Trojročné úsilie vynieslo Madzinovi a Kačmarikovi top certifikát, učili ich velikáni Pešič či Kokoškov

Publikované: 31.07.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: archív TK

Účastníci FIBA Europe Coaching Certificate, Tel Aviv (ISR) (Foto: archív TK)

Michal Madzin a Tomaš Kačmarik sa pred pár dňami stali absolventmi trénerského programu FIBA Europe Coaching Certificate (FECC). Štúdium zakončili skúškami v izraelskom Tel Avive.

Medzinárodné trénerské štúdium FECC prebieha počas troch rokov, zakaždým popri majstrovstvách Európy chlapcov vo vekových kategóriách U16, U18, U20 v A-divíziách. FECC zastrešuje Michael Schwarz. V Medzinárodnej basketbalovej federácii (FIBA) má na starosti vzdelávanie koučov.

Michal Madzin a Tomáš Kačmarik, FECC Tel Aviv 2019 (Foto: archív TK)

FECC? Jedna z najkvalitnejších možností trénerského vzdelania

Program vznikol v roku 2007. Michal Madzin s Tomášom Kačmarikom vyštudovali šiesty cyklus. Pred nimi sa stali držiteľmi certifikátu aj iní krajania.

Získali ho uz Pospíšil, Michalík, Torda, Ištok, Špiner, Gallová, Probala, Ďuriš a iní. FECC je jedna z najprestížnejších a najkvalitnejších možností trénerského vzdelávania. Robia si ho tréneri z celej planéty,“ na začiatok priblížil Tomáš Kačmarik, nový tréner MBK Stará Turá.

Študovať FECC začal už v roku 2015. O rok na to však zrušili pre zlú situáciu majstrovstvá Európy v Turecku. V 2017 bol kontinentálny šampionát na Slovensku a on bol trénerom dievčenskej reprezentácie do 18 rokov. Pripojil sa teda k skupine, v ktorej bol Michal Madzin.

Súčasťou programu boli prednášky a diskusie s rôznymi trénermi a lektormi. Všetko prebiehalo v anglickom jazyku.

Okrem odborných basketbalových vecí, boli prednášané témy ako kondičná príprava, psychológia, nutrícia, antidoping či pravidlá basketbalu. Ďalej sme robili workshopy na rôzne zadania a dostávali sme písomné zadania na vypracovanie prác. Popri všetkom sme navštevovali zápasy mládežníckych majstrovstiev Európy,“ vysvetlil nový tréner Levických Patriotov Michal Madzin.

Tomáš Kočmarik a Svetislav Pešič, FECC Tel Aviv 2019 (Foto: archív TK)
Igor Kokoškov a Tomáš Kočmarik, FECC Tel Aviv 2019 (Foto: archív TK)

Prednášali im Pešič či Kokoškov. Kačmarik: Správali sa k nám rovnocenne

Naši tréneri počúvali prednášky od basketbalových velikánov. Za všetko hovorí meno Svetislav Pešič, kouč FC Barcelona.

Myslím si, že tréner Pešič je takým mentorom celého projektu. Je neuveriteľné, aká charizma z neho vyžaruje. Je úplne jasné, prečo dosiahol veľké úspechy, aké má vo svojom životopise. Nie len od neho sme sa naučili veľa zaujímavých vecí, ktoré sa dajú preniesť do tréningového procesu,“ vyhlásil popradský rodák Madzin.

Boli tam aj ďalšie top osobnosti. Tréner Realu Madrid Pablo Laso, profesor Nenad Trunič či mentálna trénerka Aysim Altay a veľké prekvapenie v podobe Igora Kokoškova. Štyridsaťsedemročný Srb bol prvým hlavným trénerom v NBA, ktorý sa nenarodil v Severnej Amerike. V minulej sezóne viedol Phoenix Suns, v novom ročníku bude asistentom v Sacramente Kings.

Títo ľudia nám boli k dispozícií takmer 24 hodín denne. Mohli sme sa od nich veľa naučiť. Debatovali sme s nimi aj v čase voľna. Boli absolútne milí a správali sa k nám rovnocenne. V diskusii s pánom Kokoškovom som sa ho spýtal na proces vyhľadávania talentov v Európe a vo svete. Zaujímali ma aj konkrétne obranné riešenia proti jednotlivým tímom z NBA. Preukázal absolútnu znalosť všetkých klubov a hráčov, na otázky odpovedal vždy detailne. Obrovským zážitkom pre mňa bolo, keď som sa osamote trénera Pešiča pýtal na taktiku, s akou išla Barcelona do finále proti Realu Madrid. A samozrejme, potom to isté na trénera Lasa, čo mali pripravené na Barcelonu,“ priblížil Kačmarik.

Michal Madzin, FECC Tel Aviv 2019 (Foto: archív TK)

Skúšky im dali zabrať, Madzinovi najviac písanie prác

Počas štúdia hodnotili uchádzačov o licenciu v dvoch workshopoch a dvoch domácich úlohách. Po trojročnom drile nasledovali záverečné skúšky. Teoretickú časť tvorili písomný test a ústna skúška.

Hlavne písomný test ma veľmi prekvapil. Bol náročný a do detailov podrobný. Zahŕňal úplne všetko, čo sme sa počas rokov učili. Ústna skúška bola čisto basketbalová. Bolo potrebné reagovať rýchlo a správne. Za najťažšie som vždy považoval písanie prác. Počas rozbehnutej sezóny a klubového fungovania to bolo namáhavé najmä časovo,“ zdôraznil tridsaťtriročný Madzin.

Uchádzači o FECC museli zložiť aj praktickú časť: demonštráciu tréningu v telocvični na vopred vylosovanú tému. Na prípravu mali jeden deň. Madzin si vytiahol tému high pick and roll použitím špecifickej a vopred zadanej obrany. Kačmarik si vylosoval tému pick and roll na strane z útočného pohľadu.

„Pripravil som hodinový tréning bez rozcvičky. Všetko bolo potrebné detailne vysvetliť. Dôležitá bola korekcia chýb priamo na ihrisku. Najskôr sme všetko odprezentovali lektorovi a potom sme prezentovali priamo na ihrisku, kde sme dostali spätnú väzbu od slovinského trénera Janeza Drvariča. Nevytkol mi nič,“ pochválil sa Kačmarik.

Absolventi FECC Tel Aviv 2019 (Foto: archív TK)

Získali cenné kontakty

V Tel Avive si Madzin a Kačmarik pozreli pláž. Na veľké výlety do mesta nebol čas. Viac im učarovali zápasy na majstrovstvách Európy chlapcov do 20 rokov. Mimochodom, okrem Izraela sledovali predtým v rámci štúdia kontinentálne šampionáty aj v Litve a Lotyšsku. Slovenskí tréneri získali počas vzdelávania FECC množstvo kontaktov.

Takmer všetci tréneri v našej skupine sú vo svojich krajinách reprezentačnými trénermi, hlavne v mládeži. Niektorí aj v seniorských. Vieme sa skontaktovať kedykoľvek a pomôcť si informáciami o turnajoch alebo trénerských klinikách po celom svete,“ povedal Madzin.

Ja som začal FECC s Martinom Rančíkom a dokončil ho s Michalom Madzinom. Od oboch som sa naučil veľa vecí a držím im palce v kariérach. Mojím spolužiakom bol napríklad Fín Hanno Möttölä, ktorý hrával v NBA alebo Dino Repeša, v mladom veku je koučom USK Praha. Jeho otec Jasmin je veľkým pojmom v mužskom basketbale,“ priblížil Kačmarik.

FIBA Europe Coaching Certificate (Foto: archív TK)

Certifikát nedajú každému. Naberá na vážnosti, no nič nezaručuje

Kto si myslí, že certifikát získajú všetci uchádzači, je na omyle. V tomto cykle bolo približne 65 trénerov z 30 krajín. V Tel Avive z rôznych príčin chýbalo desať z celkového počtu. Z tých, čo poslednú fázu absolvovali, neurobili záverečné skúšky asi piati.

Certifikát som nerobil kvôli papieru. Skôr to bolo o tom nabrať nové skúsenosti a učiť sa od najlepších trénerov. Oplatilo sa to. Popri reprezentácii som venoval čas učeniu a príprave. Posledné tri letá boli takmer bez akéhokoľvek oddychu od basketbalu. Verím, že je to cesta ako nazbierať skúsenosti a posunúť sa v trénerskej kariére,“ uviedol levický tréner Madzin.

Tento certifikát naberá na vážnosti. Po ukončení štúdia nám pán Schwarz oznámil, že nám rozpošle doklady o vzdelaní, ktoré si máme založiť do životopisov. Človek to môže využiť pri hľadaní nového angažmánu. Filozofia je taká, aby federácie posielali na program trénerov, ktorí patria k špičke v jednotlivých krajinách. Samozrejme, získaný dokument FECC v budúcnosti nemusí nič zaručiť, tréneri musia na sebe a svojom vzdelávaní sa pracovať neustále,“ zakončil Kačmarik.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

CON CON 89:85
23.08.2019
LVA LVA
NYL NYL 87:90
23.08.2019
ATL ATL
CHI CHI 85:78
23.08.2019
WAS WAS
WAS WAS 25.08.2019 NYL NYL
DAL DAL 25.08.2019 ATL ATL
LAS LAS 25.08.2019 CON CON
PHO PHO 25.08.2019 CHI CHI
MIN MIN 25.08.2019 LVA LVA
SEA SEA 25.08.2019 IND IND

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 19/8 70,37%
2 Connecticut Sun 19/9 67,86%
3 Las Vegas Aces 19/9 67,86%
4 Los Angeles Sparks 17/10 62,96%
5 Chicago Sky 17/11 60,71%
6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 14/15 48,28%
8 Phoenix Mercury 12/15 44,44%
9 Dallas Wings 10/18 35,71%
10 Indiana Fever 9/19 32,14%
11 New York Liberty 9/19 32,14%
12 Atlanta Dream 7/21 25,00%