Analýza: Najsilnejšie vyzerá Slovensko pod košom, tím musí zapracovať na doskoku

Publikované: 30.07.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: Vladimír Dorňák

Slovensko - Írsko, Vladimír Brodziansky (10) (Foto: Vladimír Dorňák)

Mužská reprezentácia zatiaľ priniesla viac dôvodov na úsmev, ale ako hovorí tréner Žan Tabak – priateľské zápasy nič neznamenajú, stále to je len príprava na ostrý boj. Preto netreba nič preceňovať, ale šesť víťazstiev zo siedmich zápasov, pričom aj pri jedinej prehre to mohlo byť naopak, sú povzbudením. Trošku sme sa pozreli bližšie na hru nášho tímu a os, okolo ktorej sa zrejme obtočí predkvalifkácia. Počítali sme päť zápasov mimo duelov s Írskom. Pri všetkej úcte k ich tímu, nebol to adekvátny súper na hodnotenie hry nášho tímu.

Chorvátsky kouč povedal, že najradšej dáva priestor väčšiemu počtu hráčov, ale vzhľadom na okolnosti, súpera a hre o postup, počíta aj s tým, že duely odohrá v užšej rotácii.

Slovensko - Kosovo, Mário Ihring (4) (Foto: Vladimír Dorňák)

Vyrovnaný boj o prvého rozohrávača

Príprava odhalila kostru tímu. Zodpovednosť za výsledok bude mať najmä sedem, osem hráčov. Na rozohrávke budú plne vyťažení Mário Ihring so Šimonom Krajčovičom. Obaja stále mladí tvorcovia hry si to pekne „rozdali“ v boji o jednotku tímu.

Ihring je silnejší v hre pick’n’roll, na doskoku, v prihrávkach, Krajčovič zas dominuje v defenzíve a stráca menej lôpt. Levický tvorca hry odohral v príprave priemerne 20 minút na zápas, pričom mal 6 bodov, takmer tri asistencie, dva a pol doskoku a stratil skoro dve lopty. Na druhej strane nová posila Interu Bratislava odohrala v priemere 23 minút, za ktoré stihla 7,6 bodov, 4,4 asistencie, 5 doskokov, ale aj tri straty na stretnutie. Krajčovič nastúpil v štyroch z piatich zápasov v základnej päťke.

Negatívom je, že obom sa podarilo dokopy získať len štyri lopty v obrane. Štatistiky napovedajú, že sa prestriedajú. Tréner Tabak dáva rád priestor obom rozohrávačom, čo sa ukázalo vo viacerých momentoch zápasov. Trochu chýba tretí tvorca hry, keďže Dalibor Hlivák v príprave veľmi nepresvedčil.

Šimon Krajčovič (5) a Andre Jones (9), Slovensko (Foto: Vladimír Dorňák)

Na dvojke jasnou voľbou Jones

Jasnou voľbou na pozíciu dvojky je Andre Jones. Naturalizovaný basketbalista ukázal, že vie na seba zobrať zodpovednosť. V príprave mal priemer 14,6 bodov na zápas. V kvalifikačných dueloch by sa mal vyhnúť kolísavým výkonom, keďže v príprave mal dva zápasy s troma bodmi. Kosovu však nastrieľal 32 bodov a 21 ich zaznamenal proti Portugalsku.

Najväčší problém má Slovensko na krídelnej pozícii, kde nemá jasnú voľbu. Najvyťaženejším hráčom bol v príprave Dávid Abrhám. Proti Kosovu či Dánsku dal 9 bodov a proti Iránu pridal 11. Na turnaji v Portugalsku hral v priemere 26 minút na stretnutie a ukázal slušnú ruku spoza oblúka. Proti Dánsku zavelil dvoma dôležitými trojkami k obratu výsledku.

Tabak určite počíta so skúseným Richardom Körnerom. Ten sám priznal, že sa na pozícii tri trápi, keďže posledné tri roky hrával na štvorke. Je to však inteligentný hráč, ktorý sa chce so svojou rolou popasovať. Netreba zabúdať, že uplynulú predkvalifikáciu zakončil veľmi dobre a s pätnástimi bodmi na zápas bol najlepším strelcom slovenského tímu. Pozitívom je, že z prípravných duelov mu vyšiel najlepšie súboj proti najsilnejšiemu – Iránu, keď dal osem bodov, pridal 6 doskokov a dobre bránil.

Tréneri dali šancu aj ostatným krídlam. Na určité úseky zrejme vybehne Jaroslav Musil, ktorý solídne bránil a postupne sa zlepšoval Martin Bachan. Bolo cítiť, že sa k tímu pridal neskôr, ale v treťom dueli v Portugalsku s Dánmi bol platný. Dal za 12 minút 5 bodov, pridal dva doskoky a mal zopár pekných momentov v defenzíve. Dá sa očakávať, že Adam Antoni veľa priestoru v predkvalifikácii nedostane. Aj v príprave nastupoval málo.

Výborný Brodziansky

Najväčšia sila slovenského tímu by mala byť pod košom. Zostave síce chýbajú Michal Čekovský s Borisom Bojanovským či Pavlom Lošonským a Petrom Sedmákom, ale nemuselo by sa to vôbec prejaviť. Kvalita je dostatočná.

Suverénnou voľbou je Vladimír Brodziansky. Ten síce vynechal dva zápasy v Portugalsku pre bolesti kolena, ale nehral skôr pre zbytočný risk, nie preto, že by nemohol. Prievidzský rodák ukázal ako vyrástol v španielskej lige. Pracuje skvele pod košom, vie využiť obe ruky a je nebezpečný spoza oblúka. V troch dueloch, v ktorých vybehol, bol veľkou oporou. Mal priemer vyše 20 bodov a 6 doskokov na zápas, pričom si pripísal tri trojky na stretnutie. Super je, že krídelník sa cíti komfortne v role prvej voľby tímu v ofenzíve. Nebojí sa zobrať na seba zodpovednosť.

S Brodzianskym sa môže pripraviť na najväčšiu vyťaženosť Michal Baťka. Skúsený kapitán tímu drží rolu najstaršieho hráča. Na jeho výkony je spoľahlivosť. V piatich dueloch dal priemerne 9 bodov na zápas.

Rolu pod košového žolíka si zrejme rozdelia Viktor Juríček s Michaelom Fusekom. Prvý menovaný odohral výborne najmä druhý duel s Kosovom, keď dal 14 bodov a pridal 6 doskokov. Potom ho pribrzdila viróza, ale aj v Portugalsku dokázal pomôcť tímu.

Najvyšší hráč nášho tímu Fusek sa vie vysporiadať s menšou minutážou. Dokáže doniesť na palubovku energiu a nabudiť tím efektným smečom či blokom. Proti Kosovu mal za 10 minút 4 body, 3 doskoky a 3 bloky. Ešte lepšie mu vyšli zápasy s Iránom a najmä Portugalskom. Proti domácemu tímu si vyslúžil od Tabaka osemnásť minút na palubovke, keď stihol 10 bodov a 7 doskokov.

Z celkového hľadiska sa ukazuje ako najväčší problém doskok. Na ňom musí celý slovenský tím zapracovať. Kosovo síce preskákal, ale v Portugalsku nedokázal v tejto činnosti uspieť nad súpermi. Najmä v treťom dueli s Dánskom mal súper o osem lôpt viac ako náš tím. Útočných doskokov mali súperi 55, zatiaľ čo Slováci 44. Rozhodovať to bude najmä pri vysokom tíme Rumunska.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.