Kouč SR Tabak: Schopnosti hráčov sa odvíjajú od toho, kde pôsobia. Niektorí Slováci majú potenciál na Európu

Publikované: 04.07.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: TASR

Žan Tabak (Foto: TASR)

Chorvát Žan Tabak je v basketbalovom svete veľký pojem. Na olympiáde v Barcelone 1992 získal so svojou krajinou striebro.

V zbierke úspechov má s Houstonom Rockets titul v NBA. Trikrát sa stal víťazom Euroligy. Vo februári sa stal nástupcom krajana Ivana Rudeža vo funkcii trénera Slovenska. V týchto dňoch pripravuje slovenských reprezentantov na 3. kolo predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2021.

Štyridsaťdeväťročný rodák zo Splitu viackrát avizoval, že si stanovil dva hlavné ciele. Krátkodobým je postúpiť zo skupiny v konkurencii Rumunska a Cypru z predkvalifikácie. Z trojčlennej skupiny pôjde ďalej len víťaz. Dlhodobou ambíciou je intenzívna práca s hráčmi po dobu dvoch až troch rokov a postup na záverečný turnaj. Úvodné tréningy boli zamerané na taktické veci v obrane i útoku. Hráči nacvičovali rôzne herné sety.

Po prvých tréningoch som spokojný s tým, aký postoj hráči ukázali. Sú fyzicky pripravení, takže nezačíname úplne od nuly. Máme v tíme veľa mladých reprezentantov. Patrím medzi trénerov, ktorí ale nevyzdvihujú individuality. Samozrejme, hovoríme s hráčmi aj individuálne. Či vyhráme alebo prehráme, vždy to však bude výsledkom celej skupiny a nie jednotlivca,“ uviedol Žan Tabak.

Tabak: Hráči majú dobré schopnosti. Odvíjajú sa od toho, kde hrajú

Slováci boli spolu predtým naposledy 1. júla minulého roku. Vo svojom poslednom zápase 2. kola predkvalifikácie ME 2021, zvíťazili doma nad Švajčiarskom 88:83.

Reprezentanti neodohrali zápas za Slovensko už rok. Predkvalifikácia sa začne 3. augusta domácim súbojom s Cyprom. Tabak si ešte predtým otestuje hráčov v sérii prípravných stretnutí s Írskom, Kosovom a na turnaji v Portugalsku.

Slovenskí hráči majú dobré zručnosti a schopnosti. Samozrejme, tie sa odvíjajú aj od toho, či pôsobia v zahraničnej alebo domácej lige. Je pochopiteľné, že medzi nimi sú určité rozdiely. Takto to má ale každý národný tím, je to normálne. V reprezentáciách sú vždy pohromade hráči z viacerých súťaží na iných úrovniach,“ povedal 213-centimetrov vysoký tréner.

Naturalizovať nového hráča? Teraz nepotrebné

V aktuálnom slovenskom tíme sú dvaja hráči, ktorí pôsobia v zahraničí. Jedným z nich je naturalizovaný Američan Andre Jones. Hráva v talianskom klube Leonis Rím. Neuvažoval trénerský štáb nad tým, že by naturalizoval v súčasnej dobe nového hráča?

Máme Andreho, ktorý je veľmi dobrý, fantasticky sa vyvíja. Andre je v podstate už polovičný Slovák. Za mňa môžem povedať, že teraz nepotrebujeme naturalizovať iných hráčov,“ vyhlásil Tabak.

Slovenský pas má aj ďalší Američan Kyle Kuric. Hráč FC Barcelona získal ocenenie pre najlepšieho slovenského basketbalistu za rok 2018. Po rozhovoroch s trénerom Tabakom dávnejšie oznámil, že na letný zraz nepríde. Po klubovej sezóne sa venuje rodinu.

Telefonoval som s ním. Videl som ho aj tri alebo štyrikrát za rok, keď s Barcelonou hrali v Madride, kde žijem. Hlavný tréner Barcelony Svetislav Pešič je môj veľmi dobrý priateľ. Takže áno, komunikoval som s Kyleom,“ načrtol Tabak.

„Reprezentovať je v každej krajine pre hráčov hrdosťou. Je to však aj každého osobné rozhodnutie. Nikto nemôže nikoho nútiť.“

V tíme viacero hráčov, ktorí sa v budúcnosti môžu presadiť v Európe

Druhým hráčom v slovenskom tíme zo zahraničnej ligy je Vladimír Brodziansky (Obradoiro CAB). Mário Ihring prestúpil z Osijeku do Interu Bratislava. V príprave nepokračuje krídelník americkej univerzity Syracuse Marek Doležaj. Privodil si zranenie prsta na ruke a nahradí ho Jaroslav Musil. Budúci týždeň sa pripojí k družstvu Michal Baťka. Pre zranenia chýbajú Boris Bojanovský a Michal Čekovský.

Zdravotné problémy nerieši len Slovensko, ale takéto veci sú tiež v ostatných reprezentáciách. Každé zranenie je stratou pre tím. Máme tu ostatných hráčov, čo je pozitívne. Môžeme s nimi pracovať a snažiť sa o dobré výsledky.“

Slovenský tím tvorí drvivá väčšina hráčov z domácej ligy. Čo si myslí o jej úrovni reprezentačný tréner?

Je to relatívne, pretože, čo je nízka a vysoká úroveň? Oproti NBA je pomalá. Ak ju porovnám s Českom, sú tieto súťaže veľmi podobné. Jeden tím má skutočne väčšiu kvalitu a rozpočet ako ostatní, je to Nymburk. Myslím si, že veľa zápasov je podobných ako v slovenskej lige. Levice a Inter sú najlepšie kluby, najlepší hráči sú v reprezentácii. Dvere sa otvorili aj hráčom z iných klubov. Počul som, že Inter sa predstaví v Európe. To je zase dôležitý posun pre slovenský basketbal,“ vyjadril sa niekdajší center.

Prvý seniorský zápas za Slovensko odohrá čoskoro dvadsaťpäťročný pivot Vladimír Brodziansky. Hráč španielskeho Obradoira v júni absolvoval minikemp v Toronte Raptors, ktoré neskôr oslavovalo titul v NBA.

Je to perspektívny hráč, ukázal to aj v Španielsku. V európskom basketbale môže dosiahnuť veľké veci. Počas jedného roka urobil ohromný progres. Ak sa posunie do Euroligy alebo NBA, výkonnostne by sa dostal na najvyšší level. Každý jeden hráč má ale veľké ambície. V slovenskom basketbale je viacero mladých chlapcov, ktorí majú pred sebou svetlú budúcnosť,“ pripojil.

Výzvy so Slovákmi sa neobáva. O situácii v SBA nemá prehľad

Žan Tabak počas hráčskej kariéry zažiaril v NBA. Začínal v Toronte. Neskôr sa stal šampiónom s Houstonom a obliekol si aj dres Bostonu.

Hral som v Toronte tri roky. V tom čase klub ešte len vznikol. Od tej doby dokázali vybudovať víťazný tím. Som rád, že do Kanady priniesli titul NBA. Kawhi Leonard je excelentný hráč ako mnohí ďalší v lige. Tento rok bol vodcom, strhol hráčov okolo seba,“ okomentoval triumf Raptors.

Reprezentačný kouč sa nechcel vyjadrovať k situácii v Slovenskej basketbalovej asociácii. Pavel Bagin v júni po rôznych sporoch z postu prezidenta odstúpil. Tabak svoj diplomatický postoj k celej veci vyargumentoval tak, že je trénerom približne štyri mesiace a nemá žiadne informácie o záležitostiach v SBA.

Naša reprezentácia nedosiahla v ostatných rokoch prelomové výsledky. Pred novým trénerom stojí veľká výzva, dostať Slovákov na šampionát. Neobáva sa jej?

Môžeš byť koučom LA Lakers alebo trénerom Slovenska. Každá výzva je taká veľká, ako ku nej pristúpiš. Tešil som sa na celý tím. Každý hráč je pre mňa rovnako dôležitý. Potrebujeme všetkých v tíme, aby sme vyhrávali zápasy. Nikdy nevyzdvihnem jedného nad ostatnými. Teším sa na prácu tu,“ zakončil.

 


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 84:94
24.10.2020
LUC LUC
SNV SNV 80:50
24.10.2020
INT INT
PDA PDA 76:75
24.10.2020
LEV LEV
LUC LUC 77:71
28.10.2020
PDA PDA
HAN HAN 76:78
28.10.2020
SNV SNV
LEV LEV 88:80
28.10.2020
INT INT
SVT SVT 31.10.2020 HAN HAN
INT INT 31.10.2020 LUC LUC
SNV SNV 31.10.2020 LEV LEV
SVT SVT 07.11.2020 SNV SNV
HAN HAN 07.11.2020 PDA PDA
LUC LUC 07.11.2020 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Spišskí Rytieri 7/1 87,50%
2 BKM Lučenec 6/2 75,00%
3 Patrioti Levice 4/4 50,00%
4 Iskra Svit 3/4 42,86%
5 BC Prievidza 3/5 37,50%
6 MBK Baník Handlová 2/5 28,57%
7 Inter Bratislava 2/6 25,00%