Priama reč Romana Adamčíka: Verme, že ženská liga už nemôže klesnúť nižšie

Publikované: 11.08.2019 Autor: Roman Adamčík

Roman Adamčík (Foto: archív (ra))

V extralige basketbalistiek bude hrať len šesť družstiev. Týmto historicky najnižším počtom, ale aj nízkou úrovňou viacerých zápasov, sa ocitla na dne. Treba veriť, že už nižšie najvyššia súťaž ozaj klesnúť nemôže.

Na majstrovstvách Európy hráčok do 20 rokov, ktoré prebiehajú v týchto dňoch, nemá Slovensko zastúpenie v najvyššej, ani v nižšej kategórii. Na európskom šampionáte do 18 rokov skončilo Slovensko v „béčku“ na 10. mieste, čo je na kontinente celkove až 26. pozícia.

Ženská reprezentácia chýbala tohto roku na ME, hoci bývala ich pravidelným účastníkom, ba z Perugie 1993 má bronz a v Budapešti 1997 získala striebro. V tom období, pričom som bol osobne manažér nášho výberu, sme na MS v Austrálii 1994 obsadili 5. miesto ako najlepšie európske družstvo.

Čo sa za tých pár rokov stalo, že momentálne tak výrazne zaostávame za najlepšími? Kde sa stala chyba? Určite v tom, že v rozhodujúcom veku od 15 do 18 rokov už dievčatá netrénujú s maximálnou náročnosťou sedem až osemkrát týždenne. Je to dôsledok zmeny životného štýlu, keď už šport nemá u nich, ba ani u rodičov, potrebnú prioritu. Berú ho neraz iba ako vyplnenie voľného času, bez ambícií práve v športe dosiahnuť určité maximum.

To maximum by mohlo byť povedzme štúdium za oceánom, ale aj príležitosť krátko po dvadsiatke si dobre zarobiť v zahraničí, keďže u nás už existujú len dva profesionálne tímy, v Ružomberku a Piešťanoch. Mladé hráčky, pravda, vychovávajú aj inde. V Košiciach, Šamoríne, Poprade, Trnave, Nitre či Banskej Bystrici, ale celkove nie je na Slovensku pre ne dostatok zanietených trénerov. Takých, čo by boli dobre zaplatení z centrálnych aj miestnych zdrojov, aby chceli, mohli a museli mať aj výsledky. Kým ich nebudeme mať, stagnácia bude pokračovať.

Žiaľ, basketbalovým klubom nepomohol ani zákon o športe, čo je paradox, keďže sa vďaka nemu zlepšili podmienky asociácií. Aj tej basketbalovej, do vedenia ktorého sa, našťastie, dostali ľudia z klubov a mohli by nájsť cestu zo slepej uličky, keďže presne poznajú ich problémy.

V čase nevyhnutnosti peňazí sa musí výrazne zlepšiť marketing v jeho užšom, ale aj širšom ponímaní. Rozhodujúci ľudia si musia uvedomiť, že basketbalový zápas vyššieho významu je spoločenská udalosť, čiže „event“, ako sa tomu pod vplyvom angličtiny hovorí. Našťastie, ešte stále máme na čom stavať.

Ženský basketbal sa stále môže pochváliť takmer desiatkou hráčok v silných zahraničných súťažiach, v cudzine aj trénermi ako Natália Hejková, Maroš Kováčik či Štefan Svitek, ktorí sú práve z nášho dievčenského basketbalu. Ako sa dostať z terajšej neradostnej situácie bez čarovného prútika? Jedine tvrdou a náročnou prácou každého, komu na tomto športe záleží. Teda funkcionárov, trénerov, hráčok aj dievčat s pochopením ich rodičov. Ak sme sa už v niektorých veciach v ženskom basketbale ocitli na dne, tak to berme ako príležitosť odraziť sa z toho dna nahor.

Autor je niekdajší člen výkonného výboru SBA, manažér ženskej, ale aj mužskej reprezentácie, takisto bývalý šéf ženského klubu Slovan Bratislava.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK