SERIÁL: Žilinská Victoria zveľaďuje pyramídu v mládeži. Kadeti a juniori sú slovenskou špičkou

Publikované: 12.08.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: MBK Victoria Žilina

MBK Victoria Žilina (Foto: MBK Victoria Žilina)

Portál Basket.sk vám prináša veľký letný seriál o práci v mládežníckych kluboch na Slovensku. V tejto časti sme zamerali našu pozornosť na MBK Victoria Žilina.

Mládežnícky basketbalový klub Victoria Žilina vznikol v októbri 2006. Zakladatelia si určili za hlavný cieľ prácu s deťmi a mládežou, vybudovanie kompletnej pyramídy a jej dlhodobé udržanie. Klub sa orientuje výlučne na chlapčenský basketbal.

Najtalentovanejší hráči, ktorí opustia poslednú kategóriu v mládeži, majú možnosť skúsiť level basketbalu v ligovom tíme BK Slávia Žilina. Ďalší, ktorí dosahujú nižšiu individuálnu kvalitu, pokračujú v tréningovom a zápasovom procese v B-tíme Slávie v 1. lige mužov. Ostatní sa môžu zamerať na budúcnosť na pozíciách trénerov alebo rozhodcov.

MBK Victoria Žilina (Foto: MBK Victoria Žilina)

Iljaško: Mládežnícku pyramídu sa nám darí zveľaďovať

„Za najväčší úspech považujeme vybudovanie mládežníckej pyramídy v rokoch 2006 – 2015. Darí sa nám ju zveľaďovať už štyri sezóny. Ani raz sa nám nestalo, aby sme nejaké družstvo v priebehu sezóny odhlásili zo súťaže, alebo aby nevycestovalo k súperovi na majstrovský zápas,“ povedal na úvod predseda klubu a tréner Bohdan Iljaško.

V minulej sezóne 2018/2019 mali v žilinskom klube celkovo 138 registrovaných hráčov v desiatich družstvách. Celoslovenské súťaže hrali juniori (U19), kadeti (U17) a starší žiaci (U15). V regionálnych súťažiach (stred) účinkovali žiaci (U14), mladší žiaci (U13), starší mini (U12) a mladší mini (U11). Mikroligovú úroveň hrali tri družstvá (U10).

Kadeti a juniori majú najlepšie výsledky

„Kadeti, pod vedením Petra Muhlberbera, vybojovali na majstrovstvách Slovenska v Leviciach strieborné medaily. Juniori s trénerom Miroslavom Chudíkom získali bronz. Oba tímy sa snažili o agresívny prejav s udržaním vysokého zápasového tempa. V týchto dvoch kategóriách si udržiavame vysoký výkonnostný štandard. Ostatné družstvá v nižších kategóriách, hoci sa neumiestňujú na medailových pozíciách, patria medzi tie lepšie,“ priblížil muž, ktorý sa bude venovať v novej sezóne mládežníckemu basketbalu obdivuhodných 31 rokov, a to bez akejkoľvek prestávky. S trénovaním detí začal po aktívnej hráčskej činnosti v ročníku 1989/90.

MBK Victoria Žilina (Foto: MBK Victoria Žilina)

Vychovali talenty, Turza a Šváby sa posunuli do Slávie

Podľa Bohdana Iljaška sú v kadetských a juniorských ligách rovnako ako pred desiatimi, dvadsiatimi a tridsiatimi rokmi tímy, ktoré sú vynikajúce, nadpriemerné, priemerné, podpriemerné a slabé.

„Za hlavný problém vnímam nedostatočnú početnosť mládežníckej základne. Uvediem príklad na junioroch s ročníkom narodenia (roč. nar.1982) zo sezóny 2000/2001. V tom období bolo v súťažiach SBA až 33 juniorských družstiev (pozn.: v 1. lige 16 tímov a tri regionálne súťaže východ, stred, západ po 3× 5 až 6 tímov). V novej sezóne 2019/2020 bude štartovať dokopy 11 družstiev. Po devätnástich sezónach ubudlo až 22 tímov a približne 264 hráčov. Ak by v nadchádzajúcej sezóne boli počty také ako vtedy, máme v lete v mládežníckych reprezentáciách U16, U18, U20 tímy, so šancou na víťazstvo v štvrťfinále majstrovstiev Európy B-divízie. Navyše každý extraligový klub by mal v kádri tri výrazné talenty,“ vyhlásil.

Žilinskú juniorku po sezóne opustili rozohrávač Šimon Turza a krídelník Timotej Šváby. Dvojica sa pripravuje v letnej príprave so Sláviou.

„Je len na nich, ako využijú šancu na to, aby sa presadili. Ich prednosťou je húževnatosť a vysoká tréningová pracovitosť. V juniorke budeme mať ešte jednu sezónu talentovaného Dávida Erbena (18 rokov, krídlo, center). Z mladších hráčov spomeniem Patrika Pažického (17 rokov , rozohrávač) a Dávida Nováka (16 rokov, krídlo), ktorí majú predpoklady, aby sa v budúcnosti uchádzali o žilinský extraligový dres,“ doplnil.

Keďže klub vznikol pred trinástimi rokmi a dôkladne sa budovala pyramída v mládeži, hráči pre seniorský basketbal vyšli z poslednej kategórie vo Victorii len pred dvomi rokmi. V Žiline sa do prípravy extraligového tímu zapojili už Šimon Ďuriš, Marek Líška, Branislav Ďurčík, Patrik Kuric, Gustáv Hoferica (všetci s ročníkom narodenia 1998) a o rok mladší hráči Filip Pažický so Samirou Hebibim.

MBK Victoria Žilina (Foto: MBK Victoria Žilina)

Spoliehajú sa na systematický nábor, konkurujú im ostatné športy

Prípravky hrajú od januára do konca júna vlastnú súťaž. Klub jej vymyslel názov Fatranská mikrobasketbalová liga „Viktorka„ a má za sebou už 12 ročníkov. V mesiacoch september a október sa snaží žilinský klub o nábory do mikrobasketbalových prípravok cez základné školy.

„Prejdeme 2., 3. a 4. triedy v 15 základných školách, oslovíme približne 750 detí zo 105 tried. Náš profesionálny tréner Miroslav Chudík prejde aj všetky 1. a 2. triedy s prihláškou pre žiakov narodených v roku 2012, aby sme vytvorili jednu pohybovú prípravku z vybratých chlapcov. Prihlási sa nám približne 6–7% z oslovených detí a dokážeme naplniť 3 mikrobasketbalové prípravky po 14 až 18 hráčov. Tento systém zopakujeme v novom školskom roku už 13. krát. Cítime mierny úbytok záujmu o basketbal, je spôsobený aktivitou ostatných športov v Žiline,“ vyjadril sa predseda klubu.

MBK Victoria Žilina (Foto: MBK Victoria Žilina)

Komplikácie s telocvičňami, juniori budú trénovať na troch rôznych školách

Tréningy prebiehajú v poobedňajších hodinách v telocvičniach základných a stredných škôl v Žiline.

„Pre nás sú veľmi dôležité telocvične na ZŠ Limbová na sídlisku Solinky, kde trénujú tri družstvá a hráme v nej všetky majstrovské zápasy. Pripravujeme sa aj v telocvični na SOŠ Dopravnej na Rosinskej ceste za sídliskom Vlčince, kde trénujú tri ďalšie družstvá. Momentálne sa snažíme nájsť lepšie tréningové priestory pre juniorov. Pravdepodobne však budú v krízovom režime. Znamená to, že od pondelka do piatka budú trénovať v troch rôznych školách. Ostávajú nám ešte dve mikrobasketbalové prípravky, tie trénujú v telocvičniach dvoch starších ZŠ.“

„V tréningovom procese s tímami U11 až U14 sa usilujú naši tréneri o to, aby chlapcov naučili technicky správne zvládnuť obranné a útočné herné činnosti, zvládnuť jednoduché kombinácie a presilové situácie. Nezabúdame ani na hru 1–1, 2–2, 3–3, 4–4, aby tréning detí upútal a v jeho závere vyvrcholil hrou,“ prezradil.

Rozpočet Victorie na jednu sezónu je na úrovni 120-tisíc eur.

„V Žiline a okolí máme veľa podnikateľských subjektov. Je to o tom, či sa nám chce ísť ich osloviť s nejakou sumou pre klub, ktorá nie je prehnané vysoká. Musíte byť stále pripravený na to, že z cca. desiatich stretnutí s konateľmi firiem, bude 6–7 neúspešných a 3–4 dopadnú pre nás lepšie a dohodneme sa na vystavení Zmluvy o reklame alebo darovaní percent,“ uzavrel Bohdan Iljaško.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia