Obetoval 50 miliónov dolárov, Barcelona získala obrovskú posilu z NBA

Publikované: 29.06.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: SITA/AP

Nikola Mirotič (41), MIL Bucks (NBA, USA) (Foto: SITA/AP)

Z NBA odchádzajú hráči vtedy, keď už o nich nie je záujem, je pre nich Európa finančne zaujímavejšia, alebo na staré kolená chcú dohrať kariéru doma. Málokedy sa stane, že hráč v plnej sile vymení najlepšiu ligu sveta za menej kvalitnú súťaž.

Michael Jordan stráca najväčšiu hviezdu, supehrviezdy sa môžu spojiť v LA aj New Yorku

Všetkých v posledných hodinách prekvapil Nikola Mirotič. Španielsky krídelník, ktorý sa narodil v Čiernej Hore, je v najlepšom veku a v profilige si vybudoval veľmi dobré meno. V dvadsiatichôsmich rokoch je na vrchole kariéry. Preto sa očakávalo, že dostane najvyšší kontrakt. Mirotič je presne typ vysokého hráča, po ktorom je v zámorí veľká „poptávka“, ak nehľadáte hviezdu. Španiel je výborný strelec, čo predviedol v posledných dvoch sezónach. Jeho bodový priemer sa pohyboval od 15 do 17 bodov na zápas.

Odborníci odhadovali, že by mohol dostať nový trojročný kontrakt v hodnote 50 miliónov dolárov. Mirotič však šokoval, keď sa rozhodol kývnuť na ponuku FC Barcelona. Pritom reálne ho chcel Dallas aj Utah. Odchod do katalánskej metropoly potvrdil expert stránky The Athletic Shams Charania.

Barcelona nemôže podkošovému hráčovi ani z ďaleka zaplatiť to, čo tímy NBA. Od klubu nedostane ani tretinu, čo mohol mať za rok v USA. Zrejme u neho rozhodla väčšia rola v zostave. V profilige ho brali ako spot up strelca, v Eurolige a španielskej súťaži dostane priestor, aby mohol byť lídrom tímu. Paradoxom je, že rodák z Podgorice hrával pred odchodom do zámoria šesť rokov za Real Madrid.

Okrem výbornej streľby Mirotič zaujal pred dvoma rokmi ešte v Chicagu aj bitkou so spoluháčrom Bobbym Portisom, s ktorým mal potýčku na tréningu. Bosniak nakoniec skončil v nemocnici s fraktúrou tvárovej kosti a otrasom mozgu. Pred štyrmi rokmi na majstrovstvách Európy zas pobúril Srbov. Po prehre s Talianskom strhol fanúšikom srbskú vlajku, čo vyvolalo vášne.

„Hlboko sa ospravedlňujem za moju reakciu po zápase. Neuvedomil som si, že je to zástava, nieto ešte srbská. Bol som zahľadený do zeme a ucítil som niečo na tvári. Nikdy by som nezneuctil nijaké symboly,“ kajal sa vtedy krídelník.

So španielskou reprezentáciou potom na spomínanom šampionáte triumfoval. Vlastní aj bronz z posledných letných olympijských hier v Riu de Janeiru.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.