V NBA odohrali stovky zápasov, teraz sa premiérovo predstavia v Eurolige

Publikované: 28.07.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fcb-basketball.de

Greg Monroe, Bayern Mníchov (BBL, GER) (Foto: fcb-basketball.de)

Európsky pohár číslo jeden bude v sezóne 2019/20 veľmi zaujímavý. Zrejme najviac sa posilnili FC Barcelona a Fenerbahce, avšak nezaháľali ani ostatné kluby, ktorým sa podarilo priniesť niekoľko kvalitných hráčov. V Eurolige sa premiérovo predstaví aj štvorica basketbalistov, ktorá doteraz pôsobila v najkvalitnejšej lige sveta.

Veľkú posilu z NBA získal úradujúci európsky šampión CSKA Moskva, ktorého dres bude obliekať 30-ročný pivot Kosta Koufos. Ten sa dohodol na dvojročnej zmluve, s tým, že po prvom roku má klub a taktiež hráč, ak by o jeho služby mal záujem nejaký klub z NBA. Koufos, ktorý sa narodil v meste Canton (Ohio) gréckym imigrantom, odohral v zámorskej lige 723 zápasov. Najdlhšie pôsobil v tíme Sacramento Kings, kde odohral posledné štyri sezóny. „Kosta so sebou prináša jedenásťročnú skúsenosť z NBA, čo je v basketbale najvyššia úroveň. Viackrát mi povedal, že má ešte v sebe veľa odhodlania a energie. V Moskve sa ho už nevieme dočkať. Tešíme sa, že ho uvidíme na palubovke a že spolu s nami dosiahne veľké veci,“ povedal na adresu nového zverenca kouč CSKA Dimitris Itoudis.

Koufos, ktorý s gréckym národným tímom vyhral v roku 2009 na ME bronz, je považovaný za defenzívneho špecialistu. Moskovčanom však určite pomôže aj na opačnom konci palubovky. „Už sa veľmi teším na to, že budem hrať za jeden z najlepších klubov v Európe. Keď som hrával v NBA, sledoval som európsky basketbal a preto viem, že tento tím zažil v minulých rokoch obrovské úspechy. Som nadšený z toho, že budem hrať pod vedením trénera Itoudisa. Pre mňa to bude ďalšia príležitosť na to, aby som sa zlepšil. Som si istý, že to bude skvelá skúsenosť,“ uviedol Kosta Koufos pre webovú stránku moskovského klubu.

Atraktívne meno získal aj aténsky Panathinaikos. V sezóne 2019/20 bude v jeho tíme pôsobiť 32-ročný krídelník Wesley Johnson, ktorého v roku 2010 draftovali zo štvrtého miesta. Ten odohral v NBA spolu 618 zápasov. Najviac času strávil v Los Angeles, kde hrával za Clippers aj Lakers. Zo štatistického hľadiska sa mu najlepšie darilo v drese Lakers, v ktorom odohral 155 zápasov a priemerne zaznamenal viac ako 9 bodov a 4 doskoky.

Pod košom bude veľmi silný aj Bayern Mníchov, za ktorý bude hrávať 29-ročný pivot Greg Monroe. Rodák z New Orleans v Louisiane odohral v NBA 659 zápasov, pričom v základnej časti zaznamenal v priemere na jeden duel viac ako 13 bodov a 8 doskokov. „Greg je veľmi talentovaný a inteligentný podkošový basketbalista, ktorý sa perfektne hodí do nášho systému. Ľudia by ho nemali porovnávať s Derrickom Williamsom, pretože hrá na úplne inej pozícii. Jeho talent a skúsenosti z NBA pozdvihnú náš tím, klub a celú basketbalovú komunitu v Mníchove. Sme veľmi šťastní, že sme Grega získali,“ vyhlásil športový riaditeľ bavorského klubu Daniele Baiesi.

V Miláne bude v nasledujúcich dvoch sezónach pôsobiť 29-ročný kombo rozohrávač Shelvin Mack, ktorý prichádza na žiadosť nového kouča Ettoreho Messinu. Rodák z Lexingtonu v Kentucky odohral v NBA 486 duelov a najdlhšie sa zdržal v Atlante, kde odohral štyri sezóny. Keďže Milánčania získali jeho a čoskoro ohlásia príchod Sergia Rodrigueza, v tíme už nie je miesto pre najlepšieho strelca uplynulej sezóny Mika Jamesa. „Osobne som Mika Jamesa informoval, že v našom tíme už pre neho nemáme priestor. Generálny manažér Chrisos Stavropoulos už pracuje so zástupcami hráča na dohode, ktorá bude uspokojujúca pre obe strany,“ skonštatoval Ettore Messina.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.