Slováci vybojovali na Cypre tesnú výhru. Tabak: Mali sme šťastie

Publikované: 14.08.2019 Autor: Basket.sk, TASR Foto: fiba.basketball

Cyprus - Slovensko, Vladimír Brodziansky (10) (Foto: fiba.basketbal)

Slovenskí basketbalisti živia šancu na postup z predkvalifikácie ME 2021. V stredu podvečer vyhrali na Cypre 83:79.

Celý zápas bol vyrovnaný. Slováci prehrali prvý polčas o jediný bod, po tretej štvrtine viedli domáci o tri body. Hosťom sa však v záverečnej štvrtine podaril víťazný obrat.

Víťazný kôš strelili 31 sekúnd pred koncom Vladimír Brodziansky, ktorý sa presadil z ťažkej pozície za stavu 78:78. V závere poistil výhru SR z trestných hodov Mário Ihring.

Slováci v stredu privítajú Rumunsko, Rumuni medzitým v sobotu hrajú doma s Cyprom. Ak chcú Slováci postúpiť z predkvalifikácie, budú musieť zdolať Rumunov minimálne o 18 bodov.

Predkvalifikácia FIBA EuroBasket 2021, Eleftheria Sports Arena, Nikózia 2019

Cyprus – Slovensko 79:83 (38:37)
Najviac bodov Cypru: Markou 21, Iliadis 20, Michail 18
Zostava a body SR: Brodziansky 13, Musil 12, Ihring 11, Abrhám 9, Juríček 6 (Baťka 13, Fusek a Jones po 8, Körner 3, Hlivák 0)
TH: 28/18 – 26/20, fauly: 28 – 26, trojky: 11 – 9, rozhodovali: Cici (Alb.), Jasevičius (Lit.), Bissuel (Fr.)

VIDEO + ŠTATISTIKY

Slováci nastúpili v odlišnej zostave v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi, hneď v úvode im to prinieslo vedenie 6:0. Cyprus však odpovedal takmer rovnako, piatimi bodmi v sérii sa držal na dostrel. Naši basketbalisti si po prvej štvrtine držali tesné vedenie, Fusek upravil takmer súčasne s klaksónom na 22:19.

V druhej časti sa podarilo zverencom Žana Tabaka dostať do trháku, bodovým úsekom 10:2 si vypracovali dvojciferný náskok – 32:21. Domáci si okamžite zobrali oddychový čas, čo ich opätovne naštartovalo. Prispeli k tomu aj chyby na strane slovenského výberu, vďaka koncovke išiel Cyprus do šatní za polčasového stavu 38:37 v jeho prospech.

Druhý polčas nezačali slovenskí basketbalisti najlepšie, svojho súpera totiž pustili do výraznejšieho náskoku. Domáce duo Iliadis a Markou robilo obrane veľké problémy, no postupne sa herný prejav Slovákov zlepšoval. Pred poslednou 10-minútovkou však prehrávali o tri body 55:58.

Štvrtú štvrtinu odštartovalo slovenské družstvo šiestimi bodmi za sebou, čo im po dlhom čase prinieslo vedenie v zápase. Od tohto momentu to bola bitka o každú loptu, tímy si vymieňali tesný náskok. O všetkom sa rozhodlo v koncovke duelu, kde zobral na seba zodpovednosť Brodziansky a doviedol Slovákov k dôležitej výhre.

Žan Tabak, tréner Slovenska: „Predtým, ako sme prišli na Cyprus, vedeli sme, že tento zápas nebude jednoduchý, pretože súper ukázal už na našej palubovke, že má charakter. Opäť to predviedol aj na domácej palubovke. Je to družstvo, ktoré sa nevzdáva. Počas duelu nám robili problémy dvaja, traja hráči súpera. O vítazovi rozhodla obrana, podobne ako v predchádzajúcom meraní síl. Mali sme v aj šťastie.“

Michal Baťka, pivot Slovenska: „Je to pre nás veľké víťazstvo, pretože stále máme šancu postúpiť do kvalifikácie. Realizačný tím nás dobre pripravil na stretnutie. Sme veľmi šťastní, že sa nám podarilo uspieť“

TASR Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 14/15 48,28%