Legendárny Steve Nash: Verím, že absencie lídrov z NBA v reprezentácii nebudú pravidlom

Publikované: 10.08.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Steve Nash (Foto: vancitybuzz.com)

Steve Nash je priekopníkom medzinárodného basketbalu. Už pred ním síce boli výborní zahraniční hráči v NBA, ale až on spoločne s Dirkom Nowitzkym otvorili najlepšiu basketbalovú súťaž viac svetu.

Ako prvý zahraničný hráč ovládol individuálne oceňovanie, keď získal v roku 2005 titul MVP pre najužitočnejšieho basketbalistu, svoj triumf zopakoval v nasledujúcej sezóne a stal sa definitívne „nesmrteľným.“

Jeden z najlepších rozohrávačov nového milénia patrí aj po kariére k vyhľadávaným osobám. Dominatnému Golden State Warriros pomáhal v posledných rokoch ako konzultant a podobnú rolu má aj pri kanadskej reprezentácii.

Kanade sa rozpadol silný tím

Práve tím zo Severnej Ameriky mnohí považovali za najväčšieho vyzývateľa USA v boji o titul na blížiacich sa majstrovstvách sveta. Kanaďanom sa však túžba po úspechu pomaly rúca ešte pred začiatkom turnaja. Najprv sa rozhodli nepozvať na kemp niekdajšiu jednotku draftu Andrewho Wigginsa a postupne sa im ospravedlnili aj ďalší lídri na čele s rozohrávačom Denveru Nuggets Jamalom Murraym. Toho trápi členok. Tím neposilnia ani talentovaný rozohrávač Oklahomy Shai-Gilgeous Alexander, skúsený víťaz NBA Tristan Thompson, či trojka posledného draftu RJ Barrett.

„Je veľkým sklamaním, že nebudeme môcť na svetovom šampionáte v Číne nastúpiť v najsilnejšej možnej zostave. Treba však pochopiť, že časy sa výrazne zmenili. Kedysi znamenala reprezentácia oveľa viac, lebo ste nemali toľko šancí sa ukázať na medzinárodnom poli,“ povedal legendárny basketbalista v rozhovore pre MSN Sports.

Chce vytvoriť silnú reprezentáciu

Nash si myslí, že za všetkým treba hľadať peniaze. „Basketbalový biznis je dnes obrovský. Hráči zarábajú neuveriteľné čiastky a ich cena pre kluby je enormná. Máte oveľa väčšiu šancu sa ukázať a zarobiť si veľké peniaze. S tým súvisí, že hráči nechcú riskovať v reprezentácii prípadné zranenie alebo volia radšej oddych pred novou sezónou. Najlepším príkladom je tím USA, v ktorom muselo vedenie poslať 52 pozvánok, aby prišlo na kemp aspoň päťnásť hráčov,“ pokračoval rodák z juhoafrického Johannseburgu.

Absencie hráčov a práca so súčasným tímom sú pre Nasha výzvou. „Bol to jeden z dôvodov, prečo som sa vrátil ku kanadskej reprezentácii. Chcem jej pomôcť k rastu, aj keď nám chýbajú kľúčoví lídri. Náš plán je spraviť program taký, aby v ňom hráči chceli pôsobiť.“

Kanaďania majú v NBA vyše dve desiatky hráčov a basketbal prežíva v krajine renesanciu. Tú ešte zvýšil triumf Toronta Raptors v NBA. „Za posledných deväť rokov sa presadilo veľa krajanov do profiligy. Je sklamaním, že nám budú viacerí chýbať, ale beriem to tak, že je to ojedinelý rok. Verím, že to tak nebude pravidelne,“ dodal Nash.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.