Bayern Mníchov dokázal to, čo ešte nikdy predtým. V play-off nenašiel premožiteľa

Publikované: 24.06.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fcb-basketball.de

Dejan Radonjič, tréner Bayern Mníchov (GER) (Foto: fcb-basketball.de)

Keď v Bayerne Mníchov začínali s basketbalovým projektom, za cieľ si dali vybudovať mužstvo, ktoré bude schopné konkurovať súperom ako FC Barcelona či Real Madrid. Španielske mužstvá boli pre Bavorov veľkou inšpiráciou a v Mníchove postupne pracovali na splnení tohto cieľa.

Bayern síce nepatrí medzi najužšiu basketbalovú špičku v Európe, ale stal sa z neho pravidelný člen Euroligy, ktorý dokáže potrápiť kohokoľvek. Na domácej scéne sa znovuzrodený basketbalový Bayern tešil z majstrovských titulov v sezónach 2013/14 a 2017/18. V oboch prípadoch zdolal vo finále tím ALBA Berlín. Toho istého súpera sa mu podarilo zdolať aj v tohtoročnom finále, v ktorom Bayern získal svoj tretí titul v modernej ére Bundesligy. Tento rok však je pre Bavorov špeciálny, pretože v play-off predviedli zatiaľ svoj najlepší výkon.

V roku 2014 zakončili play-off s bilanciou 9–4, v roku 2018 9–6 a teraz sa im podarilo „vybaviť“ celé play-off v deviatich zápasoch. Bayern na ceste za titulom ani jedenkrát neprehral. Niečo také predviedol naposledy Bamberg v ligovom ročníku 2015/16. Posledný zápas, ktorý sa hral v nedeľu v mníchovskom Audi Dome, bol však poriadne dramatický. Bayern Mníhov v ňom zdolal Albu Berlín až po predĺžení 93:88. „Toto veru nebol zápas pre ľudí, ktorí majú slabé nervy. Bol to výnimočný výkon, ktorý možno teraz ešte ani nevieme oceniť. Mužstvo ukázalo, že má skvelú morálku,“ povedal po poslednom súboji sezóny prezident klubu Uli Hoeneß.

Najlepším strelcom tretieho finálového duelu sa stal Vladimir Lučič, ktorý berlínskemu tímu nastrieľal 23 bodov. „Je to naozaj nádherný pocit, celú sezónu sme kvôli tomuto pracovali. Som hrdý na celé mužstvo, pretože sme tvrdo bojovali,“ skonštatoval srbský krídelník. Cenu pre najužitočnejšieho hráča finálovej série získal bosniansky reprezentant Nihad Djedovič. „Tá cena pre MVP pre mňa vôbec nie je dôležitá. Podstatné je to, že sa nám podarilo získať titul. Najkrajšie na tomto celom je, že sa stalo v mojom Mníchove. A to je na nezaplatenie,“ dodal Djedovič, ktorý sa v nedeľu prezentoval šiestimi asistenciami.

Keď Bayern Mníchov vyhrá majstrovský titul – a neplatí to len vo futbale – oslavuje s obrovskými pohármi piva. Tie väčšinou skončia na hlave trénera. Inak tomu ani teraz, keď sa terčom svojich zverencov stal čiernohorský odborník Dejan Radonjič. „V prvom rade gratulujem hráčom, celému klubu, spolupracovníkom, manažmentu a taktiež fanúšikom. Toto bol opäť veľmi ťažký duel. Berlínčania hrali výborne, ale v posledných siedmich minútach sme do toho vložili všetky sily a hrali inak ako predtým. Máme za sebou tri náročné súboje. Bola to dlhá sezóna, v ktorej sme vrátane Euroligy odohrali veľmi veľa zápasov. V základnej časti sme prehrali len trikrát. V pohári sme síce nestačili na Albu, ale play-off sme zakončili s bilanciou 9–0. Čo k tomu dodať? Nihad bol pre nás vo finálovej sérii proti Albe veľmi dôležitý,“ vyhlásil Dejan Radonjič.

V budúcej sezóne chce mníchovský klub postaviť ešte silnejší tím, ktorý bude mať ambíciu prebojovať sa v Eurolige do play-off. Pripomíname, že Bayern si v nasledujúcich dvoch ročníkoch zahrá v európskom pohári číslo jeden ako držiteľ divokej karty.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.