Fanúšikovia v Taliansku sa môžu tešiť, do ligy prichádza dvojica hviezdnych rozohrávačov

Publikované: 14.07.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: nba.com/cskabasket.com

Miloš Teodosič (4) a Sergio Rodriguez (13) (Foto: nba.com/cskabasket.com)

Ak vezmeme do úvahy počet vyhratých titulov v Eurolige, tak Taliansko je na tom rovnako ako Španielsko. Obe krajiny totiž majú na konte po trinásť trofejí v európskom pohári číslo jeden. Naposledy sa však klub z Apeninského polostrova radoval z celkového prvenstva v roku 2001, keď v súťaži zvíťazil tím Virtus Bologna, zo sponzorských dôvodov vtedy známy pod značkou Kinder.

Posledným účastníkom záverečného turnaja Final Four je klub Montepaschi Siena, ktorý sa prebojoval medzi najlepšiu štvoricu v roku 2011. Odvtedy sa v Taliansku neobjavil tím, ktorý by sa dostal takto ďaleko. Basketbal je v tejto krajine nesmierne populárny, no ligová súťaž už nemá takú kvalitu ako kedysi. V novej sezóne však bude talianska liga rozhodne sledovanejšia ako doteraz, pretože do nej prichádzajú hráčske aj trénerské legendy.

Odštartoval to kouč Ettore Messina, ktorý sa rozhodol pre návrat do Európy a prijal ponuku Olimpie Miláno. Keďže mužstvo z mesta módy získalo takéhoto prestížneho trénera, vzbudilo to prirodzene záujem hráčskych hviezd. V Miláne už majú jednu istú: novým tvorcom hry sa stane Španiel Sergio Rodriguez, ktorý po dvoch rokoch opúšťa CSKA Moskva. „Po dvoch úžasných sezónach, v ktorých sme splnili všetky stanovené ciele, nastal ideálny moment na to, aby sa naše cesty rozišli. Chcem sa poďakovať celému vedeniu za to, že mi to bolo umožnené,“ povedal 33-ročný rozohrávač pre klubovú stránku Moskovčanov. „Som poctený, že som mohol spolupracovať s takým profesionálom ako Chacho. Rovnako tak som veľmi hrdý na to, že tu v CSKA sa stal prvým španielskym hráčom, ktorý vyhral Euroligu mimo svojej krajiny. Vždy sme si pri práci rozumeli. Prajem jemu a jeho rodine len to najlepšie,“ uviedol kouč CSKA Dimitris Itoudis.

Dvojnásobný euroligový šampión sa s Milánčanmi dohodol na dvojročnej spolupráci. Európske basketbalové portály informovali o tom, že o služby vynikajúceho špílmachra majú záujem predovšetkým španielske kluby ako Valencia či Malaga. Napokon si však Rodriguez vybral Taliansko, kde bude hrať pod vedením legendárneho kouča Messinu. Okrem neho získal klub z Milána aj posilu pod kôš, novým hráčom Olimpie bude Aaron White, ktorý posledné dve sezóny odohral za Žalgiris.

Talianski basketbaloví fanúšikovia si určite dobre poznačia dátum, keď bude na programe šláger s tímom Virtus Bologna. Práve za tento tím, ktorý v uplynulej sezóne vyhral Ligu majstrov FIBA, totiž bude hrávať srbský rozohrávač Miloš Teodosič. Ten sa s Virtusom dohodol na trojročnej zmluve. Jedným z hlavných dôvodov, prečo si Tedodosič vyhral práve Bolognu, je fakt, že tím trénuje Aleksandar Djordjevič, s ktorým 32-ročný basketbalista spolupracuje v národnom tíme. Bologna bude v nasledujúcom ročníku hrávať v Eurocupe, čo je jasný znak toho, že sa chce priblížiť Eurolige. Pokojne sa totiž môže zopakovať situácia z tohto roka, keď vedenie súťaže vyberalo tím, ktorému udelí divokú kartu. Virtus Bologna s Milošom Teodosičom v zostave by budúce leto mohol byť jeden z hlavných kandidátov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.