Kováčiková si v závere sezóny v NCAA zahrala v základe, univerziáda jej čiastočne splnila sen

Publikované: 29.07.2019 Autor: Karolína Vrabcová

Nikola Kováčiková (31), Georgetown Hoyas (NCAA, USA) (Foto: archív NK)

Má za sebou náročný rok. Nikola Kováčiková si musela zvykať na úplne nové prostredie. Zo Slovenska sa presunula do Spojených štátov amerických, na prestížnu univerzitu v Goergetowne. S novým okolím sa dokázala dvadsaťročná rodáčka z Levíc vysporiadať výborne. Dobrú formu spoza mláky predviedla aj na nedávnej letnej univerziáde v Neapole, kde v slovenskom drese patrila ku kľúčovým hráčkam.

O prvej sezóne v novom prostredí nám povedala nasledovné: „Prvý rok celkovo hodnotím veľmi pozitívne. Myslím si, že som si dobre zvykla na nové prostredie, ľudí a aj školu. Našla som si okolo seba pár výborných ľudí, s ktorými je vždy všetko ľahšie a taktiež sa mi v škole podarilo dosiahnuť pekné výsledky. Z basketbalovej stránky som veľmi rada, že už ako prváčka som dostávala mnoho príležitostí. Získala som si dôveru trénera, čo sa ukázalo aj v posledných zápasoch, v ktorých som začínala v základe.

Nie je to prechádzka ružovou záhradou

Mladá rozohrávačka však po príchode do USA nemala všetko jednoduché. „Najťažšie bolo si na všetko zo začiatku zvyknúť a utvoriť si určitý zaužívaný systém. Bez toho by som školu a basketbal dokopy určite nezvládla, keďže to naozaj nie je prechádza ružovou záhradou. Vstávať o 5.10 h na tréning a ísť spať až o druhej ráno pre veľké množstvo učenia…aj na takéto dni som si musela zvyknúť,“ vravela nám ďalej 172 cm vysoká basketbalistka.

Pre Kováčikovú ešte náročnejšie než vstávanie bolo samotné štúdium. „Celkovo bola zo začiatku ešte ťažšia škola, keďže sama o sebe je na veľmi vysokej úrovni. Písať desať až pätnásť stranové práce v angličtine, je náročné, keďže takýto rozsah robí problém aj samotným Američanom.“ Dcéra bývalého reprezentačného kouča Petra Kováčika sa však postupne dostala aj cez túto zdanlivo neprekonateľnú prekážku.

Slovensko U20 - Švédsko U20, Nikola Kováčiková (15) (Foto: fiba.basketball)

Vyhovuje jej skôr európsky štýl basketbalu

Nikola Kováčiková ešte predtým, než sa vydala na zahraničnú púť, patrila k najlepším hráčkam MBK Ružomberok, s ktorým má extraligové striebro. V drese aktuálneho slovenského majstra si zahrala aj nadnárodné súťaže a tak vie porovnať americký univerzitný štýl hry a európsky. „Keď porovnám NCAA so slovenskou ligou, tak vyššia úroveň je bez pochýb na strane USA. V porovnaní s Euroligou, je však sila skôr na strane Európy. Viac mi vyhovuje európsky štýl hry, keďže v Spojených štátoch amerických sa hrá až príliš individualisticky. Aj tamojší basketbal však má svoje výhody ako napríklad fyzickú silu.

Po prvej sezóne v NCAA má Kováčiková na čom pracovať. Vylepšiť by chcela niekoľko vecí. „Určite by som si chcela udržať pozíciu prvej rozohrávačky ako to bolo na konci poslednej sezóny. Preto je mojim cieľom popracovať na celkovej organizácii hry a taktiež sa chcem sústrediť na percentuálne zlepšenie dvojkovej i trojkovej streľby. Celkovo však samozrejme chcem napredovať vo všetkých aspektoch hry.“

Nikola Kováčiková (Foto: SITA)

Výkony na univerziáde poznačila aj nezohranosť tímu

Kováčiková má po odchode do USA oklieštenejšie možnosti obliecť si slovenský dres. Podarilo sa jej to však na nedávnej letnej univerziáde v Neapole, kde Slovenky obsadili konečné dvanáste miesto. „Nemôžeme povedať, že sme s tým úplne spokojné. Myslím si, že veľkým faktorom v konečných výsledkoch bola naša príprava, ktorá síce trvala dva týždne, ale ako celé družstvo sme pred odchodom do Neapolu mali len päť tréningov. Aj napriek všetkému sme dali do každého zápasu všetko, čo sme vedeli a som veľmi rada, že sa nám podarilo vyhrať najmä zápasy s Kanadou a Mexikom.“

Pre laickú verejnosť bolo prekvapením, že slovenské družstvo nestačilo v základnej skupine C na Taiwan (54:75). Kováčiková to však vidí inak. „Myslím si, že každý, kto aspoň trošku sleduje výsledky takýchto podujatí vie, že ázijské družstvá vždy figurujú na vysokých priečkach, čo potvrdili aj teraz, keď Taiwan skončil šiesty, Čína ôsma a Japonsko si zahralo o medailu. Vedeli sme od začiatku, že Taiwan nebude ani zďaleka taký ľahký súper, za akého ho všetci považovali, keďže naposledy bol na univerziáde bronzový. Samozrejme, do zápasu sme šli s úmyslom vyhrať, čo sa nám však nepodarilo. Hrali veľmi pekný, jednoduchý a najmä rýchly basketbal.“

Taliansko U20 - Slovensko U20, Nikola Kováčiková (15) (Foto: fiba.basketball)

Proti USA úroveň rovnaká ako v NCAA

Zaujímavým porovnaním pre slovenské družstvo bol na univerziáde súboj proti USA (52:92). „Keďže sa náš národný tím väčšinou zúčastňuje na majstrovstvách Európy bez celosvetovej konkurencie, tak za každú jednu z nás môžem povedať, že to bola veľmi dobrá skúsenosť. A to nielen súboj proti USA, ale aj proti spomenutému Taiwanu, Mexiku či Kanade. Vždy je dobré porovnať si sily s takýmito konkurentmi a zistiť, na akej úrovni sa nachádzame,“ vravela ďalej Kováčiková.

Sympatická basketbalistka si zvykala v uplynulej sezóne na zámorský štýl hry. Aká však bola úroveň zápasu proti USA v porovnaní s tými, ktoré odohrala na univerzite? „Mississippi state Univerzity, ktorá zastupovala americký tím, je basketbalovo veľmi silná škola, čo potvrdila na minuloročnom NCAA turnaji, kde skončila pred bránami Final four, takže tam bola kvalita veľká. Myslím si, že úroveň s väčšinou tímov, proti ktorým sme hrali minulú sezónu, bola porovnateľná.“

Nikola Kováčiková (31), Georgetown Hoyas (NCAA, USA) (Foto: archív NK)

Univerziáda jej čiastočne splnila sen

Slovenky odohrali v Neapole šesť stretnutí. Kováčiková si najviac užila duel proti Kanade. „Tohto súpera sme dokázali zdolať po záverečnej dráme. Šli sme do zápasu s tým, že nič iné ako víťazstvo neberieme a myslím si, že počas celého stretnutia to bolo z nás cítiť. Taktiež to bol veľmi dôležitý duel, ktorý rozhodol o tom, že sme hrali o 9. až 12. miesto a nie o posledné priečky.“

Univerziáda sama o sebe nemá taký cveng ako olympiáda či ostatné vrcholové podujatia. Pre viaceré hráčky však patrí k najväčším skúsenostiam v kariére. „Ja osobne som si celú univerziádu nesmierne užila. Vždy bolo mojim obrovským snom dostať sa na podujatie ako je olympiáda a toto sa na to viac než podobá. Keby sa mi naskytla možnosť zúčastniť sa aj na nasledujúcej univerziáde, neváhala by som ani sekundu. Bola to výborná akcia, kde sme stretli a spoznali úžasných ľudí,“ dodala Nikola Kováčiková.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 27.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK