Musil: Odkedy som bol prvý raz v reprezentácii, potom som chcel byť na každom zraze

Publikované: 18.07.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Vladimír Dorňák

Slovensko - Írsko, Jaroslav Musil (1) a Andre Jones (9) (Foto: Vladimír Dorňák)

Krídelník Jaroslav Musil prežíva zaujímavé basketbalové obdobie. Počas minulej sezóny si vyskúšal pôsobenie v troch kluboch. Naposledy v tíme Barletta Basket, ktorý hrá tretiu najvyššiu súťaž v Taliansku. V týchto dňoch zarezáva v príprave slovenskej reprezentácia a ohlásil návrat do domácej ligy. Dohodol sa s BKM Lučenec.

Minulú sezónu odštartoval v Prievidzi. V tej dobe ho viedol Američan Michael Claxton (pozn.: až neskôr prebral družstvo Tihomir Bujan). V tíme neskoršieho finalistu odohral 8 zápasov a potom sa nakrátko presunul do prvoligovej Karlovky. Peter Ivanovič mu nielenže umožnil trénovať, ale nasadil ho aj do dvoch zápasov skupiny o 1. až 6. miesto.

Tabakov uznávaný asistent: V Brodzianskom rastie Slovensku hviezda smerujúca do Euroligy

VŠEMvs Karlovka Bratislava vs. BC Prievidza, Michal Kožár (6) vs. Jaroslav Musil (11) (Foto: Martin Šopinec)

„V tej dobe som neriešil, že som hral o level nižšie. Išlo o to, udržiavať sa vo forme, pokiaľ agent nájde klub. Samozrejme, dnes som vďačný Karlovke, vtedajším spoluhráčom i trénerovi, že so mohol byť s nimi,“ povedal na začiatok dvadsaťdeväťroč­ný hráč.

V Taliansku sa hrá rýchlo a na protiútoky. V Serii C sa dokázal uživiť

Po krátkej zastávke v Karlovke zamieril do talianskeho klubu Barletta Basket. Neodradilo ho ani to, že účinkoval v Serii C. Jaroslav patril k lídrom. V priemere strelil 30 bodov na zápas.

„Bol som rád, že prišla takáto ponuka, pretože byť doma počas rozbehnutej ligy a nefigurovať v žiadnom tíme nebolo vôbec ľahké. Prakticky som sa stal nezamestnaným. Do Talianska som išiel prvýkrát v decembri na týždňovú skúšku. Obe strany boli spokojné a potom sa doladili zmluvné veci. Samozrejme, v talianskom klube som sa dokázal uživiť. Nebudete pracovať len pre to, že vás niečo baví,“ pripojil rodák z Bratislavy.

Rýchly basketbal, veľa protiútokov a pick and roll. To sú podľa Jaroslava základné veci, ktorými sa vyznačuje spôsob hry v nižšej súťaži v Taliansku.

„Každý tím môže mať maximálne dvoch cudzincov, čo je pre ligu výhodné. Vychovávajú vlastných hráčov. Z legionárov bolo v súťaži veľa Američanov a Balkáncov. O iných slovenských hráčoch som nepočul. Bol tam však Čech, ktorý vyhral so svojim tímom ligu,“ prezradil.

Jaroslav Musil (Foto: Vladimír Dorňák)

Užíval si siestu a nalepili sa na neho slovíčka o kuchyni

V minulosti sa učil na vysokej škole jeden semester taliansky jazyk. Úsmevné je to, že okrem basketbalovej terminológie, sa naučil na Apeninskom polostrove veľa slovíčok o talianskej kuchyni. Veľmi na neho zapôsobilo 100-tisícové mesto.

„Bolo nádherné. Býval som v starom meste asi 5 minút od mora. Tamojší dodržiavajú poobednú siestu. Každý deň sa môžete po obede poprechádzať alebo si len tak oddýchnuť pri vode. Opačným smerom som mal zase hrad, kde bol krásny park. Majú pekné kostoly. Život tam bol pokojný,“ opísal taliansku skúsenosť muž, ktorý je v súkromí rybárskym nadšencom.

Slovensko - Kosovo, Musil, Beriša (Foto: TASR)

Musil: Reprezentovať chcem vždy, je to pocta

Momentálne si plní reprezentačné povinnosti. Tréner Žan Tabak ho povolal do tímu v dobe, kedy vypadol pre zranenie Marek Doležaj. Musil nastúpil už na dva prípravné zápasy proti Írsku. V oboch si pripísal 6 bodov.

„Odkedy ma povolal prvýkrát Ivan Rudež, odvtedy som chcel byť na každom zraze. Začiatkom roka chodili pozvánky do reprezentácie. Bol som smutný, že som v nominácii chýbal. Pred dvomi týždňami sa mi ozval generálny manažér Miro Páleník a neváhal som. Vždy rád reprezentujem, je to pre mňa pocta. Navyše takáto príprava mi prinesie i extra formu do klubu. Tréner Tabak presne vie, čo robí, čo od nás vyžaduje. Radšej robiť jednu vec vynikajúco než tri len dobre. Jeho prístup mi vyhovuje,“ odvetil 192-centimetrov vysoký small forward.

Slovákov čakajú najbližšie ďalšie dva prípravné duely pred predkvalifikáciou majstrovstiev Európy 2021. Našich otestuje v sobotu i nedeľu Kosovo.

„Máme skúsenosti aj kvalitu na to, aby sme boli v našej predkvalifikačnej skupine na prvom mieste. Všetci v národnom tíme sa poznáme a vieme o svojich prednostiach. Šanca na úspech je vždy, len ju treba využiť.“

Jaroslav Musil (11), BC Prievidza (Foto: Jäzva)

Z viacerých ponúk si zvolil Lučenec: Šanca byť lídrom

Musil okomentoval aj letnú zmenu klubového pôsobiska. Mal ponuky zo Slovenska, zahraničia a o jeho ďalšie pokračovanie prejavil záujem aj taliansky klub Barletta Basket. Dvojnásobný slovenský šampión túžil ostať v domovine. Rozhodol sa pre Lučenec.

„Videl som možnosť, byť v tíme lídrom. Je tam príležitosť väčšej minutáže, na ktorú som bol zvyknutý z Talianska, kde som hrával viac ako 35 minút na zápas. S novým trénerom a dobrou prípravou cez leto, môžeme nazbierať kondičku a silu, čo by sa prenieslo do ligových zápasov. Chceme urobiť dobrú chémiu v šatni i mimo nej. Snahou bude určite preniknúť do play-off,“ uzavrel.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.