SERIÁL: V Banskej Bystrici majú silné ročníky chlapcov, snahou je vychovávať reprezentantov

Publikované: 23.07.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: ŠKP BBC Banská Bystrica

ŠKP BBC Banská Bystrica (Foto: ŠKP BBC Banská Bystrica)

Portál Basket.sk vám prináša veľký letný seriál o práci v mládežníckych kluboch na Slovensku. V tejto časti sme zamerali našu pozornosť na ŠKP BBC Banská Bystrica.

Basketbal v Banskej Bystrici má bohatú históriu i tradíciu. Prvé zmienky o tejto loptovej hre v meste pochádzajú z roku 1923. Pred šiestimi rokmi slávil banskobystrický basketbal 90. narodeniny. O štyri roky vypuknú oslavy storočnice.

Športový klub polície Banská Bystrica si kladie za cieľ, aby deti nielen športovali, ale predovšetkým sa basketbalom bavili. Občianske združenie nesie názov Banskobystrický basketbalový club. Od roku 2015 vstúpili do klubu noví ľudia. V sezóne 2015/2016 sa mužské družstvo neprihlásilo do najvyššej súťaže. Pred novým vedením stála neľahká výzva: zachovať kontinuitu a pokračovať v práci s mládežou.

V predošlej sezóne 2018/2019 mal klub v súťažiach SBA 5 družstiev: mužov, juniorov, starších žiakov, žiakov a mladších mini. Ženskej zložke sa venuje v meste iný klub – ŠKP 08 Banská Bystrica.

„Posledné dva ligové ročníky sme postavili aj družstvo mužov, ktoré sa umiestnilo v 1. lige dvakrát na druhom mieste. Do tímu sa vrátili naši odchovanci a bývalí extraligoví hráči. Pribudli študenti Univerzity Mateja Bela aj mladá krv z juniorskej súťaže Matej Kotorík a Matej Siládi, ktorí sú reprezentantmi Slovenska do 20 rokov,“ povedal na začiatok predseda klubu Jozef Lovik.

ŠKP BBC Banská Bystrica (1. liga Muži) (Foto: ŠKP BBC Banská Bystrica)

Cieľom výchova hráčov pre mužský basketbal a reprezentácie

Banskobystričania majú v súčasnej dobe jasnú filozofiu. Mužský tím chcú skladať z odchovancov, preto považujú výchovu mládeže za prioritu.

„Prvoradým cieľom klubu je vychovávať hráčov pre mužskú zložku, reprezentantov, trénerov a v neposlednom rade funkcionárov. Potrebujeme prilákať čo najviac chlapcov do telocvične. Postupne chceme vybudovať celú pyramídu. V klube máme registrovaných 65 hráčov. V prípravkách na základných školách sa zoznamuje s basketbalom približne 70 detí. Táto práca si vyžaduje trpezlivosť a pravidelnosť v dopĺňaní a vyhľadávaní nových hráčov,“ uviedol bývalý skvelý hráč a reprezentant.

„Mojím osobným a tajným snom je vychovať hráča, ktorý by ma prekonal v počte reprezentačných štartov aj bodov v reprezentačnom drese,“ zaželal si Lovik, ktorý v rokoch 1993 až 1999 odohral za Slovensko 68 zápasov a zaznamenal 643 bodov (pozn.: len čiastočná štatistika z kroniky Juraja Gacíka).

ŠKP BBC Banská Bystrica (1. liga Juniori U19) z r. 2012/13 (Foto: ŠKP BBC Banská Bystrica)

Chlapcov zo silných ročníkov 2005 a 2006 pripravoval na kempe aj Rudež

Najväčšie úspechy mládežníckeho basketbalu v Banskej Bystrici dosiahli juniori v sezónach 2011/2012 a 2012/2013, keď získali zlato. Oporami družstva boli Martin Matejčík, Róbert Rozim, Milan Šoltés, Viktor Žambor, Branislav Pipíška, Martin Švarc alebo Maroš Minárik.

K týmto úspechom sa priblížil silný ročník 2000. Družstvo okolo Mateja Siládiho, Mateja Kotoríka či Richarda Nemčeka pozbieralo bronzové medaily v kategóriách mladších žiakov, starších žiakov a kadetov.

„Ich nástupcami by mohli byť chlapci z ročníkov 2005 a 2006. Tí zbierajú skúsenosti v medzinárodných súťažiach EYBL a CEYBL aj v reprezentačných výberoch a kempoch v mládežníckych reprezentáciách. Spomeniem hráčov ako Albert Heinz, Krištof Kašper, Paťo Matejčík, Lukas Caban či Bruno Baláž. Niektorí sa zúčastnili prípravných kempov, ktoré organizovala SBA v spolupráci s Ivanom Rudežom. Je to vlastne príprava budúcich reprezentačných družstiev,“ pochválil sa talentami.

ŠKP BBC Banská Bystrica - mládež (Foto: ŠKP BBC Banská Bystrica)

Vysokoškolské prostredie ponúka kombináciu štúdia a športu, vzdelávajú sa i tréneri

Nie každý hráč Banskej Bystrice sa však bude športom v budúcnosti živiť. Dôležité je formovať jedincov aj tak, aby boli pripravení na rôzne životné nástrahy.

Zhruba osemdesiattisícové krajské mesto Banská Bystrica je zároveň vysokoškolským mestom. V praxi to znamená, že vzdelanie v kombinácii so športom sú ideálnym miestom pre progres mladých hráčov. Okrem vysokých škôl spolupracuje klub so Strednou športovou školou, kde sa basketbaloví tréneri venujú individuálnym činnostiam a rastu jednotlivcov.

„Spolupráca s mentálnym koučom Lukášom Piperekom a kondičným trénerom Romanom Benčičom je pre hráčov, ale aj pre samotných trénerov veľkým prínosom. Naši tréneri sa vzdelávajú aj na seminároch v zahraničí. Niektorí si trénerskú kvalifikáciu zvyšujú na vysokej škole UMB v špecializácii trénerstvo.“

Miestom tréningového procesu je telocvičňa Obchodnej akadémie. Ochota a podpora vedenia školy dlhodobo vytvára pre klub kvalitné podmienky na tréningový proces a domáce zázemie.

ŠKP BBC Banská Bystrica (Foto: ŠKP BBC Banská Bystrica)

Bez dotácii by to nešlo, klub podporuje organizáciu EYOF 2021

Klub každoročne organizuje pre najmenších rôzne akcie, napr. Medzinárodný deň detí alebo Basketbal s Mikulášom. Na podujatiach Nájdi si svoj šport a počas organizácie Športového dňa v Radvani hľadá nových záujemcov o basketbal.

Rovnako ako všetky basketbalové kluby na Slovensku, aj Banská Bystrica je odkázaná na finančnú injekciu v podobe dotácií. Bez tejto podpory by klub pravdepodobne zanikol.

„Veľmi si ceníme aj podporu zo strany mesta. Príspevky rodičov tvoria 1/3 z celkového rozpočtu. Ďalšími zdrojmi príjmu sú spomínané dotácie, 2% z daní a drobní podporovatelia a fanúšikovia basketbalu,“ priblížil finančnú zložku.

Na záver doplníme, že Banská Bystrica bude v lete 2021 organizovať XVI. Európsky olympijský festival mládeže. Klub sleduje a podporuje iniciatívu mesta pri organizovaní vrcholného športového podujatia.

„Ostáva dúfať, že vybudovaním športovej haly v Banskej Bystrici sa ešte viac zlepšia podmienky a pritiahneme nové talenty k basketbalu,“ zakončil Jozef Lovik.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia