Dvadsiatka nestačila na Švédov

Publikované: 19.07.2019 Autor: TASR Foto: basketlab.sk

Slovensko U20 - Švédsko U20 (Foto: basketlab.sk)

Slovenskí basketbalisti do 20 rokov vstúpili neúspešne do bojov o umiestnenie na turnaji B-kategórie majstrovstiev Európy v portugalskom Matosinhose, v zápase o 9.–16. miesto prehrali so Švédskom 71:82. Slovákov tak čaká v sobotu 20. júla o 15.00 h stretnutie o 13.–16. miesto s rovesníkmi z Bieloruska.

ME B-kategória muži U20, Matosinhos 2019

Slovensko – Švédsko 71:82 (42:38)
Zostava a body SR: Zelizňák 19, Mokráň 18, Bátovský 13, Majerčák 6, Páleník 5 (Kubala 7, Volárik 2, Siládi 1, Danielič 0)
Najviac bodov Švédsko: Palmquist 17, Pantzar 15, Lundqvist 13
TH: 28/22 – 11/6, fauly: 18 – 18, trojky: 5 – 14, rozhodovali: Benczur (Maď.), Baloun (ČR), Hoxha (Alb.)

Slovenský výber začal úvodný duel o umiestnenie rozvážne, hlavne v útoku sa vedel svojmu súperovi rovnať. O čosi horšie to bolo v defenzíve, Švédsko totiž vyhralo prvú štvrtinu najtesnejším možným rozdielom – 17:16. Slovákom nevyšiel vstup do druhej časti, severský celok dokázal prvýkrát v zápase výraznejšie bodovo odskočiť. Zverenci trénera Ivana Kurillu sa však rýchlo spamätali, manko sa im podarilo zmazať a dokonca sa dostali aj do vedenia. Do šatní šli napokon za polčasového stavu 42:38 v ich prospech.

V tretej 10-minútovke pokračovala vyrovnaná bitka, tesné vedenie si dokázali dlho držať Slováci. Lenže vlastná nedisciplinovanosť ich pripravila o náskok, Švédsko viedlo pred záverečnou časťou 61:58. Slovenské družstvo nechalo v štvrtej štvrtine rozstrieľať svojho súpera, ten si v priebehu pár momentov vypracoval až desaťbodový náskok. Na to už Kurillov výber nedokázal adekvátne zareagovať a napriek riskovaniu v koncovke, už duel na svoju stranu neotočil.

hlasy po zápase:

Ivan Kurilla, tréner Slovenska: „V úvode a do polčasu to bolo vyrovnané stretnutie. V druhom polčase sa ukázali silné vlastnosti Švédov na útočnom doskoku a v úspešnosti trojkovej streľby, čo v konečnom dôsledku rozhodlo zápas.“

Marcel Bátovský, rozohrávač Slovenska: „Bol to vyrovnaný zápas od začiatku do konca. Prvý polčas sme mali mierne navrch my. Ale nanešťastie sa to v priebehu druhého polčasu zlomilo v prospech Švédov, ktorí premenili strely spoza trojkového oblúka a my sme na to už nedokázali reagovať.“

TASR Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%