Slováci vydreli výhru nad Cyprom, lídrom bol skvelý Brodziansky

Publikované: 03.08.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: TASR

Slovensko - Cyprus, Vladimír Brodziansky (10) (Foto: TASR)

Agentúrny článok sme nahradili autorským o 22:20:00

Víťazný charakter tímu, zlepšená obrana, bojovnosť v druhom polčase a individuálne výkony Vladimíra Brodzianskeho a Richarda Körnera. To sú hlavné faktory, ktoré pomohli slovenským basketbalistom k domácemu víťazstvu nad Cyprom. Slováci si na úvod predkvalifikácie majstrovstiev Európy pripísali triumf o 7 bodov.

V úvodnom zápase F skupiny Slováci pocítili tvrdosť cyperských hráčov. Svoje o tom vie rozohrávač Šimon Krajčovič, na začiatku zápasu ho súper trafil loptou do citlivých miest. Zverenci trénera Žana Tabaka prehrávali rýchlo 2:7. Sériou ôsmich bodov si zdvihli sebavedomie.

Körner: Nečakali sme, že Cyperčania budú takí dobrí strelci

Prvú štvrtinu vyhrali naši o šesť bodov, v druhej Cyprus totálne exceloval v streľbe za tri body, keď premenil 8 z 9 ďalekonosných pokusov (po polčase mal Cyprus bilanciu 9 z 15 pokusov = 60% úspešnosť).

Cyperčania boli nepríjemní. Popravde, skautovali sme ich takým štýlom, že nie sú veľmi dobrí strelci. Všetci majú v ich cyperskej lige úspešnosť niekde pod 30 percent streľby za tri body. V prvom polčase im však streľba fantasticky vychádzala. Problémy nám robili najmä Iliadis a Giannaras. Ťažko sa nám proti ním hralo, keď sa takto chytili. Táto facka v prvom polčase nám ukázala, že si nemôžeme byť sebou až takí istí. Mysleli sme si, že to pôjde samo. Nakoniec sme to zvládli,“ vyhlásil Richard Körner.

Slovensko - Cyprus, Šimon Krajčovič (5) (Foto: TASR)

Tabak vyzdvihol charakter tímu. Chce zlepšiť hru v obrane

V druhom polčase Slováci zmenili spôsob hry, paľbu súpera spoza perimetra eliminovali. Cyperčania si pripísali po zmene strán len jedinú úspešnú trojku. Po tretej časti viedli naši o bod a hoci v poslednej štvrtine prehrávali dvakrát o štyri body, duel otočili.

O víťazstve rozhodol náš charakter. Pred zápasom som povedal, že súper bude fyzický dobre pripravený a tvrdý. Cyperčania nie sú typickým tímom. Chýbajú im vyšší hráči, ale všetci z ich tímu majú neuveriteľný drive. Moji chlapci však ukázali, že aj keď boli mentálne dole a prehrávali, vrátili sa do zápasu. Zvíťazili sme, čo je pre nás najdôležitejšie. Bol to prvý zápas, v ktorom sme boli lepší v útočných doskokoch. Vo väčšine prípravných zápasoch nám to nevychádzalo. Ak chceme byť nabudúce lepší, musíme jednoznačne zlepšiť obranu,“ komentoval slovenské víťazstvo tréner Žan Tabak.

V prvom polčase do hry neposlal Körnera. Ten vybehol na ihrisko až po obrátke a bol lídrom tímu. Počas takmer štrnástich minút na ihrisku zaznamenal 11 bodov a 8 doskokov, z toho 6 ofenzívnych.

Mali nižších hráčov, čiže sa mi proti ním ľahšie hralo. Vedel som ich preskákať, mal som dosť energie. Možno rozhodlo aj to, že som bol sviežejší. Naša obrana bola dnes zlá, v útoku to bolo lepšie,“ pripojil Körner, nová posila Brna.

Slovensko - Cyprus, Jones (10) a Juríček (21) (Foto: TASR)

V poslednej štvrtine sme dostali len 7 bodov

Cyprus dal v poslednej desaťminútovke len 7 bodov. Naposledy v zápase skóroval v čase, keď ostávalo do konca ešte 7 minút a 21 sekúnd.

„Z jednej i druhej strany to nebol pekný basketbal. Určite sme nič nepodcenili. V prvom polčase sa Cypru darilo spoza perimetra, v tomto smere si pripísali až 27 z 39 bodov. Čo sme predtým videli ich prípravné stretnutia, takto im to vôbec nepadalo. Museli sme tomu prispôsobiť hru. Bojovnosťou sme zápas dokázali vyhrať, ale bolo to náročné. V závere to bolo dramatické, kládli sme veľký dôraz na obranu a pomohlo nám, že sme skórovali,“ zhodnotil zápas Viktor Juríček.

Fantastický Brodziansky: Nechceli sme stratiť fanúšikov, potrebujeme ich aj nabudúce

Najlepším hráčom na palubovke v bratislavskej Eurovia Aréne bol Vladimír Brodziansky. Na ihrisku bol najvyťaženejším hráčom Slovenska. Odohral viac ako 34 minút. Pivot španielskeho Obradoira dosiahol double-double za 23 bodov a 12 doskokov.

Cítil som sa dobre, spoluhráči a tréner mi veria. Ja robím všetko pre to, aby som tímu pomohol. Sme vďační za víťazstvo. Súper hral v prvom polčase naozaj dobre. Pre nás to bol prvý súťažný zápas po dlhom čase, navyše pred vlastnými fanúšikmi. Museli sme im dokázať, aby nás podporovali aj nabudúce. V prvom polčase nám to v obrane škrípalo. Doladili sme to a myslím si, že sme to viac vyhrali práve vďaka obrane než útoku. Cítili sme trochu tlak, pretože sme mladé družstvo, ale zvládli sme to,“ zakončil Brodziansky.

Program trojčlennej F skupiny, z ktorej postúpi len jeden tím je nasledovný. Slováci budú v stredu pozorne sledovať vzájomný zápas Cypru s Rumunskom. Naši odohrajú ďalší súboj v sobotu v rumunskom Ploješti, po ktorom budú mať za sebou polovicu predkvalifikácie.

Predkvalifikácia ME 2021

F-skupina

Slovensko – Cyprus 67:60 (36:39)
Slovensko: Brodziansky 23, Jones 9, Abrhám a Juríček po 8, Krajčovič 0 (Körner 11, Ihring a Musil po 3, Baťka 2)
Najviac bodov Cypru: Razis 12, Michail 11, Iliadis 10
TH: 15/10 – 13/6, fauly: 16 – 19, trojky: 9 – 10, rozhodovali: Zurapovič (BaH), Cali (Poľ.), Šarapa (Biel.), 1800 divákov

27 Atlanta Hawks 20/47 29,85%
28 Minnesota Timberwolves 19/45 29,69%