Majú peniaze, slávnu značku, ale hviezdy za nich nechcú hrať

Publikované: 13.07.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Kristaps Porzingis (6), New York Knicks (NBA, USA) (Foto: SITA/AP)

Ak navštívite najžiarivejšie mesto sveta, tak musíte ísť do Madison Square Garden na basketbal, hovorí sa o New Yorku. MSG je najlegendárnejšou arénou sveta a Knicks jednou z najrozpozna­teľnejších značiek.

Tam všetko končí. Za dvadsať rokov by ste v NBA len ťažko hľadali márnejší tím, ktorý napriek možnostiam silného trhu robí takmer všetko zle. Na prelome tisícročia boli Knicks vo finále NBA a finále konferencie, ale odvtedy majú len malé záblesky vydarenej sezóny. Od roku 2002 hrali štyrikrát v play-off a vyhrali jedinú sériu! Ostatných šesť sezón si nezahrali vo vyraďovacej časti a chýbať asi budú aj v ďalšom ročníku.

Pritom vyhlasovali, že toto je rok, keď pribudnú do New Yorku Knicks hviezdy. Neprišla ani jedna. Najväčšiu potupu utrpel slávny tím od rivala Brooklynu Nets. Klub, ktorý ešte do roku 2012 hrával v New Jersey , „vyfúkol“ Knicks Kevina Duranta s Kyriem Irvingom a do tím nepríde ani Kawhi Leonard, ktorý sa upísal Los Angeles Clippers. Miesto superhviezd, ktoré predávajú dresy, Knicks podpísali hráčov, ktorí toľko nezaujmu.

Andre Jones: Reprezentácia je silnejšia, na konci kariéry sa chcem vrátiť na Slovensko

Nepochopiteľný trejd Porzingisa

Keby išlo o klasický tím pri klasickej prestavbe, tak krátke podpisy basketbalistov ako Bobby Portis, Reggie Bullock či Julius Randle sú fajn, ale nie pri tíme, ktorý si uvoľnil platový strop na podpis dvoch hviezd. Takto vyznieva ešte oveľa úsmevnejšie trejd Kristapsa Porzingisa.

Toho vymenilo vedenie do Dallasu, pričom naspäť nezískal ani elitného hráča. Rozohrávač Dennis Smith jr. je solídny, ale zrejme to nebude žiadna hviezda. Strata Porzingisa je úsmevná aj z toho hľadiska, že jeho hru obdivuje práve Durant. Viacero odborníkov hovorí, že s Lotyšom v zostave by mali Knicks väčšiu šancu získať niekdajšiu hviezdu Golden State Warriors.

Pri Durantovi sa objavili informácie, že newyorský klub mu nechcel ponúknuť garantovanú maximálnu zmluvu kvôli jeho zraneniu. Tie však neskôr korigovalo The Athletic, keď napísalo, že Knicks sa ani nedostali k mítingu s hviezdnym krídelníkom.

Megatrejd. Westbrook sa sťahuje do Houstonu, Paula chce Miami

Nenávidený majiteľ

Najväčším problémom klubu je nenávidený majiteľ James Dolan, ktorý sa až príliš stará do vecí a hráči nechcú podpisovať zmluvy s tímom najmä proti nemu. Výpočet snahy Knicks získať hviezdy, je roky smiešny.

V 1999 spravil NYK finále, chcel vymeniť Patricka Ewings do Seattlu a postaviť klub okolo Marcusa Cambyho, Allana Houstona či Latrella Sprewella, nepodarilo sa. Pred pätnástimi rokmi zas získal Stephana Marburyho, ktorý mal v domovskom New Yorku ovládnuť NBA, pričom boli znaky, že nie je dobrý spoluhráč a môže rozbiť tím, čo sa aj stalo a napokon kariéru dohrával v Číne.

Následne prišli zisky hráčov ako Eddie Curry, ktorý mal veľkú nadváhu a v istom momente uvažoval nad samovraždou. V 2010 chceli podpísať LeBrona Jamesa s Chrisom Boshom. Nezískali nikoho. Obaja smerovali za kamarátom Dwyanom Wadeom do Miami. Do zostavy prišiel Amar'e Stoudemire, ktorý kvôli zraneným kolenám odohral minimum dobrých zápasov.

V 2011 zas vymenili výborne sa črtajúci základ zostavy s Danilom Gallinarim či inými hráčmi za Carmela Anthonyho. Pritom za pár mesiacov mohli podpísať hviezdneho krídelníka ako voľného agenta okolo všetkých hráčov, ktorých vymenili do Denveru.

V 2014 zas Dolan angažoval ako šéfa basketbalových operácií Phila Jacksona. Legendárny tréner chcel znova zaviesť svoju triangle offense, pričom v NBA sa hrá už úplne inak ako, keď slávil úspechy so svojimi tímami. Vznikla z toho ďalšia katastrofa. Nikto nechcel prísť do tímu a Knicks preplatili priemerných hráčov ako Tim Hardaway jr. či Courtney Lee a najmä Joakim Noah. Pri americkom pivotovi s francúzskymi koreňmi to dopadlo tak, že nakoniec ani nehrával a dostával za každý zápas, v ktorom nastúpil, priemerne 1,3 milióna dolárov a jeho kontrakt skončil vykúpením.

Vedenie sa spoliehalo, že prestaví káder okolo spomínaného Porzingisa, ktorého osud už poznáte. Lotyša napokon vymenili, aby získali Duranta s Irvingom. Obaja sú v Brooklyne.

Novým plánom je údajne zisk Giannisa Antetokounmpa v roku 2021. Viete však sami odhadnúť ako to dopadne.

Jediným pozitívom je, že Knicks majú aspoň zopár mladých, talentovaných hráčov na čele s RJ Barrettom. O Kanaďanovi sa hovorí, že bol po Zionovi Williamsonovi druhým najlepším hráčom posledného draftu. Je však otázne, či nedomrvia aj tento zisk…

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.