SERIÁL: Výber detí? Na začiatku musí byť kvantita, potom príde kvalita, znie z Považskej Bystrice

Publikované: 27.06.2019 Autor: Michal Bakaj Foto: IMC Považská Bystrica

IMC Považská Bystrica (Foto: IMC Považdská Bystrica)

Portál Basket.sk vám prináša veľký letný seriál o práci v mládežníckych kluboch na Slovensku. V tejto časti sme zamerali našu pozornosť na IMC Považská Bystrica.

Basketbal si našiel svoje miesto v Považskej Bystrici v roku 1950. Študenti Strednej priemyselnej školy strojníckej ho začali hrať síce bez platných pravidiel, ale s nadšením.

Nový šport strhol i aktívnych športovcov ostatných oddielov, a tak hrávali pod deravými košmi i hádzanári, futbalisti či atléti, ktorý brali basketbal ako doplnkový šport.

Postupom času sa z Považskej Bystrice stal elitný mládežnícky klub. Od sezóny 2005/06 vyhrali Bystričania v rôznych kategóriách deväť majstrovských titulov.

Menoslov odchovancov – spomenieme mená ako Michal Čekovský, Mário Ihring, Šimon Krajčovič či Jakub Petráš – hovorí za všetko.

Filozofia nášho klubu spočíva v tom, aby sa nám podarilo pritiahnuť čo najviac detí k basketbalu a následne vychovať z nich čo najlepších hráčov a zároveň rozhľadených ľudí, ktorí budú mať radi basketbal. Keď aj sa možno neuplatnia ako basketbalisti, aby sme z nich mali ľudí, ktorí budú môcť spolupracovať s našim klubom ako tréneri, sponzori či iní podporovatelia,“ predstavil nám na úvod organizáciu Basketbal Považská Bystrica šéftréner klubu Peter Roman.

SERIÁL: V Handlovej je veľký záujem o prípravku, pracujú aj s dievčatami. Črtá sa spolupráca so zámorím

Torda skončil, nový začiatok

V Považskej v uplynulej sezóne trénovalo takmer sto detí.

„Mali sme päť družstiev v súťažiach, ktoré organizovala SBA, plus ďalšie dve prípravky. Trénerov sme mali sedem. Hráčsky to spolu dáva približne deväťdesiat detí. V novej sezóne plánujeme pridať ďalšie dve družstvá – mali by sme mať opäť mužov, plus jednu žiacku kategóriu. Zvýši sa nám aj počet trénerov, bude nás v tomto smere o jedného viac,“ pokračoval Roman.

V klube sa takto pred rokom museli vysporiadať s odchodom Petra Tordu, ktorí po dlhých rokoch trénovania na Považí neodolal extraligovej ponuke a odišiel do Handlovej.

„Ako sme boli spokojní s minulou sezónou? Tak pol na pol. Sám pre seba som si hovoril, že to bola taká stabilizačná či rozbehová sezóna. Najmä z toho dôvodu, že po dlhých rokoch skončil Peter Torda, ktorý tento klub de facto viedol. Ja som sa z pozície radového trénera dostal na pozíciu šéftrénera. Tým pádom sme chceli s vedením klubu rozbehnúť svoje vízie, riešiť nedostatok malých detí a podobne. Snažili sme sa do fungovania klubu viac zapojiť rodičov či rozšíriť členskú základňu. Niečo sa podarilo, niečo nie. V klube sme si to vyhodnotili a ideme pracovať ďalej. Máme sa čo obracať, veď konkurencia športov v Považskej je silná. Či už ide o futbal, hokej, ale aj napríklad o hádzanú,“ vyjadril sa Roman.

SERIÁL: V Leviciach brali unikátne double. Všetko začína u rodičov, vraví kouč Jurík

Bez IMC by to nešlo, chýba väčšia podpora mesta

Klub z Považskej Bystrice sa čo sa týka financovia trochu líši, od klubov, ktoré sme vám doteraz predstavili v našom seriáli. Má totiž hlavného sponzora, ktorý podporuje klub už dlhšiu dobu.

U nás je hlavným sponzorom firma IMC, ktorá napĺňa značnú časť rozpočtu. My sme tejto firme veľmi vďační, pretože bez nej by sme nemohli existovať a basketbal v Považskej by nebol. Máme aj menších sponzorov, najmä z radov rodičov. Potom dve percentná dane a členské príspevky. Treba spomenúť, že teraz končíme prvý rok v systéme pre podporovaných trénerov, ktorý rozbehla SBA. To, s čím sme trochu nespokojní, je podpora od mesta. Vedeli by sme si predstaviť, že by mohla byť väčšia a lepšia," naznačil Roman, ktorý dodal, že klub pracoval v uplynulej sezóne s rozpočtom cca 60–65 tisíc euro.

Žijeme v dobe, keď pritiahnuť deti k športovaniu je čoraz ťažšie. Ako sa s týmto fenoménom dnešnej spoločnosti pasujú v Považskej?

„Snažíme sa obnoviť spoluprácu so základnými školami, vytvárať krúžky, ukázať deťom basketbal na základnej škole. Máme pripravené projekty na propagáciu basketbalu v rámci projektov, ktoré organizuje mesto Považská Bystrica. Chceme, aby nás bolo čo najviac vidieť. Rovnako sa snažíme inšpirovať sa aj inými klubmi – či už zo Slovenska alebo zo zahraničia. Sme toho názoru, že treba vytvárať čo najviac prípraviek, krúžkov v školách, podchytiť deti čo najskôr,“ zdôraznil Roman.

SERIÁL: MBA Prievidza vychovala Brodzianskeho, má aj ďalšie talenty

Na začiatku kvantita, potom kvalita

Basketbal na Slovensku – seniorský i mládežnícky – nie je v najlepšej kondícii. Čo by navrhoval šéftréner Považskej?

„Razíme heslo, že na začiatku je dôležitá kvantita a potom príde kvalita. Nech je členská základňa čo najširšia. Potom je samozrejme väčšia šanca, že medzi toľkými deťmi nájdeme talenty, vhodné typy na basketbal. Tam by to malo začať. Ďalšie vec je odborné vedenie. Musíme deti basketbalovo zabaviť a zaujať tak, aby nám neodišli. No a s pribúdajúcim vekom im poskytnúť kvalitné tréningové podmienky, možnosť na regeneráciu a kvalitných trénerov. Dôležitým aspektom je aj prechod hráčov z juniorskej do seniorskej kategórie. Veľa hráčov vtedy končí a to je škoda. Pre extraligové kluby je ľahšie zaplatiť cudzinca ako dať čo i len šancu mladému Slovákovi. To je pre mladých domácich hráčov potom demotivujúce. Možno by pomohol projekt U18, ktorý by hral v I. lige, alebo podobný projekt U20, ktorý by mohol hrávať v extralige,“ navrhuje Roman.

Žiadny športový klub to nemá na Slovensku ľahké. Akú víziu do budúcnosti majú v Považskej?

Prvoradým cieľom je rozšíriť členskú základnú, najmä v žiackych a mini kategóriách. Tomu musíme podriadiť najviac práve v najbližšom období. Chceme sa vrátiť k tomu, čo nás zdobilo pred pár rokmi – keď nás všetci považovali za špičku a vychovali sme hráčov ako Čekovský, Petráš, Ihring či Krajčovič. V žiackych kategóriách nedávame taký dôraz na výsledky, tam sú ciele iné. Samozrejme, v kadetoch a junioroch je to iné. S výnimkou jedného roka sme v týchto dvoch kategóriách boli vždy vo Final Four, takže za našu prácu hovoria aj výsledky,“ dodal Peter Roman.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 73:32
11.07.2020
RIM RIM
BNB BNB 57:62
11.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC