Tímy v 3x3 baskete vytvorili v Rige perfektný kolektív. Postupový kľúč zmaril šance na ME

Publikované: 06.07.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: SBA a Romana Vyňuchalová

Slovensko 3x3 muži, Antoni (6), Kuffa (13), Haviar (4) a Podhorský (8) (Foto: archív RV)

Snaha bola enormná, postupový kľuč ale krutý. Európsky šampionát v trojkovom basketbale bude bez slovenskej účasti. Počas minulého víkendu sa v lotyšskej Rige muži a ženy cez kvalifikačný systém ďalej nedostali.

Mužskú reprezentáciu tvorilo kvarteto hráčov, ktorí pôsobia v domácej basketbalovej lige. Ondrej Haviar odohral v minulej sezóne 9 zápasov za Handlovú. Adam Antoni obliekal dres Spišskej Novej Vsi a toto leto prestúpil do Prievidze. Andrej Kuffa oslavoval s Interom Bratislava majstrovský titul. Michal Podhorský hral v žilinskom tíme. V základnej skupine v Rige odohrali tri zápasy. Na úvod zvíťazili nad Izraelom 13:11. Neskôr podľahli Taliansku 17:19 a turnaj zakončili demoláciou Malty 21:9.

Slovensko 3x3 muži (Foto: SBA)
Slovensko - Taliansko, 3x3 basketbal (Foto: archív RV)

Muži doplatili na skóre. Taliani strelili viac košov

Napriek bilancii dvoch víťazstiev a jednej tesnej prehry sa Slováci do nadstavbovej časti turnaja nedostali. Z troch skupín totiž postúpili do boja o dve miestenky na kontinentálny šampionát len víťazi. Slovenskí reprezentanti doplatili na skóre. Vo svojej skupine obsadili druhé miesto, pretože Taliansko malo na konte o tri strelené koše viac.

„Takéto situácie sú v trojkovom basketbale bežné. Je dôležité hrať vždy do konca a snažiť sa skórovať čo najviac. Mali sme trošku slabšie začiatky, nepremenili sme veľa striel, zlepšenou obranou a bojovnosťou sme sa dokázali vrátiť do zápasov. Škoda duelu s Talianmi. Im padla posledná strela, nám nie. Ten zápas by si zaslúžil predĺženie. Neboli sme ďaleko od splnenia prvotného cieľa a postupu zo skupiny,“ zhodnotil výkony Slovákov kapitán Ondrej Haviar.

Adam Antoni (6), Slovensko 3x3 (Foto: archív RV)

Kapitán Haviar: Sledovať lotyšskú hru bolo fantastické

Ak by aj Slováci skupinu vyhrali, stretli by sa s domácim Lotyšskom a Poľskom. Oba tímy patria k najlepším na svete.

„Sledovať lotyšskú hru bolo skvelé. Nie náhodou sa prednedávnom dostali až do finále majstrovstiev sveta. Mimochodom, Taliani postúpili z našej skupiny, ale v nadstavbe o dve miestenky na Lotyšov a Poľsko nestačili. V našej nominácii sa udiali zmeny, ktoré zapríčinili zdravotné alebo osobné dôvody. Hneď na začiatku sme vyriešili taktiku, hlavne útočne veci. Na to, že sme v tejto zostave absolvovali zopár tréningov, to bolo z našej strany slušné,“ vyjadril sa skúsený hráč.

Andrej Kuffa a Romana Vyňuchalová (Foto: archív RV)
Lucia Krč-Turbová a Romana Vyňuchalová (Foto: archív RV)

Rigu si užívali na kolobežkách, videli pamiatky aj basketbal

Slovenské reprezentačné tímy si užili lotyšskú metropolu aj inak, ako len zo športového pohľadu. V prvom rade tvorili vynikajúci a súdržný kolektív.

„Stihli sme si pozrieť niekoľko historických pamiatok aj dva zápasy majstrovstiev Európy v basketbale žien, ktoré tam prebiehali. Zážitkov a srandy bolo dosť. Prvýkrát sa nám stalo, že mužský a ženský tím Slovenska bol nasadený na rovnakom mieste. S dievčatami sme vytvorili super partiu, trávili sme spolu väčšinu času,“ priblížil Haviar.

„Rigu sme si prezreli na elektrických kolobežkách. Mesto je naozaj krásne. Ja som bola v Rige na mojich prvých majstrovstvách Európy 2009. Tak dlho už hrám basketbal,“ zasmiala sa Romana Vyňuchalová, ktorá bola kapitánkou ženského tímu.

„Veľa sme fandili chalanom. Boli super a zaslúžili si postúpiť zo skupiny. Mali sme slovenského Rodmana: scoring machine Kuffiča proti Izraelu. V ženskom tíme zase Turbo, ktorej prajem veľa šťastia. V týchto dňoch bola na magnetickej rezonancii s kolenom. Veríme, že všetko dopadne dobre,“ doplnila 196-centimetrov vysoká hráčka.

Romana Vyňuchalová a Lucia Krč-Turbová v hĺadisku (Foto: archív RV)

Kapitánka Vyňuchalová: Nesklamali sme, ani neprekvapili

Slovenky sa predstavili v zložení Romana Vyňuchalová, Lucia Krč-Turbová, Timea Sujová a Barbora Šeligová. Oproti mužom odohrali v skupine o zápas menej. Najskôr zvíťazili nad Severným Macedónskom 17:16. Prehra v druhom vystúpení so Švajčiarskom 12:16 znamenala, že sa s myšlienkou na postup rozlúčia.

„Švajčiarky skončili na nedávnom svetovom šampionáte na 11. mieste. Už vlani hrali v podobnom zložení. Sú spolu dlho a venujú sa 3×3 basketbalu. Myslím si, že sme nesklamali, ani neprekvapili. Naše družstvo malo kvalitu, potrebovali by sme sa však systematicky pripravovať a byť stopercentne zdravé. Práve sme sa začali rozohrávať, keď sa pre nás turnaj skončil,“ uviedla Vyňuchalová, ktorá ukončila hráčsku kariéru po tom, čo v uplynulej sezóne získala so Šamorínom bronz.

Slovensko 3x3 ženy (Foto: SBA)
Lucia Krč-Turbová (13), Slovensko 3x3 (Foto: archív RV)

Výsledky zodpovedajú tomu, čo sa natrénovalo

Podľa Romany bol tento rok postupový kľúč omnoho ťažší než inokedy. Vlani v rumunskej Konstance odohrali Slovenky až štyri zápasy a do poslednej chvíle mali možnosť na postup zo skupiny.

„Výsledok a zohratosť z Rigy zodpovedá tomu, koľko sme natrénovali a odohrali spolu zápasov. V tejto štvorici sme sa prvýkrát stretli proti Macedónsku. Lucia pred prvým zápasom netušila, či vôbec nastúpi. Trápilo ju koleno od turnaja v Jihlave a neabsolvovala s nami ani jeden tréning,“ priblížila.

Po profesionálnej kariére si užíva Vyňuchalová viac voľného času.

„Najmä víkendy. Po klasickej sezóne som však prešla rovno na trojkový basketbal. Uvidíme, čo bude v auguste alebo v septembri, ako to budem cítiť. Momentálne ma 3×3 veľmi baví. Postúpili sme na finále Central Europe Tour do Pardubíc. Dúfam, že všetci budú zdraví a budeme tam môcť ísť,“ zakončila.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.