Palauová už nemala hrať, teraz môže so Španielkami obhájiť zlato z ME

Publikované: 07.07.2019 Autor: Karolína Vrabcová Foto: fiba.basketball

Laia Palauová (9), Španielsko (Foto: fiba.basketball)

Pred dvoma rokmi po zisku zlata na majstrovstvách Európy 2017 v Česku avizovala svoj odchod z medzinárodnej scény. Dnes má na kontinentálnom šampionáte v Lotyšsku a Srbsku opäť na sebe červený dres s číslom deväť.

A v pozícii kapitánky Španielska bude o 20.30 h v Belehrade prežívať déja vu. Vo finále totiž bude Laia Palauová viesť svoj tím rovnako ako pred dvoma rokmi proti Francúzsku.

Laia Palauová (9), Španielsko (Foto: fiba.basketball)

„Nie je to niečo, čo sa mi práve zrodilo v hlave. Nezobudila som sa ráno a nepovedala: ,Fajn, toto je koniec.‘ Zvažovala som to dlho, no ťažko sa to vysvetľuje. Chcela som skončiť kým stále hrám ako Laia Palauová. Nechcela som pokračovať, ak nebudem na svojej skutočnej úrovni. A to si vyžaduje každodenný tréning a už ma to trochu unavuje. Úprimne však hovorím, že si basketbal stále užívam. Hrám, moje telo zatiaľ funguje, všetko je v poriadku. Nemala som žiadne zranenie, no už chcem robiť aj iné veci. Už viem ako hrať basketbal a to na najvyššej úrovni. Teraz však chcem skúsiť niečo nové,“ povedala Palauová o rozhodnutí ukončiť kariéru v rozhovore pre parlons-basket.com v apríli 2017.

O dva mesiace sa lúčila s reprezentačným dresom v najjagavejšom svetle – so zlatou medailou z ME na krku. Lenže, skutočný koniec neprišiel. V januári 2018 sa upísala francúzskemu euroligovému Tango Bourges Basket, s ktorým vyhrala tamojšiu ligu i pohár. Uplynulú sezónu sa Palauová vrátila domov do Španielska. So Spar CityLift Girona sa opäť tešila z ligového triumfu, v pohári získala striebro.

Bola to špeciálna sezóna. Ťažká pre náš tím, ale dokázali sme zdolať Salamancu, čo bola veľká vec, pretože zvyčajne ony sú ,Kráľovné Španielska’, takže to bolo pre všetkých prekvapenie. Pracovali sme však pre to celú sezónu a dostali sme za to odmenu. Uvidíme, čo bude ďalšiu sezónu, pretože sa vraciame späť do Euroligy, čo pomôže klubu rásť. Po úspešnom ročníku som si povedala, že možno pôjdem znovu na majstrovstvá Európy a tak som tu,**“ povedala 39-ročná rodáčka z Barcelony oficiálnej stránke šampionátu.

Španielsko - Srbsko, Dajana Butulije (10) vs. Laia Palau (9) (Foto: fiba.basketball)

Presvedčila ju Austrália

Čo však Palauovú prinútilo zostať pri basketbale? V závere roku 2017 odišla hrať do austrálskeho klubu Dandeong Rangers.

Ak by som tam nešla, dnes tu pravdepodobne nie som. Keď som sa rozhodla pre túto možnosť, nešla som tam ukončiť kariéru. V Austrálii som tvrdo pracovala. Bolo to fyzicky náročné, no ukázalo mi to, že ešte stále mám na to hrať na najvyššej úrovni. Preferujem však pôsobenie v Európe – je to pre mňa jednoduchšie. Potom som sa rozhodla zahrať si aj na domácich majstrovstvách sveta.“

Palauová vlani na domácej palubovke oslavovala bronz. Z aktuálneho kontinentálneho šampionátu v Lotyšsku a Srbsku si odnesie ôsmy cenný kov. Celkovo jej zbierka z vrcholných podujatí obsahuje 11 medailí. Najcennejšie je striebro z olympijských hier v Riu de Janeiro 2016 i svetového šampionátu z Turecka 2014. Vysokú hodnotu majú aj dva tituly z majstrovstiev Európy 2013 a 2017.

Laia Palauová (9), Španielsko (Foto: fiba.basketball)

Na ceste k ďalšiemu zlatu

Španielky pod taktovkou trénera Lucasa Mondela opäť fungujú ako výborne naprogramovaná basketbalová mašina. V A-skupine si poradili s Ukrajinkami (95:77), Britkami (67:59) a Lotyškami (59:56). Z prvého miesta postúpili priamo do štvrťfinále, kde zdolali Rusky (78:54). V semifinále v búrlivej atmosfére belehradskej arény pokorili aj domáce Srbky (71:66).

„Vedeli sme, že turnaj bude náročný. Každý tím je iný, má vlastnú identitu. Keď víťazíme, stále sa učíme. Je dôležité vyhrávať, aj keď na palubovke neukážete to najlepšie,“ vravela ďalej Palauová.

Skúsená španielska basketbalistka, ktorá v období rokov 2013–2017 hrala za USK Praha pod vedením slovenskej trénerky Natálie Hejkovej, debutovala na ME v roku 2003. „Dnes sú to pre mňa len ďalšie majstrovstvá Európy. Nie je to v ničom iné, len tá istá vec, ktorú zažívam posledných 17 rokov. Úroveň je vyššie a tímy sa snažia získať miestenku na olympiádu do Tokia 2020,“ myslí si Palauová.

Laia Palauová (9), Španielsko (Foto: fiba.basketball)

Uvidíme ju o rok na hrách v Japonsku?

Palauová si basketbal stále užíva a jej telo ju poslúcha. Zatiaľ nemá dôvod na to, aby končila kariéru. Môže preto rozmýšľať aj o budúcoročnom olympijskom turnaji v Tokiu. To však nie je to, nad čím sa skúsená harcovníčka zamýšľa.

„Mojím cieľom je byť tu a pracovať na tom, aby som dosiahla tímové ciele. Samozrejme, v prvom rade chceme miestenku na kvalifikačný olympijský turnaj a potom získať zlato. Nezáleží na tom, či sa kvalifikujeme, neviem či by som šla na ďalšiu olympiádu. Predsa neviete čo sa stane v budúcnosti.“

Prvé už Španielky splnili. Spoločne s ďalšími piatimi najlepšími tímami na ME – Francúzskom, Srbskom, Veľkou Britániou, Belgickom a Švédskom – si vo februári zahrajú olympijský kvalifikačný turnaj. Na zlato si musia Španielky ešte počkať. Ak sa im však dnes podarí Francúzky opäť zdolať, budú prvý tím, ktorý dokázal obhájiť triumf na ME od roku 1991, keď sa to naposledy podarilo Sovietskemu zväzu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

ZIL ZIL 92:81
12.10.2019
SVT SVT
HAN HAN 78:90
12.10.2019
LEV LEV
PDA PDA 101:73
12.10.2019
KOM KOM
INT INT 81:66
12.10.2019
LUC LUC
INT INT 16.10.2019 KOM KOM

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 BK Slávia Žilina 2/0 100,00%
2 Inter Bratislava 4/0 100,00%
3 BKM Lučenec 2/1 66,67%
4 BC Prievidza 2/1 66,67%
5 MBK Rieker COM-therm Komárno 1/2 33,33%
6 Patrioti Levice 1/2 33,33%
7 Iskra Svit 1/2 33,33%
8 MBK Baník Handlová 0/2 0,00%
9 BK 04 AC LB Spišská Nová Ves 0/3 0,00%

Asistencie ...

# Hráč Tím
Wiggins Doug
∅ Asistencie: 7,50
ZIL
2 Hot Amin LEV 7,33
3 Mitrovič Stefan HAN 5,50
4 Mrviš Tomáš HAN 5,50
5 Caffey Mike LUC 5,00