SERIÁL: Na Spiši nechcú produkovať len kvalitných hráčov, ale aj férových ľudí s láskou k basketbalu

Publikované: 12.07.2019 Autor: Karolína Vrabcová Foto: basketball-snv.sk

BK AC LB Spišská Nová Ves (Foto: basketball-snv.sk)

Portál Basket.sk vám prináša veľký letný seriál o práci v mládežníckych kluboch na Slovensku. V tejto časti sme zamerali našu pozornosť na BK 04 AC LB Spišská Nová Ves.

Basketbal v Spišskej Novej Vsi ma bradatú históriu. Počiatky jeho organizovanej verzie prišli v roku 1947 pod hlavičkou Lokomotívy, no už predtým existovala viac ako desaťročná tradícia neorganizovaného stredoškolského basketbalu. Prvý oddiel, ktorý sa po patričnej príprave zapojil i do pravidelnej súťaže, však vznikol až po druhej svetovej vojne.

Priaznivé podmienky pre rozvoj basketbalu v meste sa vytvorili vybudovaním športovej haly. O najväčšie úspechy mládeže sa pričinil tréner Štefan Vass.

Najväčší basketbalový „boom“ zažila Spišská Nová Ves v sezóne 2003/04, keď sa seniorský tím prebojoval do extraligy. O rok neskôr sa klub premenoval na BK 04 AC LB Spišská Nová Ves. Pôvodný názov BK AC LB Spišská Nová Ves aj naďalej nesie kompletná zložka žiackeho a mládežníckeho basketbalu.

Popri výborných výsledkoch seniorského tímu v extralige sa darilo aj mládežníckym kategóriám. Väčšina úspechov má podpis Ivana Kurillu a jeho trénerského kolektívu.

O súčasnom fungovaní klubu sme sa rozprávali so šéftrénerom mládeže z uplynulej sezóny, Erichom Korfantom.

Juniori BK AC LB Spišská Nová Ves (Foto: basketball-snv.sk)

Deťom ponúkajú zážitky v kolektíve a športovanie pod vedením odborníkov

V Spišskej Novej Vsi sa na prípadnú basketbalovú kariéru pripravuje približne deväťdesiat detí. Berú každého, kto má záujem. „Výbery sa už dávno nerobia. Momentálne ide o nábor detí. Bohužiaľ, taká je momentálna situácia so športovaním detí na Slovensku,“ konštatuje Korfanta.

Smartfóny, počítač či tablet stále viac naberajú na príťažlivosti a šport s nimi musí zvádzať silný boj. „Prilákať deti k športu ako takému je veľmi zložité v konkurencii počítačových hier či sociálnych sietí. Ako klub im a ich rodičom ponúkame pravidelnú činnosť tri až päťkrát do týždňa. Takisto zážitky v kolektíve, možnosť hrať súťažné zápasy a to všetko pod vedením kvalifikovaných trénerov.

Kadeti BK AC LB Spišská Nová Ves (Foto: basketball-snv.sk)

Výkonnostné rozdiely v jednotlivých súťažiach škodia všetkým

V tejto sezóne mala Spišská Nová Ves v mládežníckych súťažiach sedem družstiev, teda kompletnú pyramídu. „Po dlhých rokoch sme však nezískali žiadnu z medailí, s čím určite nie sme spokojní,“ upozorňuje Korfanta. V celoslovenských súťažiach najlepšie obstáli juniori, ktorí obsadili konečné šieste miesto. Starší žiaci skončili o pozíciu nižšie.

Korfantu sme sa opýtali aj na úroveň jednotlivých súťaží. „Hovoriť o tejto téme je veľmi subjektívne. Pre niekoho je úroveň postačujúca, pre niekoho nie. Podľa mňa sú v súťažiach veľké výkonnostné rozdiely a to škodí všetkým.“

Spišská Nová Ves disponuje niekoľkými talentami. „Majú pred sebou ešte veľa práce. Náš klub vychoval už veľa kvalitných hráčov, ktorí sa presadili v seniorskom basketbale, či už v našom extraligovom družstve alebo aj inde."

Medzi najväčšiu nádej do budúcna v súčasnosti patrí opora mládežníckych reprezentačných tímov i seniorského družstva SNV Matej Majerčák. V národnom tíme sa objavuje Stanislav Baldovský. Zabúdať nemožno ani na klubovú ikonu Vladimíra Hovaňáka, ktorý po skončení kariéry pôsobí v BK 04 v manažérskej funkcii.

BK AC LB Spišská Nová Ves (Foto: basketball-snv.sk)

Občas bojujú s veternými mlynmi

Zháňanie peňazí na rozvoj detských zručností v basketbale nie je jednoduché a svoje o tom vedia aj v Spišskej Novej Vsi. „Je to veľmi ťažké, najmä keď si zoberieme do úvahy v akom regióne žijeme. Niekedy je to boj s veternými mlynmi,“ myslí si Korfanta. Rozpočet klubu na mládež je na úrovni 50 000 – 55 000 eur ročne. "Je to tak na hrane, ako udržať mládež v činnosti. Je to veľmi málo. Bohužiaľ, taká je realita.“

Basketbalová mlaď dostáva na Spiši podporu aj z mesta, ktoré im vyčleňuje financie z vlastného rozpočtu. Takisto podáva výraznú pomocnú ruku vo forme prenájmu športovej haly, kde tímy hrajú svoje zápasy. Prenájom má klub bezplatne. Finančne sa na chode mládeže podieľajú aj rodičia, ktorí prispievajú mesačne v rozmedzí od 15 do 25 eur, v závislosti od kategórie. V neposlednom rade však BK 04 pomáhajú aj drobní sponzori.

BK AC LB Spišská Nová Ves (Foto: basketball-snv.sk)

Chcú vychovávať slušných a férových ľudí, ktorí budú mať radi basketbal

Na to, aby klub vychovával výborných basketbalistov, potrebuje spoluprácu všetkých svojich zložiek. Kľúčová je tá, medzi seniorským extraligovým družstvom a jednotlivými nižšími kategóriami. „Spolupráca medzi seniormi a mládežou musí byť. Hráči sú zapájaní do tréningového procesu A-tímu. Hlavná úloha mládežníckeho programu musí byť výchova hráčov pre seniorské družstvo,“ vysvetlil Korfanta.

Svoju činnosti s mládežou chcú naďalej zlepšovať a to sa týka všetkého. Od tréningového procesu cez nábor nových detí až po zháňanie financií, zlepšenia marketingu a podobne.

V prípade mládeže majú v Spišskej Novej Vsi jasne stanovené ciele. „Samozrejme je to výchova hráčov pre náš A-tím. Tam to však nekončí. Cieľom je takisto vychovávať hráčov aj z osobnostnej respektíve morálno-vôľovej stránky. Chceme na nich pôsobiť tak, aby z nich vyrástli slušní a féroví ľudia, ktorí budú mať radi basketbal.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVI SVI live
03.07.2020
TRN TRN
LEV LEV live
03.07.2020
SNV SNV
KBK KBK live
03.07.2020
BNB BNB
INT INT live
03.07.2020
DKE DKE

ScoreBoard ...

YAKE YAKE 06.07.2020 PNC PNC
SBK SBK 06.07.2020 BAMP BAMP
MBK MBK 06.07.2020 BAC BAC
TT TT 06.07.2020 YAKE YAKE

ScoreBoard ...

SBK SBK live
03.07.2020
CBK CBK
STT STT live
03.07.2020
LUC LUC
MBK MBK live
03.07.2020
BKM BKM
YAKE YAKE live
03.07.2020
STL STL