Podceňovaní pritiahli superhviezdy, s Westbrookom hrať nechcú

Publikované: 06.07.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: nba.com

OKC Thunder vs. TOR Raptors, Paul George (13) vs. Kawhi Leonard (2) (Foto: nba.com)

V NBA dekády platí, že čím silnejší trh, tým väčšia šanca dotiahnuť najväčšie mená cez trh voľných agentov. Tí slabší a neatraktívnejší sa musia zväčša spoliehať na dobré draftovanie a prácu s mladými hráčmi.

Zaužívané značky sú tu roky a vedia to využiť. Terajšie leto však môže prerobiť basketbalovú mapu v Amerike na dobro. Los Angeles Clippers boli dlho fackovacím panákom NBA, nechceným tímom a Brooklyn zas pred štyrmi rokmi vyzeral na športový krach.

Po presťahovaní do New Yorku potrebovali rýchlo nahnať do nového Barclays Centre fanúšikov, tak priniesli v nechválnom trejde z Bostonu vyhasínajúce hviezdy Paula Pierca s Kevinom Garnettom. Nets sa zmohli, ale neprinieslo im to ani finále Východnej konferencie. Stratili týmto ťahom množstvo draftových pozícii a takmer budúcnosť. Manažment však vzal do tímu Seana Marksa. Ostrieľaný Novozélanďan začal pracovať spoločne s trénerom Kennym Atkinsonom na prestavbe kádra.

Vyfúkli Knicks Duranta aj Irvinga

Výsledkom ich práce bola vlaňajšia skvelá sezóna, keď sa Nets bez hviezd vypracovali medzi najnepríjemnejších súperov v profilige. V základnej časti vyhrali 42 zápasov a v prvom kole prehrali 1:4 na zápasy s Philadelphiou. Tím okolo odpisovaného rozohrávača Spencera Dinwiddieho, krídelníka Carisa LaVerta, šikovného strelca D’Angela Russella či pivota Jarretta Allena si získal rešpekt.

Nikto však nečakal ako ovládne voľný trh, keď vyfúkol New Yorku Knicks nielen Kevina Duranta, ale aj Kyrieho Irvinga. Síce stratil Russella, ale buduje supertím. Prvú sezónu asi bez zraneného Duranta, ale potom s logickou vyhliadkou na titul.

Nets sa stali atraktívnou adresou nielen pre dobrý manažment, ale aj majiteľov. Kanadskou-taiwanský multimilionár Joseph Tsai získa v najbližších dvoch rokoch klub a jeho možnosti sú neobmedzené. Hovorí sa, že šéf Alibaba Group, ktorá ovláda populárny Aliexpress, oslovil Duranta aj z hľadiska biznisu.

Play-off aj bez hviezd

Podobný osud ako Nets mali aj Clippers. Tí síce zažili vydarené sezóny, ale po trejdoch rozohrávača Chrisa Paula, krídelníka Blaka Griffina a pivota DeAndreho Jordana nikto z odborníkov druhý tím z LA nikto nesledoval tak podrobne ako iné silné značky.

Uznávaný tréner Doc Rivers potichu pracoval bez veľkých mien v zostave. Po roku sa vrátil s Clippers do play-off, keď tímom neotriasol ani trejd najlepšieho strelca Tobiasa Harrisa. V prvom kole skvele trápil klub z LA favoritov z Golden State, s ktorými uhral šesťzápasovú sériu.

Celý ročník nesmierne bavili fanúšikov žolíci z lavičky Lou Williams s Montrezlom Harrellom. Ich pick’n’roll bol učebnicový. Aj Clippers majú progresívneho majiteľa v podobe niekdajšej dvojky Microsoftu Steva Ballmera.

Ten dobre vycítil s tímom ľudí okolo seba, že teraz je čas na pokerové all in. Už keď si všetci mysleli, že jeho tím ostane bez hviezdy a nepriláka žiadneho z voľných agentov, prišla správa o príchode toho úplne najlepšieho.

Po poslednom play-off je Kawhi Leonard právom považovaný za možno najlepšieho hráča súčasnosti. Kawhi si nechal na rozmyslenie najviac času spomedzi hviezd. Odborníci sa predbiehali, kde zamieri. Najviac sa čakalo Los Angeles Lakers. Skvelý krídelník však ukázal, že nemá prečo pomáhať LeBronovi Jamesovi k ďalším titulom, keď ho sám vie zdolať.

Čakal však na to, aby mu Clippers priniesli hviezdneho „parťáka“, čo sa im napokon aj podarilo. Leonard sa síce snažil najprv „recruitnuť“ Duranta, čo mu nevyšlo, ale z Oklahomy prehovoril Paula Georga. Následne ho Clippers priniesli cez trejd.

Síce museli obetovať dosť a okrem draftových pozícií ich môže trochu mrzieť aj strata talentovaného rozohrávača Shaia-Gilgeosa Alexandra. Celkovo sú však víťazi prestupového obdobia, keď sa stali z ôsmeho tímu Západnej konferencie žhavým favoritom na titul.

Oči pre plač ostali Torontu, ktoré v rekordnom čase 22 dní stratilo svojho jasného lídra, ktorý priniesol do Kanady titul NBA. Leonard však už vlani avizoval, že sa chce vrátiť do rodného mesta.

Posledné hodiny ukázali aj iný fakt v podobe osoby Russella Westbrooka. Na jednej strane skvelého, dynamického rozohrávača, ktorý mal v posledných troch sezónach priemer triple-double, ale na druhej hráča, ktorý miluje loptu a svojou povahou už odohnal v minulosti Kevina Duranta a zámorské médiá špekulujú, že plné zuby ho mal aj spomínaný George.

Každopádne v NBA zmenilo za posledné dni adresy množstvo hráčov a šance na titul sa môžu preskupiť.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.