Za ostatných päť sezón boli lepší len traja. Dvojnásobný šampión ide do Petrohradu

Publikované: 30.07.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Gustavo Ayón (14), Real Madrid (ESP) (Foto: euroleague.net)

Zenit Petrohrad získal od vedenia Euroligy divokú kartu pre sezónu 2019/20, ktorá bude pre ruský klub premiérová v európskom pohári číslo jeden. Klub patriaci plynárenskej spoločnosti Gazprom ale nechce byť medzi európskou smotánkou len tak do počtu.

Pred nami je veľmi zaujímavá sezóna, v ktorej na nás čakajú nezabudnuteľné súboje proti najlepším tímom v Európe. Našou úlohou je teraz nesklamať dôveru, ktorú do nás vložila Euroliga,“ povedal po udelení divokej karty prvý muž basketbalového Zenitu Aleksandr Cerkovnyj. Neboli to len prázdne reči. Petrohradský klub ukázal svoju obrovskú silu koncom minulého týždňa, keď šokoval celú basketbalovú Európu angažovaním mexického pivota Gustava Ayóna. S 34-ročným podkošovým hráčom podpísal Zenit kontrakt na jednu sezónu.

Vyjednávania boli veľmi dlhé a náročné. Som však nadšený, že Gustavo si nakoniec vybral Zenit za miesto, kde hodlá pokračovať vo svojej kariére. Nikto z nás nepochybuje, že v nováčikovskej sezóne v Eurolige budeme potrebovať hráča ako je on. Výber nových posíl možno trvá dlhšie ako po minulé roky, ale súvisí to s tým, že si nás vybrali do Euroligy. Pracujeme však na tom, aby sme boli pripravení,“ dodal Aleksandr Cerkovnyj, ktorý pred začiatkom ročníka 2019/20 prilákal do Petrohradu mená ako Andrew Albicy, Alex Renfroe, Colton Iverson či Tim Abromaitis. Žiaden z nich však nemá za sebou to, čo Ayón.

Hoci Gustavo Ayón oslávil v apríli už 34. narodeniny, stále patrí medzi pivotmanskú elitu v Eurolige. Za ostatných päť sezón, ktoré odohral v drese Realu Madrid, vyhral dva euroligové tituly (2015, 2018) a v súhrnnej štatistickej kategórii Index rating nazbieral hodnotu 2034. Od sezóny 2014/15 boli v tomto smere lepší už len traja basketbalisti: Nando de Colo, Jan Veselý a Ante Tomič. „Chcem sa rozlúčiť s Realom a poďakovať mu za to, že mi pred piatimi rokmi otvoril dvere. Vďaka nemu som zažil jednu z najdôležitejších etáp v mojej profesionálnej kariére. Real Madrid je klub, ktorému budem navždy vďačný,“ vyhlásil Ayón.

V novej sezóne sa bezpochyby stane herným lídrom Zenitu, ktorý sa bude chcieť ukázať v Eurolige v čo najlepšom svetle. „Chcem vyjadriť vďaku všetkým, ktorí ma kontaktovali a pýtali sa ma na moju budúcnosť. Teším sa na to, že sezónu 2019/20 odohrám v drese Zenitu. Okrem toho sa chcem poďakovať všetkým ľuďom v novom klube, ktorí mi veria. Verte, že vás nesklamem. Vidíme sa čoskoro v Petrohrade,“ uviedol vo svojom stanovisku Mexičan, ktorý v Eurolige odohral 141 zápasov s priemerom 9,4 bodov, 5,8 doskokov a 2,4 asistencie.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.