák)

Pri pozvánke neváhal ani chvíľku

Národný tím sa musel v príprave vysporiadať s početnými absenciami. Bratislavský rodák pri telefonáte neváhal ani chvíľku. „Keď som bol mladší, vždy som túžil po národnom drese, ale pozvánky nechodili. Až keď som odišiel z Bratislavy do Levíc, tak ma začali volať do reprezentácie. Odvtedy sa teším na každý zraz, či už cez leto alebo počas sezóny. Takto v letnom čase je to na nezaplatenie. Extra tréningy, konfrontácie so zahraničím, kvalitní tréneri. Všetko sú to len pozitíva, pre ktoré sa oplatí reprezentovať.“

Musil cíti, že si prístupom získal Tabakovu dôveru. „Myslím si, že sme s trénerom na jednej vlne. Vie, čo môže odo mňa očakávať a ja zas viem, čo požaduje,“ zhodnotil.

Podobne ako spoluhráčov mrzí krídelníka Lučenca zbabraný zápas v Rumunsku. Sedemnásťbodové manko sa bude ťažko otáčať. „Všetko súviselo zo začiatkom. Nezachytili sme ho. Dostali sme sa do dvojciferného deficitu už po pár minútach. Síce sme to postupne sťahovali, ale zas sme nezačali dobre štvrtú štvrtinu, domácim padli strely z diaľky a už si výsledok postrážili,“ povzdychol si Jaroslav Musil, ktorý stále verí v silu slovenského mužstva.

„Jednoznačne máme na to, aby sme situáciu zmenili. Hráme doma, snáď príde toľko fanúšikov ako naposledy proti Cypru. Ak ostaneme koncentrovaní, hladní a draví celý zápas, je tu vždy šanca na postup,“ zdôraznil na záver.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LVA LVA 93:92
15.09.2019
CHI CHI
LAS LAS 92:69
15.09.2019
SEA SEA
CON CON 17.09.2019 LAS LAS
WAS WAS 17.09.2019 LVA LVA

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 26/8 76,47%
2 Connecticut Sun 23/11 67,65%
3 Los Angeles Sparks 22/12 64,71%
4 Las Vegas Aces 21/13 61,76%
5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%
7 Seattle Storm 18/16 52,94%
8 Phoenix Mercury 15/19 44,12%
9 Indiana Fever 13/21 38,24%
10 New York Liberty 10/24 29,41%
11 Dallas Wings 10/24 29,41%
12 Atlanta Dream 8/26 23,53%