Pacers získali hráča, o ktorého novinári nemali záujem. Prezident tomu stále nemôže uveriť

Publikované: 21.06.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: SLAM

Goga Bitadze (Foto: SLAM)

V stredu sa konal v rámci draftu do NBA mediálny deň, na ktorom boli hráči k dispozícii pre rozhovory. Viac ako samotné rozhovory zarezonovala fotka, na ktorej je gruzínsky pivot Goga Bitazde. Ten spoza stola sleduje, ako sa všetci novinári presunuli k budúcej jednotke draftu Zionovi Williamsonovi.

„Opustenému“ pivotovi poslali odkazy viacerí hráči NBA, ktorí mu poradili, aby tento moment využil ako motiváciu do ďalšej práce. K fotke sa vyjadril Dwyane Wade, ale aj Draymond Green. „Mal by si tento obrázok zarámovať, pozerať sa naň každý deň a tvrdo pracovať,“ napísal Green.

Goga Bitadze síce nie v Spojených štátoch taký populárny ako Williamson, ale je to šikovný basketbalista, ktorý predviedol svoje kvality v Eurolige. Túto súťaž si zahral za Budučnost Podgorica, kam ho jeho klub Mega Basket uvoľnil na hosťovanie. Gruzínec hral v európskom pohári číslo jeden výborne a zaslúžene sa stal držiteľom ceny pre najväčšiu vychádzajúcu hviezdu.

Podkošový basketbalista mal podľa takzvaných mock draftov skončiť vyššie ako na 18. mieste, z ktorého si ho napokon vybral tím Indiana Pacers. „Ak mám byť úprimný, sedím tu a stále nemôžem uveriť tomu, že spadol až na 18. miesto. My sme ho v našom zozname mali veľmi vysoko,“ prezradil prezident basketbalových operácií Pacers Kevin Pritchard.

Pacers už majú na súpiske pod košom hráčov ako Myles Turner či Domantas Sabonis, no v klube sú presvedčení, že tu bude dostatok miesta aj pre Bitadzeho. „Myslím si, že tu nie sú žiadne pochybnosti o tom, či v nasledujúcej sezóne môže hrať v lige. Sútaž, v ktorej doteraz hrával, je plná zrelých mužov. Nie je to žiadna liga len tak pre srandu. Je to lepšia súťaž ako G League a je to vyššia úroveň ako proti dobrých univerzitných tímoch,“ dodal Pritchard.

„Pre nás nie je žiaden projekt,“ dodal na adresu mladého basketbalistu tréner tímu Nate McMillan. Po drafte bola, pochopiteľne, reč aj o spomínanej fotke, na ktorej je vidno, že žiaden z novinárov nejaví záujem o Gruzínca. „Netrápi ma to, že sa ma nikto nespýtal ani jednu otázku. Naopak, dáva mi to energiu a mám ešte väčšiu motiváciu,“ zdôraznil Bitadze.

Najvyššie draftovaným Európanom sa tento rok stal Francúz Sekou Doumbouya, ktorého si z 15. miesta vybral Detroit Pistons. V jeho prípade to vyzerá tak, že sa v NBA v sezóne 2019/20 nepredstaví. „Ešte sa musí v mnohých smeroch zlepšiť, ale zároveň toho môže veľa ponúknuť, čo je pre nás veľmi vzrušujúce,“ vyjadril sa Ed Stefanski, ktorý je súčasťou vedenia Pistons. Sekou Doumbouya, ktorý až v decembri oslávi 19. narodeniny, je so svojím zaradením k Pistons spokojný. „Som veľmi šťastný, že budem môcť spolupracovať s trénerom, hráčmi a celou organizáciou,“ poznamenal francúzsky mládežnícky reprezentant.

Ako tretí Európan sa do NBA dostal Chorvát Luka Šamanič, ktorého si z 19. miesta vybral klub San Antonio Spurs. „Je to veľmi talentovaný hráč, ktorý hrá na pozícii číslo štyri a dobre vieme, aké nároky sú dnes kladené na hráčov na tomto poste. Z fyzického hľadiska sa musí zlepšiť, ale čo sa týka techniky, tak tu máme pocit, že získavame hráča, ktorý sa k nám bude hodiť. V tom čase, keď sme si vyberali, to bol podľa nás najlepší hráč v ponuke,“ povedal generálny manažér Spurs RC Buford.

V druhom kole drafte počuli svoje meno ďalší traja Európania: Litovčan Deividas Sirvydis a Srbi Alen Smailagič a Vanja Marinkovič.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.