Skvelá ruka Jonesa pomohla Slovensku k výhre nad Kosovom

Publikované: 20.07.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: Vladimír Dorňák

Slovensko - Kosovo, Andre Jones (9) (Foto: Vladimír Dorňák)

Po slabších Íroch dostali slovenskí basketbalisti oveľa zdatnejšieho súpera v podobe Kosova. Prvý z dvojice prípravných duelov sa hral v dobrom nasadení. Slováci vyhrávali po polčase o 13 bodov, náskok natiahli aj na štrnásť bodov, ale balkánsky súper sa dotiahol a zdramatizoval zá­ver.

Vo štvrtej štvrtine vyhrávali hostia aj o šesť bodov, ale zverenci trénera Žana Tabaka sa vzchopili a nakoniec duel otočili. Vyhrali 85:79. V kosovskom drese hral výborne ostrieľaný Dardan Beriša, ktorý dal sedem trojok a 30 bodov, v slovenskom ho však predčil Andre Jones.

Naturalizovaný basketbalista nastrieľal 32 bodov, keď premenil šesť z deviatich pokusov spoza oblúka, mal stopercentné šestky 6/6 a celkovo strieľal s výbornou 70% úspešnosťou. Výborne mu sekundoval Vladimír Brodziansky, ktorý dal 21 bodov, doskočil 10 lôpt a pridal tri zisky.

Slovensko - Kosovo, tím Slovenska (Foto: Vladimír Dorňák)
Slovensko - Kosovo, Dalibor Hlivák (22) (Foto: Vladimír Dorňák)

Kosovo bude v nedeľu lepšie

Povedal by som, že to je kvalitný súper na úrovni tímov, ktoré nás čakajú v predkvalifikácii. Treba si uvedomiť, že trénovali len päť dní, určite budú v nedeľu kvalitnejší. Neukázali to najlepšie, na druhý deň to bude ťažší test. Každopádne táto výhra je dobrá pre naše sebavedomie,“ povedal nám Jones, ktorý vyzdvihol pozitíva duelu zo strany nášho tímu.

„Kosovčania hrali fyzicky, spravili dvanásťbodovú šnúru v tretej štvrtine, ale neustúpili sme im a vyrovnali sme sa im silovo. To by som ocenil. Musíme však hrať s chladnejšou hlavou, keď vytiahnu vyššie obranu,“ zdôraznil americký rodák, ktorý má v príprave skvelú formu.

Ako som povedal už skôr, necítim na seba tlak. Chcem ukázať svoje najlepšie výkony. Užívam si to, že môžem hrať za Slovensko,“ pokračoval Jones, ktorý sa musel rovnako ako ostatní hráči vysporiadať s teplom bratislavskej arény. „Bolo to náročné, človek rýchlo dostal zo seba energiu. Musíme to doplniť tekutinami, najesť sa a byť pripravení na ďalší deň.“

Slovensko - Kosovo, Mário Ihring (4) (Foto: Vladimír Dorňák)
Slovensko - Kosovo, Michal Baťka (41) (Foto: Vladimír Dorňák)

Ihring sa cítil lepšie

V dueli sa premiérovo predstavili v tohtoročnom cykle dvanásťbodový Michal Baťka a rozohrávač Mário Ihring, ktorý predviedol zopár veľmi pekných akcií. „Mário nám pomáha výborne v ofenzíve, ale na druhej strane, keď je v zápase Šimon Krajčovič, sme lepší v defenzíve,“ pridal svoj pohľad Andre Jones.

Duel zhodnotil aj samotný Ihring. „Kosovo je klasický balkánsky súper. Vyskočili na nás agresívne, darilo sa nám s tým vysporiadať. Škoda hluchej päťminútovky v tretej štvrtine. Som rád, že na konci sme sa vrátili do zápasu a vyhrali,“ vravel šikovný rozohrávač, ktorý sa trápil v kempe so zranením.

„Cítil som sa na ihrisku dobre, ale potom som sa trošku cítil unavený, keďže som absolvoval pri hre päť na päť len dva tréningy. To však bolo normálne. Celkovo som sa cítil fajn. Ideme ďalej. Mal by som zvládnuť nasledujúce zápasy a prípravu.“

Ihring pochválil za výkony aj kamaráta Andreho Jonesa. „Andre odohral kvalitnú sezónu v Taliansku. Bol tam najlepším strelcom. Čerpá z toho aj v reprezentácii.“

Slovensko - Kosovo, Andre Jones (9) a Viktor Juríček (21) (Foto: Vladimír Dorňák)

prípravný zápas – muži:

Slovensko – Kosovo 85:79 (46:35)
zostava a body SR: Jones 32, Brodziansky 21, Juríček 7, Krajčovič a Musil 0 (Baťka 12, Hlivák 6, Ihring 5, Körner 2, Abrhám 0)
Najviac bodov Kosovo: Beriša 30, Myles 14, Azemi a Morina po 8
TH: 18/17 – 16/10, fauly: 20 – 25, trojky: 8 – 13, rozhodovali: Ženiš, Margala, Turčin (všetci SR), 150 divákov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 7/1 87,50%
2 BKM Lučenec 6/2 75,00%
3 Patrioti Levice 4/4 50,00%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/5 37,50%
6 MBK Baník Handlová 2/5 28,57%
7 Inter Bratislava 2/6 25,00%