Cyprus hrá tvrdo, agresívne. Reprezentácia si musí dať pozor najmä na rozohrávačov

Publikované: 03.08.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Slovensko - Kosovo, Andre Jones (9) a Viktor Juríček (21) (Foto: Vladimír Dorňák)

Po piatich týždňoch prípravy začínajú slovenskí reprezentanti v sobotu predkvalifikačné boje proti Cypru. Očakáva sa, že by do Bratislavy mohla prísť pekná návšteva, keďže sa chystá viacero autobusov s fanúšikmi a aj mládežnícke basketbalové kluby, ktoré majú vstup do haly zadarmo.

Slovenskí basketbalisti odohrali v príprave sedem zápasov. Asistent hlavného trénera Žana Tabaka Alberto Blanco Villa rozobral pre Basket.sk prvého súpera nášho tímu. „Zo súperov, s ktorými sme sa stretli v príprave, sa Cyprus najviac podobá na Kosovo a Portugalsko. Podobne ako oni nemajú veľkých, podkošových hráčov. Myslím pod tým pivotov, ktorí sú lídrami tímov. Kosovu sa približuje Cyprus agresívnym poňatím hry. Ich štýl je špecifický, musíte byť na neho dobre pripravení. Hrajú small ball , keď sa snažia rýchlo strieľať. O to viac sa musíme sústrediť v obrane,“ povedal nám španielsky odborník, ktorý priblížil aj najlepším hráčov ostrovnej krajiny.

„Najdôležitejším hráčom cyperskej zostavy je rozohrávač Simon Michail, ktorý je dušou tímu. Lídrami sú takisto ďalší rozohrávači Iliadis a Pantelli, ktorí majú skúsenosti. Bude dôležité, aby naši hráči pracovali ostražito v obrane.“

Tréneri veria v silu tímu

Blanco je podobne ako Tabak spokojný, ako tím pracoval počas kempu. „Sme spokojní so snahou a prístupom hráčov. Spravili sme všetko k tomu, aby sme boli čo najlepšie pripravení.“

V ostrých bojoch môžu fanúšikovia očakávať, že tréneri budú meniť základnú päťku. Podobne ako tomu bolo v príprave. „Sila tejto zostavy je v tíme. Hráme agresívne v obrane, snažíme sa o rýchly basketbal. Nemôžeme sa spoliehať len na troch, štyroch hráčov. Veríme v tím. Všetci hráči sú dôležití. Čakajú nás len štyri zápasy, kedy potrebujeme využiť to najlepšie, čo máme. Ide už o všetko,“ dodal asistent Žana Tabaka.

Ako kapitán povedie slovenský tím najskúsenejší a najstarší hráč zostavy Michal Baťka. „Verím, že z nás rýchlo opadne nervozita. Chceme pokračovať vo výkonoch z prípravy. Naša forma má stúpajúcu tendenciu. Sme spokojní, nálada je dobrá. Tréneri zohnali čo najviac informácií z Cypru. Vieme čo sú ich silné aj slabé stránky. Verím, že nás poženú aj fanúšikovia,“ vravel košický rodák, ktorý si pochvaľuje prístup realizačného tímu.

Po portugalskom turnaji im narástlo sebavedomie

Ten včera na tréningu rozdal hráčom podrobne naskautovaného súpera. „Už za trénera Rudeža sa pracovalo podobne. Vidno, že tréner Tabak má toho za sebou veľa,“ hovoril Baťka, ktorý je pripravený na agresívnu hru nižších Cyperčanov. „Nemajú toľko vysokých hráčov. Sme na to pripravení. Rýchlosť by nám nemala robiť problémy.“

Skúsený pivot cíti, že tím má šancu na veľmi dobrý výsledok, keďže v príprave zväčša len vyhrával. „Som spokojný ako sme hrali v príprave. Milo ma prekvapil turnaj v Portugalsku. S Iránom sme bojovali do konca o výhru, v rozhodujúcich chvíľach nás preskákali, ale otriasli sme sa. Vyhrali sme ďalšie dva zápasy. Sebavedomie máme ešte možno vyššie ako pred turnajom. Verím, že to potvrdíme na palubovke,“ uzavrel Michal Baťka.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.