Má indiánske korene a napísal knihu pre deti, úradujúci šampión CSKA získal zaujímavú posilu

Publikované: 03.08.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Twitter

Ron Baker (Foto: Twitter)

Len niekoľko dní po zisku euroligovej trofeje odkázal šéf CSKA Moskva Andrej Vatutin fanúšikom, aby sa pripravili na to, že počas letnej prestávky sa káder európskeho šampióna výrazne zmení. Jeho slová sa naplnili. Z hlavného mesta odišla až pätica hráčov Nando de Colo, Sergio Rodriguez, Cory Higgins, Alec Peters a Othello Hunter.

Namiesto nich prišli Darrun Hilliard a Johannes Voigtmann z Baskonie, Janis Strelnieks z Olympiakosu, Kosta Koufos zo Sacramenta a naposledy taktiež Ron Baker, ktorý si v minulej sezóne zahral za New York a Washington. Tento 26-ročný kombo rozohrávač podpísal s Moskovčanmi kontrakt na jeden rok. „Získali sme hráča, ktorý je síce v Európe nováčikom, ale je plný odhodlania a veľmi sa chcel stať súčasťou CSKA, kde bude ako profesionál rásť. Ron je húževnatý chlapec a na palubovke dobrý obranca. Zahral si na univerzite, v NBA a v G-League. Teším sa na spoluprácu s ním,“ povedal na margo svojho nového zverenca kouč Dimitris Itoudis, ktorý podpísal s CSKA novú zmluvu do roku 2021.

Ron Baker vstúpil do sveta profesionálneho basketbalu v lete 2016 po tom, čo štyri roky odohral za univerzitný tím Wichita State Schockers. V drafte do NBA si ho nevybral nikto, s New York Knicks sa dohodol ako voľný hráč. V najkvalitnejšej lige sveta odohral spolu 96 stretnutí, no z pohľadu štatistík sa nepresadil. Moskovčania však veria, že Bakerova obrana a streľba spoza oblúka môže byť pre tím prínosom. „Som nadšený z tejto príležitosti, ktorú mi dal klub CSKA Moskva. Veľmi si to cením. Rozprával som sa s trénerom Dimitrisom Itoudisom a kapitánom tímu Kylom Hinesom a myslím si, že sa hodím do systému CSKA. Toto leto som chcel nájsť tím, ktorý hľadá veľké výzvy na palubovke a podarilo sa mi to. Už sa neviem dočkať, že budem hrať pre fanúšikov CSKA,“, skonštatoval Ron Baker.

Pred rodákom z mesta Hays v štáte Kansas si za CSKA Moskva zahralo niekoľko basketbalistov zo Spojených štátov amerických. Ron Baker však nie je typický Američan, má totiž indiánske korene, čiže patrí k pôvodnému obyvateľstvu. Nová posila CSKA sa hlási k národu Potawatomi, ktorý je federálne uznaným kmeňom. To však nie je jediná zaujímavosť. Keď mal Ron Baker 23 rokov, čo bolo počas jeho štúdia na univerzite, napísal knihu. Nie však bežnú biografiu, ako je to pri športovcoch zvyčajné. Američan napísal knihu, ktorá síce je inšpirovaná jeho životom, no je určená pre deti. Jej názov You're Too Big to Dream Small by sme mohli preložiť ako Si príliš veľký na to, aby si mal malé sny.

V správe, v ktorej CSKA Moskva predstavuje Rona Bakera ako svojho nového hráča, sa okrem iného píše aj toto: „Chcel by som podotknúť, že náš tím ešte nie je kompletný a máme v pláne už čoskoro priniesť ešte jedného hráča. Tým pádom bude naše letné prestupové obdobie uzatvorené,“ cituje web moskovského klubu kouča Itoudisa. Meno údajnej poslednej posily fanúšikov CSKA priam šokovalo, pretože tento klub si za poslednú dekádu vyslúžil prezývku európske San Antonio. Okrem basketbalových schopností sa v tomto klube kládol veľký dôraz na charakterové vlastnosti hráčov. A preto je nepochopiteľné, že sa novým členom má stať Mike James (informoval o tom portál Eurohoops.net), ktorého nový tréner Olimpie Miláno Ettore Messina nechcel mať v mužstve za žiadnu cenu a bol ochotný obetovať veľmi veľa peňazí, len aby sa ho zbavil.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.