Slovákov zaskočila írska agresivita, testom bude až Kosovo a turnaj v Portugalsku

Publikované: 14.07.2019 Autor: Karolína Vrabcová Foto: Vladimír Dorňák

Slovensko - Írsko, tím Slovenska (Foto: Vladimír Dorňák)

Slovenskí basketbalisti majú za sebou prvá dva prípravné zápasy pod vedením nového trénera Žana Tabaka. Írskych súperov zdolali v oboch prípadoch. V piatok sa v bratislavskej Eurovia aréne tešili po triumfe 105:66, o deň neskôr v tej istej hale dominovali 97:65. Po oboch dueloch síce zverenci chorvátskeho kouča dvíhali víťazne ruky nad hlavu, ale spokojnosť bola len polovičná.

Slováci sa v druhom zápase rozbiehali pomalšie. Íri nepríjemne hrýzli svojou agresivitou a aj preto mal sobotný prvý polčas vyrovnanejší priebeh, ako ten piatkový, v ktorom mali domáci jasne navrch. Kým v piatok bol najlepším strelcom tímu Vladimír Brozdiansky s 25 bodmi, v druhom zas naturalizovaný Andre Jones (29). „Tieto zápasy sme brali ako tréning na predkvalifikáciou na majstrovtsvá Európy 2021. V sobotu sme začali veľmi pomaly, trochu unavene. Možno sme ich trochu podcenili, pretože sme deň predtým jasne zvíťazili. Teraz hrali oveľa tvrdšie, čo si cením. V tretej štvrtine sme sa zlepšili a nakoniec zvíťazili,“ vravel pre basket.sk 29-ročný rodák zo Suffolku.

Jones patril k najlepším hráčom aj v piatok, keď írsky kôš zaťažil 23 bodmi. V sobotu mu výborne vychádzala najmä streľba za tri body, keď z deviatich pokusov premenil sedem! „Chcel som strieľať presnejšie, pretože v piatok mi to veľmi nevychádzalo. Minul som veľa trojok. Ak mám byť úprimný, v druhom zápase som bol unavenejší, takže namiesto chodenia pod kôš som radšej volil streľbu z diaľky,“ dodal Jones.

Slovensko - Írsko, Andre Jones (9) (Foto: Vladimír Dorňák)
Slovensko - Írsko, Vladimír Brodziansky (10) (Foto: Vladimír Dorňák)
Slovensko - Írsko, Dalibor Hlivák (22) (Foto: Vladimír Dorňák)

Juríček: Zaskočili nás agresivitou

O svoje dojmy z oboch zápasov sa podelil aj Viktor Juríček, ktorý spoločne s Brodzianskym patrili k najlepšie doskakujúcim hráčom. Prvý menovaný si pripísal 7 doskočených lôpt, druhý o tri viac. „Neboli to rovnaké zápasy. Popravde nás v druhom meraní síl zaskočili aj svojou agresivitou. Pozreli si nejaké veci, ktoré sme robili v piatok a snažili sa to použiť proti nám. My sme si však povedali už pred prvým duelom, že nám nejde o výsledok. Chceli sme sa v každom zápase zlepšiť. V piatok sme hrali koncentrovane a dobre prvých desať minút, včera zohrala svoju rolu aj únava,“ skonštatoval Juríček.

V sobotnom zápase prišla po polčase výrazná zmena. Akoby na palubovku prišiel iný tím. Bodové konto zrazu dokázali Tabakoví zverenci navyšovať rýchlejšie. „Druhý polčas bol z našej strany lepší. Tréner nám povedal, čo robíme zle. V prvej polovici sme si trochu nechali skákať po hlavách. Vybehli na nás fyzicky, čo sme nečakali. V druhom polčase sme sa to potom snažili dorovnať,“ pokračoval Juríček. Dvestoosem cm vysoký rodák z Bojníc hovoril aj o absencii zranených hráčov, ktorá bola citeľná. „V rotácii nám chýbali traja chalani, takže aj únava a drobné zranenia zohrali v týchto dueloch svoju rolu. Verím, že budúci týždeň proti Kosovu nám už budú schopní pomôcť.“

Slovensko - Írsko, Richard Körner (11) (Foto: Vladimír Dorňák)
Slovensko - Írsko, Šimon Krajčovič (5) (Foto: Vladimír Dorňák)
Slovensko - Írsko, tím Slovenska (Foto: Vladimír Dorňák)

Torda: Ako na tom sme ukáže až Kosovo a turnaj v Portugalsku

Únavu slovenským hráčom nemožno uprieť. Veď pred oboma zápasmi absolvovali veľkú tréningovú záťaž. „Išli sme do toho s tým, že po desiatich tréningoch, ktoré sme doteraz absolvovali, si chceme vyskúšať to, na čom sme pracovali. Myslím si, že nám oba zápasy ukázali, že niečo bolo dobré, niektoré veci treba doladiť a v neposlednom rade potrebujeme, aby sme sa doliečili a boli konečne kompletní,“ povedal Peter Torda, jediný slovenský asistent trénera Žana Tabaka.

O tom, ako na tom slovenskí basketbalisti sú, ukážu skôr nasledujúce zápasy, než tieto dva proti Írsku. „Je ťažké porovnávať sa s takýmto súperom. Samozrejme, nechcem nijak znižovať kvalitu Írov, ale predsa len hrávajú šampionáty menších krajín. Pre nás bude nejaké zrkadlo až budúcotýždňový dvojzápas proti Kosovu a o týždeň na to turnaj v Portugalsku. Kosovo samo o sebe príde vo veľmi silnej zostave. Majú skúseného trénera. Čakáme tvrdý, agresívny basketbal. Majú veľa kvalitných hráčov, ktorí hrali európske poháre. Bude to veľmi ťažký súper,“ pokračoval Torda.

Slovensko - Írsko, asistent trénera Peter Torda (Foto: Vladimír Dorňák)
Slovensko - Írsko, tréner Žan Tabak (Foto: Vladimír Dorňák)

Trénerov neteší najmä úzka rotácia v dôsledku doliečovania či zranení niektorých hráčov. Riešiť to príchodom nových basketbalistov zatiaľ neplánujú. „Napriek tomu v akej sme situácii, tréner Tabak tieto veci veľmi nechce riešiť. Bolo by na dlhé rozprávanie prečo tu niektorí hráči nie sú. Bojujeme s tými, ktorí tu sú a klobúk dole za to, že prišli a aj v takejto rotácii dokážu robiť to, čo robia,“ vzdal Torda poklonu svojim zverencom.

Nuž a čo na Slovákov čaká v najbližších dňoch? „Znovu sa stretávame v utorok ráno. Do piatku budeme trénovať. V sobotu a v nedeľu máme zápasy proti Kosovu. Dvadsiatehopiateho júla odchádzame na tri dni na turnaj do Portugalska a tretieho augusta štartujeme doma predkvalifikáciu ME 2021 proti Cypru,“ zakončil Torda.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.