Hodnotenie Petra Sedmáka: Veľmi ma teší, že Slováci nepoložili za nepriaznivého stavu zbrane

Publikované: 14.08.2019 Autor: Peter Sedmák Foto: basketlab.sk

Peter Sedmák - hodnotenie zápasu na Cypre (Foto: Basketlab.sk)

Dnes to bol úplne iný výkon ako v Rumunsku, chalani začali dobre. Tréner Tabak postavil netradičnú základnú päťku, trošku to prestriedal, čo pomohlo. Začali dvoma trojkami, prvú štvrtinu hrali veľmi dobre. Bol to dobrý základ.

V druhej štvrtine pokračovali v dobrej hre, keď mali až jedenásťbodový náskok, záver, ale nezvládli a domáci sa dotiahli. V tretej desaťminútovke nadviazal Cyprus na koniec polčasu, slovenskí basketbalisti mali horší vstup, domácim znova padli trojky. Všetko sa však zlomilo vo štvrtej štvrtine, keď začal tím bojovať. Išli za každou odrazenou loptou, skóre sa prelievalo, ale domáci neodskočili. V závere hrali chalani super, ukázali, že chcú vyhrať. Dobre bránili, doskakovali, premenili dôležité trestné hody. Dali 28 bodov, čo svedčí o kvalitnom finiši. Jediný problém bol, že na konci nevedeli ubrániť ich obvodových hráčov Michailova a Iliadisa.

Páčilo sa mi, že okrem dvoch hráčov sa otočili všetci chalani. Mali sme štyroch dvojciferných strelcov. Každý kto prišiel na palubovku, doniesol energiu. Som rád, že Slováci išli za tým a vyhrali. Kľúčovým momentom bolo, keď vo štvrtej štvrtine dostali Cyperčania dve technické chyby a Andre Jones premenil šestky. Sledovali sme to s Palom Lošonským a povedal som mu, že teraz majú Slováci veľkú psychickú šancu. Veľkým negatívom boli rozhodcovia. Celý zápas nám nedali skoro ani jednu spornú loptu. Pískali hrozne proti nám. Nepáčilo sa mi to.

Podobne zvládnutá koncovka je výborná pre mladých hráčov. Každý takýto moment im pomôže a pridá na sebavedomí. Verím, že budú zvládať v budúcnosti viac takýchto zápasov ako na Cypre. Koniec zvládli dobre takticky. V závere mal skvelé momenty Dávid Abrhám a za výkon by som chcel špeciálne pochváliť Mária Ihringa, ktorý sa zranil, očividne ho členok bolel, ale neodstúpil a nakoniec bol jedným z lídrov, keď premenil dôležité trestné hody. Takisto Vlado Brodziansky si odohral štandard a v závere strelil dôležitý kôš, pričom ho zjavne faulovali. Slušne hral aj Jaro Musil, ktorý naštartoval tím strelecky a dal veľkú energiu do obrany.

Z pozitív by som rád zdôraznil, že chalani nepoložili zbrane a za každého stavu sa vrátili do zápasu. Záver bol psychicky veľmi náročný, keď si uvedomovali, čo ich to môže stáť, keby prehrali. Negatívom bolo, že dovolili domácim šnúru 0:12 v druhej štvrtine a takisto zlí boli spomínaní rozhodcovia.

Vyhralo sa, dúfam, že si chalani budú viac veriť proti Rumunom. Treba síce zvíťaziť o osemnásť bodov, čo je veľa, ale šanca tam je. Nie sme o toľko horší tím ako oni. Výsledok v prvom vzájomnom dueli nebol reálnym odzrkadlením diania na palubovke. Ak budú slovenskí hráči dobre brániť a bojovať ako dnes, všetko je možné. V basketbale sa stávajú rozličné veci. Bude záležať od prístupu hráčov, ako sa otvorí zápas a podobne.

Výhra na Cypre bola dôležitá aj z toho dôvodu, že sa stále hrá o postup. Dúfam, že príde minimálne toľko ľudí ako pri poslednom domácom zápase a pomôžu dvihnúť chalanom sebavedomie.

6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 14/15 48,28%