Tréneri ho posielali brániť najlepších hráčov, pre defenzívnu jednotku už nie je v tíme miesto

Publikované: 18.07.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Vangelis Mantzaris (17), Olympiakos Pireus (GRE) (Foto: euroleague.net)

Štatistika je neoddeliteľnou súčasťou moderného basketbalu. Sú však veci, ktoré nedokáže zmerať. Po stretnutí si v zápise nájdeme, komu sa napríklad podarilo získať loptu. Tento hráč následne berie všetok kredit. Toho, ktorý vycítil správny moment a vybral sa vypomôcť zdvojením, po ktorom prišlo k zisku lopty však už nikde nenájdeme. No a presne v týchto činnostiach, ktoré bývajú veľmi často nedocenené, vynikal počas celej kariéry grécky rozohrávač Vangelis Mantzaris.

S basketbalom začínal v klube Peristeri, kde si ho všimol legendárny tréner Dušan Ivkovič, ktorý v tom čase viedol Olympiakos Pireus. V roku 2011 sa Mantzaris presunul k červeno-bielym a hneď v prvých dvoch sezónach získal dva tituly v Eurolige. Olympiakos triumfoval aj vďaka tomu, že mal v mužstve hráča, ktorému sa zvykne v basketbalovej terminológii vravieť defensive point guard. Mantzaris nikdy neohuroval svojimi štatistikami, ale ako defenzívna jednotka bol schopný zastaviť kľúčových hráčov súpera.

210 zápasov v Eurolige

Za osem sezón v drese Olympiakosu odohral rodák z Atén v Eurolige spolu 210 zápasov. Ďalší však už nepridá. Tréner David Blatt má totiž iné predstavy o svojom tíme, v ktorom už pre Vangelisa Mantzarisa nie je miesto. Keďže má s gréckym klubom zmluvu ešte na jednu sezónu, obe strany pracujú na dohode o ukončení spolupráce. Keď sa z 29-ročného basketbalistu stane voľný hráč, presunie sa do Ruska do klubu UNICS Kazaň. V stredu o tom informoval Emiliano Carchia z portálu Sportando.

Dvojnásobného euroligového šampióna bude v Kazani trénovať jeho krajan Dimitris Priftis, s ktorým spolupracoval niekoľko rokov v gréckej reprezentácii, kde Priftis pôsobil ako asistent. „S Mantzarisom sme sa už dohodli na kontrakte. Tréner ho chcel mať v novej sezóne vo svojom mužstve,“ povedal v rozhovore pre portál Izvestia prezident UNICS Jevgenij Bogačev. V novom klube bude mať grécky rozohrávač krajana aj medzi spoluhráčmi. Kapitánom tímu je totiž 36-ročný Kostas Kaimakoglou, ktorý hráva v hlavnom meste Tatárska už od roku 2012.

„Kaimakoglou bude pokračovať, ale jeho plat bude nižší ako doteraz. Veľmi chcel zostať súčasťou nášho tímu a tréner si myslí, že bude stále užitočný,“ dodal Bogačev, ktorý skladá pre sezónu 2019/20 solídny káder, v ktorom by chcela Kazaň vybojovať postup do Euroligy. Možnosti sú dve: buď vyhrá Eurocup, alebo sa kvalifikuje ako najvyššie umiestenený tím z VTB ligy. Okrem Mantzarisa prichádza do UNICS aj naturalizovaný Izraelčan Alex Tyus a Islanďan Haukur Palsson, ktorý si spravil dobré meno vo francúzskej lige, kde naposledy hrával na Nanterre.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.