SERIÁL: Vo Svite sa deti snažia zaujať ukážkovými hodinami s extraligovými hráčmi

Publikované: 22.06.2019 Autor: Karolína Vrabcová Foto: BKM Iskra Svit

BKM Iskra Svit 2019 (Foto: BKM Iskra Svit)

Portál Basket.sk vám prináša veľký letný seriál o práci v mládežníckych kluboch na Slovensku. V tejto časti sme zamerali našu pozornosť na BK Iskra Svit.

Do leta 2000 zastrešoval mládežnícky basketbal BK Chemosvit Svit, no následne mládež prešla pod novovzniknutý subjekt Športový klub Svit.

Oficiálny vznik mládežníckeho klubu sa datuje na 17. januára 2001, keď bol Basketbalový klub mládeže Svit zaregistrovaný na Ministerstve spravodlivosti SR. O jeho zrod sa pričinili vtedajší tréneri mládežníckych družstiev vo Svite, Poprade a funkcionári klubu.

BKM prebral celý kmeň hráčov, vstúpil do rozbehnutej sezóny 2000/01 a úspešne ju aj dokončil. V nasledujúcich sezónach si zahral v celoslovenských i regionálnych súťažiach priemerne s ôsmimi družstvami. Klub dosahoval výrazné úspechy, čo skonštatovalo aj hodnotenie Slovenskej basketbalovej asociácie.

V sezónach 2005/06 a 2006/07 sa BKM v hodnotení mužských basketbalových klubov umiestnil na 3. mieste za TU Košice a Žilina, respektíve Inter Bratislava a TU Košice. Avšak v ich štruktúrach boli aj extraligové družstvá. O súčasnej činnosti a pôsobení BKM sme sa rozprávali s jeho prezidentom Jánom Drobným.

SERIÁL: Mládežnícka pyramída Interu sa rozrastá, mladé nádeje sa porovnávajú s konkurenciou aj v Európskej lige

BKM Iskra Svit 2019 (Foto: BKM Iskra Svit)
BKM Iskra Svit 2019 (Foto: BKM Iskra Svit)

Deti nie je ťažké udržať pri športe, ale presvedčiť ich, aby športovali

Vo Svite momentálne pracujú s približne 180 chlapcami. Výbery sú však už minulosť. „Nepodaril sa nám už dlhé roky, vždy je to len o nábore počas celého roka,“ povedal nám Ján Drobný.

Na to, aby deti prilákali k basketbalu využívajú viacero možností. „Máme ukážkové hodiny na základných školách s extraligovými hráčmi, o ktoré je veľký záujem. Na propagáciu nášho športu využívame všetky športové a spoločenské akcie počas roka.“

Dnešné deti majú k dispozícii obrovské množstvo technických výrobkov, ktoré ich často zaujímajú viac než športovanie. „Nie je ťažké udržať ich pri športe. Oveľa náročnejšie je ich presvedčiť, aby začali športovať. Myslím si, že rozhodnutie športovať neovplyvňujú len počítače a smartfóny, ale aj rodičia a okolie,“ poznamenal Drobný.

SERIÁL: MBA Prievidza vychovala Brodzianskeho, má aj ďalšie talenty

BKM Iskra Svit 2019 (Foto: BKM Iskra Svit)
BKM Iskra Svit 2019 (Foto: BKM Iskra Svit)

Úroveň líg je odrazom prístupu štátu k športu

Vo Svite pracujú s niekoľkými družstvami. „Máme celú pyramídu – osem mládežníckych družstiev, dve prípravky a špeciálny tréning pre škôlku. Súbežne nám prebiehajú prípravky vo Svite aj v Poprade. Družstvá do 14 a 15 rokov získali v sezóne 2018/19 na majstrovstvách Slovenska vo svojej kategórii strieborné medaile,“ pokračoval Drobný.

Tak ako seniorský basketbal na Slovensku, aj mládežnícke zápolenia postupne strácajú na svojom lesku. „Úroveň líg je odrazom prístupu štátu k športu. Deficit finančnej podpory sa negatívne premieta aj do jednotlivých súťaží,“ myslí si Drobný. „Každým rokom klesá členská základňa v jednotlivých kategóriách. Nedá sa to porovnať so stavom spred desiatich, pätnástich či dvadsiatich rokov. Z toho vyplýva menší počet hráčov a nižšia konkurencia.“

SERIÁL: V Leviciach brali unikátne double. Všetko začína u rodičov, vraví kouč Jurík

BKM Iskra Svit 2019 (Foto: BKM Iskra Svit)
BKM Iskra Svit 2019 (Foto: BKM Iskra Svit)

Pracujú so šesťdesiatimi tisícmi eur

Napriek klesajúcej úrovni líg sa aj vo Svite stále darí vychovávať mladé talenty. „V každej kategórii našej pyramídy nejaké nájdeme. Je však na nich, ako svoj talent rozvinú a zas na nás, aby sme im v tom čo najviac pomohli,“ konštatuje Drobný.

Basketbalová história vo Svite má už 72 rokov a počas nej klub vychoval niekoľko generácií extraligových hráčov a reprezentantov Česko-Slovenska a Slovenska. Sú to desiatky basketbalistov, ktorí získali medaily na majstrovstvách Európy, zúčastnili sa na olympijských hráč a svetových šampionátoch. Dobré meno basketbalovej školy Svitu robil ešte do nedávna Anton Gavel, päťnásobný nemecký majster. V súčasnosti je to slovenský reprezentant Peter Sedmák.

Vo Svite momentálne pracujú s rozpočtom 60 000 eur. „Financovanie stojí na podpore mesta, rodičov, financií získaných z dvoch percent daní a ostatných sponzorských príspevkov. V dnešnej dobe je veľmi náročné zabezpečiť dôstojný chod celej pyramídy,“ povzdychol si Drobný.

Rodičia sa na financovaní podieľajú mesačnými príspevkami v rozmedzí od 23 do 30 eur.

BKM Iskra Svit 2019 (Foto: BKM Iskra Svit)
BKM Iskra Svit 2019 (Foto: BKM Iskra Svit)

Cieľom udržanie kvalitných podmienok pre výchovu

Na kvalitnú výchovu mládeže je potrebné prepojenie jednotlivých kategórií. Vo Svite funguje táto spolupráca na výbornú. „Cieľom trénerov je v kompletnej pyramíde vychovávať hráčov pre seniorský tím. Ako najmenšie mesto na Slovensku sa môžeme pochváliť celou pyramídou mládežníckych družstiev a aj extraligovým tímom. Bez vzájomnej spolupráce medzi jednotlivými kategóriami by to nebolo možné.“

Napriek dobrej práci s mládežou je vždy čo zlepšovať. Ján Drobný nám prezradil, že by na trénovanie potrebovali novú športovú halu. Takisto by sa im zišli financie na sprofesionali­zovanie trénerov, ktorí v súčasnej dobe vedú tréningový proces popri svojom zamestnaní. Na osoh by bola aj konfrontácia so zahraničnými tímami a samozrejme rozšírenie vlastnej členskej základne.

Nuž a aké ciele si klub v práci s mládežou stanovil do budúcnosti? „Chceme si udržať podmienky na kvalitné trénovanie všetkých družstiev, vychovávať úspešných mladých ľudí, potenciálnych extraligových hráčov, reprezentantov Slovenska a budúcich fanúšikov BK Iskra Svit,“ dodal Drobný.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

BNB BNB 33:83
10.07.2020
BSC BSC
INT INT 72:32
10.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 48:43
10.07.2020
SNV SNV
PDZ PDZ 57:7
10.07.2020
RIM RIM
SNV SNV 73:32
11.07.2020
RIM RIM
BNB BNB 57:62
11.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 11.07.2020 INT INT
PDZ PDZ 11.07.2020 BSC BSC