V minulosti to dokázali Turci aj Španieli. Podarí sa Rusom dostať tri mužstvá do play-off?

Publikované: 13.08.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: eurocupbasketball.com

Will Thomas (10), Valencia Basket (ESP) (Foto: eurocupbasketball.com)

Nový euroligový formát, ktorý bol uvedený do praxe v sezóne 2016/17, je v porovnaní s tým predchádzajúcim (žreb rozdelil 24 tímov do šiestich skupín) spravodlivejší, keďže každý odohrá s každým dva zápasy. Môžeme tým pádom skonštatovať, že do play-off postúpi objektívne osem najlepších mužstiev v danej sezóne.

V ostatných troch sezónach sa stalo hneď dvakrát, že medzi osmičkou najlepších figurovali tri kluby z rovnakej krajiny: v sezóne 2016/17 to bolo turecké trio Fenerbahce, Anadolu Efes a Darussafaka, no a v uplynulom ročníku to dokázali traja španielski zástupcovia Real Madrid, FC Barcelona a Baskonia. Hoci to na verejnosti nikto zo zástupcov nepriznal, v novej sezóne majú rovnakú ambíciu aj kluby z Ruska, ktoré počas leta výrazne obmenili svoje kádre. Na rozdiel od Turkov a Španielov však nebudú mať v základnej časti štyri kluby.

Na euroligových palubovkách uvidíme v sezóne 2019/20 úradujúceho šampióna CSKA Moskva, finalistu VTB ligy Chimki Moskva a držiteľa divokej karty Zenit Petrohrad. CSKA asi nebude patriť k najväčším favoritom na celkové prvenstvo, no bolo by obrovským prekvapením, ak by tento ambiciózny klub nepostúpil do play-off. O tom, či budú mať Rusi medzi osmičkou najlepších troch zástupcov, tak rozhodnú výsledky Chimki a Zenitu.

Chimki hralo v Eurolige aj v minulej sezóne, ale s bilanciou 9–21 nemalo šancu na postup. Moskovský klub však výrazne zasiahlo zranenie lídra mužstva Alekseja Šveda, ktorý odohral len 14 z 30 zápasov základnej časti. V januári sa do klubu vrátil tréner Rimas Kurtinaitis, ktorý dodal mužstvu nový impulz a prebojoval sa s ním do finále VTB ligy. Práve vďaka finálovej účasti získal ruský tím miestenku do Euroligy. Kurtinaitis dostal ako bonus nový kontrakt do roku 2021.

Mozgov sa druhýkrát vrátil

Bývalý skvelý strelec bude mať v ročníku 2019/20 k dispozícii silný káder, v ktorom neostal kameň na kameni. K Švedovi pribudli také mená ako Devin Booker a Stefan Jovič, Jeremy Evans, Dairis Bertans, Chris Kramer či Timofej Mozgov. Pre posledného menovaného to bude už tretí angažmán v Chimki, kde pôsobil v rokoch 2006 až 2010 a následne aj počas výluky v roku 2011.

Skúsený center, ktorý v júli oslávil 33. narodeniny, podpísal s moskovským klubom zmluvu na jeden rok. „Mozgov je jeden z najlepších ruských hráčov s obrovskými skúsenosťami z NBA. Keď som v Chimki pôsobil prvýkrát, mali sme možnosť spolupracovať a vtedy to bol jeden z najlepších pivotmanov v Európe. Timofej vždy bojuje, ku všetkému pristupuje profesionálne a dáva do do hry srdce. Má za sebou dlhodobé zranenie, ale veľmi chce opäť hrať. Stále je plný energie a myslím si, že bude úspešný,“ povedal na adresu Mozgova Rimas Kurtinaitis. „Urobím všetko preto, aby som bol na začiatku sezóny pripravený. S trénerom Kurtinaitisom sme v minulosti spolupracovali, takže nebude problém s tým, aby sme našli spoločnú reč,“ dodal Timofej Mozgov.

Nováčik s jedenástimi novými hráčmi

Medzi osmičku najlepších má určite šancu sa dostať aj Zenit Petrohrad, ktorý po zisku divokej karty buduje veľmi silné mužstvo. Do kádra prišlo počas leta až jedenásť nových hráčov! Dres Zenitu budú po novom obliekať ruskí hráči Dmitrij Chvostov, Anton Ponkrašov, Andrej Zubkov a osem legionárov Gustavo Ayon, Colton Iverson, Will Thomas, Tim Abromaitis, Mateusz Ponitka, Alex Renfore, Austin Hollins a Andrew Albicy.

Mexickému pivotmanovi Ayonovi, o ktorom sme už na našom webe písali, bude pod košom sekundovať Will Thomas. Tento 33-ročný power forward vyhral v minulej sezóne s Valenciou Eurocup a za svoje výkony vo finále si vyslúžil cenu MVP pre najužitočnejšieho hráča. „Pre náš trénerský tím bol Will Thomas od začiatku kľúčovou postavou pri budovaní nového tímu. Nič na tom nezmenil fakt, že sa z nás stal euroligový klub. Hoci tu boli nejaké komplikácie, som nesmierne rád, že sme sa dohodli. Som si istý, že Willove skúsenosti, herné kvality a odhodlanie nám veľmi pomôžu v tejto pre nás extrémne dôležitej sezóne,“ uviedol muž číslo jeden v basketbalovom Zenite Aleksandr Cerkovnyj.

Rodák z Baltimoru sa na svoje nové pôsobisko veľmi teší. „Celá moja rodina je rada, že budem pokračovať práve v Zenite. O tomto klube sme počuli len dobré veci, to isté platí aj pre mesto. Už sa neviem dočkať toho, keď sa začneme pripravovať na novú sezónu,“ doplnil Thomas.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.