Slovenky v úvodnom zápase prípravného turnaja v Piešťanoch nestačili na výber Česka

Publikované: 20.06.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Martin Palkovič

Slovensko, ženy (Foto: Martin Palkovič)

V rámci prípravného zápasu sa stretli reprezentačné výbery Slovenska a Česka. Navrch mala reprezentácia Česka, ktorá sa pripravuje na blížiace sa Majstrovstvá Európy v Lotyšsku a Srbsku.

Prípravný turnaj v Piešťanoch otvoril súboj susedných krajín, ale aj viacerých bývalých klubových spoluhráčok. Na turnaji sa predstaví aj omladená reprezentácia Chorvátska.

Od úvodného rozskoku bol zápas vyrovnaný, no mierny náskok si držali hosťujúce hráčky. Začiatkom druhej štvrtiny natiahli Češky pod vedením slovenského trénera Štefana Sviteka náskok na 5 bodov (17:22), na čo reagoval domáci tréner Suja oddychovým časom. Náš výber ťahala bodovo najmä kapitánka Barbora Bálintová, ktorá zaznamenala dovedna 20 bodov. Po 20 minútach hry viedli hostky stále len o 5 bodov (28:33), najmä zásluhou pivotky Kamily Štepánovej, ktorá v prvom polčase zaznamenala 10 bodov.

Slovensko vs. Česko, Barbora Bálintová (41) (Foto: Martin Palkovič)

Do druhého polčasu vstúpili lepšie reprezentantky Slovenska, keď za dve a pól minúty hry skórovali 12 bodov, pričom neinkasovali ani raz. Po 5 bodoch Sabiny Oroszovej viedli 40:33. Český tím však silný úvod domácich do druhého dejstva zachytil a následne skóre opäť otočil. Tretia štvrtina sa aj naďalej niesla v bojovnom a vyrovnanom duchu. Tréneri volili časté striedania hráčok, skúšali herné kombinácie a ideálne zostavy. Česky natiahli náskok v posledných dvoch minútach tretej časti na 7 bodov (47:54).

V poslednej časti hry si udržiavali hostky mierny náskok, ktorý v polovici štvrtiny natiahli na 9 bodov (53:62), ten však v priebehu záverečného dejstva narastal. V záverečnom sčítaní boli hráčky reprezentácie Česka lepšie o 20 bodov.

Slovensko vs. Česko, Miroslava Mištinová (13) (Foto: Martin Palkovič)

Škoda, že sme v kľúčovom bode zápasu, keď sme boli v tretej štvrtine v päť bodovom vedení, nepochopiteľne poľavili. V podstate sme stratili celý zápas, aj keď je pravda, že nie sme tak kondične pripravení ako súper, ktorý ide na majstrovstvá Európy. Ale to nie je výhovorka. Basketbal je síce kolektívny šport, ale jeden individuálny nadpriemerný výkon je málo, aby sme uspeli proti tímu Česka. Tam je celý pes zakopaný. Individuálne výkony boli katastrofálne, mali sme veľa stratených lôpt a slabú agresivitu. Je to škoda, pretože zápas sme mali vo svojich rukách a namiesto toho, aby sme ho zlomili, tak sme súperkám darovali šancu,“ zhodnotil zápas reprezentačný tréner Juraj Suja.

Slovensko – Česko 58:78
Najviac bodov: Bálintová 20, Dudášová 8, Oroszová 7 – Březinová, Krakovičová a Štěpánová po 16

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%