Mohli byť strojom na tituly, teraz je na odchode aj ich posledná hviezda

Publikované: 09.07.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

OKC Thunder vs. CLE Cavaliers, Russel Westbrook (0) (Foto: nba.com)

Bol to stret generácií. Vo finále 2012 sa strelo Miami s Oklahomou. Heat mali svoje hviezdne trio LeBron James, Dwyane Wade, Chris Bosh v najlepších rokoch. Všetci mali mnoho skúseností, čo pretavili do zisku titulu. Na druhej strane však stále tím budúcnosti. Dvadsaťtriročný Russell Westbrook, rovnako starý Kevin Durant a stále len dvadsaťdvaročný James Harden.

Vďaka nemu dosiahlo Mali historický úspech, hviezdou MS bol len 16-ročný talent

Podľa predpokladov vyhrali finálovú sériu pomerom 4:1 skúsenejší hráči floridského klubu. Všetci však boli plní očakávania, čo predvedú v ďalších rokoch basketbalisti OKC. Ich možnosti boli obrovské. K zostave okolo tria hviezd treba pripočítať aj Serga Ibaku či náhradného rozohrávača Reggieho Jacksona.

Už v ďalšom ročníku však prišiel nečakaný krok. Harden, vtedy najlepší náhradník NBA, odmietol predĺženie kontraktu s klubom a vedenie sa zľaklo, že ho môže stratiť zadarmo. Už na začiatku ďalšieho ročníka ho vymenilo do Houstonu za Kevina Martina, Jeremyho Lamba a draftové pozície. Mnohí odborníci si myslia, že to mali Thunder risknúť a zostať pokope minimálne sezónu, pokiaľ platil Hardenovi starý kontrakt. Okrem toho by sa stal obmedzeným voľným hráčom. To by znamenalo, že by mohlo vedenie dorovnať ponuku súperov.

Westbrook si pokazil vzťah s Durantom

História je následne známa. Oklahoma síce patrila k favoritom aj v ďalších rokoch, ale do finále NBA to už nedotiahla. Vzťah medzi Durantom a Westbrookom sa naštrbil natoľko, že prvý menovaný odišiel v roku 2016 do Golden State. Práve séria proti Warriors bola pre zostavu osudná. Vo finále Západnej konferencie viedli 3:1 na zápasy, ale prehrali 3:4.

Durant následne vyhral dva tituly v drese Warriors a možno by získal aj tretí, keby si nešťastne neroztrhol achilovku vo finálovej sérii proti Torontu.

Westbrook tak ostal ako sám vojak v poli v OKC. Fanúšikom dal jasne najavo, že nikam neodchádza. Klub s ním v roku 2017 predĺžil kontrakt o päť rokov za neuveriteľných 205 miliónov dolárov. Zmluva prišla potom ako dynamický rozohrávač ako druhý v histórii NBA zakončil sezónu priemerom triple-double a získal cenu MVP pre najužitočnejšieho hráča súťaže. Triple-doublové sezóny zopakoval aj v nasledujúcich dvoch ročníkoch, ale tím vyššie neposunul.

Napriek príchodu dvojice Paul George, Carmelo Anthony sa po odchode Duranta nedostali OKC ani cez prvé kolo. Anthony už síce v tíme nebol, ale najmä v uplynulej sezóne sa čakalo od Thunder viac. Prehra 1:4 na zápasy s neskoršími finalistami konferencie z Portlandu zrejme prinesie koniec Westbrookovej éry v Oklahome.

Načal to všetko George, ktorý požiadal o trejd do LA Clippers, kde spojil sily s Kawhim Leonardom. OKC na výmene do budúcnosti zarobilo. Okrem ostrieľaného talianskeho krídelníka Danila Gallinariho získali aj talentovaného Shaia-Gilgeousa Alexandra a množstvo výberov v budúcich draftoch.

Westbrook však oslávi v novembri 31. narodeniny a už nechce byť pri prestavba kádra. Podľa zámorských médií pracuje s vedením na výmene do iného klubu. Rodák z Kalifornie sa nechal počuť, že chce ísť do klubu, ktorý patrí medzi okruh favoritov.

Výmena mašiny na triple-double je však veľmi náročná. Nielen pre povahu Westbrooka, ktorý je alpha dog a dominuje na lopte (bez nej je prakticky nepoužiteľný), ale najmä pre jeho kontrakt. Hovorí sa, že horší má v NBA len stále zranený John Wall. V nasledujúcom ročníku zarobí rozohrávač OKC 38 miliónov dolárov, ale v ďalších ročníkoch to je 41, 44 a 47 miliónov!

Najviac sa skloňuje Miami

To si v momentálnej nabitej situácii pod platovými stropmi môže dovoliť minimum tímov. Dupľom, ak chce ísť Westbrook do silnej zostavy s potenciálnou šancou na finále.

V posledných dňoch sa najviac skloňuje Miami. Heat získali v prestupovom období Jimmyho Butlera a chcú sa vrátiť medzi favoritov Východnej konferencie. Miami je atraktívna destinácia, ale na druhej strane majú nabitý platový strop a chýbajú im draftové pozície, ktoré by mohli v trejde ponúknuť. Ak chcú Westbrooka získať, budú musieť zrejme zapojiť do obchodu tretí klub. Najbližšie dni a týždne naznačia, ktoré kluby sa zapoja do zisku jedného z najlepších rozohrávačov poslednej dekády.

Oklahoma sa spolu s New Orleans môže stať tímom budúcnosti. Oba kluby získali trejdami Anthony Davisa, respektíve Paula Georga množstvo draftových pozícií. Po výmene Jeramiho Granta do Denveru získalo OKC neuveriteľných šesť výberov v budúcoročných draftoch!

Thunder zrejme čaká nová kapitola. Trio hviezd, ktoré im malo pomôcť k zisku vytúženého titulu, už bude bojovať asi inde. Je to škoda, že ich fanúšikovia nemali možnosť vidieť pokope dlhšie. Stačí sa len pozrieť na to, že každý z nich to dotiahol k titulu MVP pre najužitočnejšieho hráča sezóny.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.