SERIÁL: V Handlovej je veľký záujem o prípravku, pracujú aj s dievčatami. Črtá sa spolupráca so zámorím

Publikované: 24.06.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: ŠBK Handlová

ŠBK Handlová (Foto: ŠBK Handlová)

Portál Basket.sk vám prináša veľký letný seriál o práci v mládežníckych kluboch na Slovensku. V tejto časti sme zamerali našu pozornosť na ŠBK Handlová.

História basketbalovej mládeže v Handlovej je spojená so Základnou školou Mierové námestie. V telocvični sa kedysi hrávala 1. federálna liga mužov, čo vzbudilo vysoký záujem o basketbal aj u mládeže. Absolventmi školy sú mnohé osobnosti, spomenieme kapitánku majsteriek Európy z roku 1989 Marcelu Dušánkovú alebo reprezentantku na olympiáde v Soule 1988 Katarínu Polákovú.

ŠBK Handlová (Foto: ŠBK Handlová)
ŠBK Handlová (Foto: ŠBK Handlová)

Klub má tímy chlapcov aj dievčat. Veľký záujem je o prípravku

Občianske združenie pod názvom Školský basketbalový klub Handlová vzniklo v roku 2001. Basketbalová mládež sa odlúčila od Baníka Handlová (na základe písomnej dohody štatutárov Baníka Handlová a ŠBK Handlová). Hlavným cieľom klubu je viesť deti a mládež k športu.

„Klub vychoval za posledné roky viacero skvelých hráčov a reprezentantov, ako sú Mrviš, Haviar, Vojtek, Mátych, Ihring alebo Morávek. Momentálne máme v mládeži 8 tímov. V kategórii chlapcov je to prípravka, mladší mini, starší mini, žiaci a starší žiaci. Pokiaľ ide o dievčatá, aj tam je to prípravka, mladšie žiačky a žiačky. Za posledné štyri roky sa nám darí efektívne obnovovať pyramídu v jednotlivých kategóriách. Len v prípravke sme mali pravidelne každý rok viac ako 100 detí,“ priblížil na začiatok tréner Ján Beránek.

Prípravka v Handlovej je zameraná na deti od 1. ročníka základných škôl. Podľa Beránka môže za veľký počet detí v prípravke viacero faktorov: propagácia basketbalu v meste, aktivita školy a organizovanie turnajov a kempov.

Na Základnej škole Mierové námestie sú od piateho ročníka basketbalové triedy. Za posledné dva roky sme museli do tried robiť výbery, čo je v dnešnej dobe vzácnosť. Pri výbere zohráva úlohu aj výška a fyzické parametre, ale nie je to vždy podmienkou. V klube sme v ostatnej dobe najviac pracovali na podmienkach pre najmenších prostredníctvom turnajov, kempov a iných basketbalových projektov. Toto by malo byť základ každého úspešného mládežníckeho klubu v akomkoľvek športe,“ pokračoval.

ŠBK Handlová (Foto: ŠBK Handlová)
ŠBK Handlová (Foto: ŠBK Handlová)

Úspechy na medzinárodnej scéne

Za najväčší úspech považujú v klube historickú účasť v Stredoeurópskej lige (CEYBL), v ktorej chlapci U14 získali bronzové medaily a nechali za sebou aj tímy z Nemecka, Rakúska či Poľska.

„Rovnaká kategória obhájila zlatý hetrik na medzinárodnom turnaji v Prahe. Veľkým pozitívom je od tejto sezóny obnovenie dievčenského basketbalu v mládeži. Po dlhých rokoch sme sa predstavili v lige žiačok. Rysuje sa nám aj skvelá partia chlapcov s ročníkom narodenia 2007 a mladší. Tí hrali tento rok ligu proti starším hráčom, ale od budúcej sezóny sa predstavia vo svojej vekovej kategórii,“ ujasnil Beránek, ktorý pracuje v klube štvrtý rok.

ŠBK Handlová (Foto: ŠBK Handlová)

Beránek: Úroveň líg je zrkadlom podpory od štátu

Tréningový proces prebieha v handlovskom klube minimálne štyrikrát do týždňa. Hráči majú aj športovú prípravu aj teóriu basketbalu v rámci vyučovania (basketbalové triedy). Na tréningy využíva klub v rámci možností aj športovú halu.

Úroveň mládežníckych líg je presne taká, aká je podpora od štátu pre mládež. V kategóriách, kde je menej tímov, sa oplatí klubom chodievať radšej na turnaje, aby mali deti pravidelný počet zápasov a získali potrebné skúsenosti. Samozrejme, v Handlovej máme množstvo talentov, o ktorých budeme v budúcnosti určite počuť,“ doplnil.

Finančné zabezpečenie klubu je z vlastných aktivít, výnosu 2 % z daní a hlavne príspevkov od partnerov a podpory mesta.

„Vedenia mládežníckych klubov majú náročnú pozíciu. Je to neustály kolotoč zháňania sponzorov a partnerov, ktorí chcú podporiť pohyb a mládežnícky šport. Nám pomáha mesto a v neposlednom rade Základná škola Mierové námestie. Náklady na chod našich ôsmich tímov boli v sezóne 2018/2019 približne 30-tisíc eur,“ uviedol Beránek.

ŠBK Handlová (Foto: ŠBK Handlová)
ŠBK Handlová (Foto: ŠBK Handlová)

Mladých motivujú stretnutiami s osobnosťami

V klube sa snažia motivovať mladé nádeje aj stretnutiami so známymi trénermi a hráčmi. Na prednášky chodia do Handlovej aj Slováci, ktorí pôsobili v zahraničí a vedia deťom priblížiť skúsenosti zo zámorských univerzít.

Máme dohodnutú spoluprácu so školou v Kanade v rámci výmenného pobytu a odohrania turnaja priamo v Toronte. Veríme, že sa nám to budúci rok podarí,“ pochválil sa tréner.

Tréneri pri mládeži sa zameriavajú na všeobecný rozvoj herných činností jednotlivca. Od prvého nácviku, potom zdokonaľovania sa až po tvorivosť hráčov.

„V našom klube pracujú len kvalifikovaní tréneri. Opäť pripomeniem spoluprácu so Základnou školou Mierové námestie v Handlovej, kde sú niektorí tréneri aj zamestnancami školy. Hlavne z tohto dôvodu máme kvalitu mládežníckych trénerov na veľmi vysokej úrovni. Priniesol som do klubu dlhodobý plán na 8 rokov. Sme práve v jeho polovici. Pevne verím, že ho dotiahneme úspešne do konca a z Handlovej bude skvelá liaheň pre nádejných slovenských basketbalistov,“ zakončil Beránek.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia