CSKA stráca najväčšiu hviezdu. De Colo: Všetkým sme ukázali, že sme najlepší klub v Európe

Publikované: 19.06.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: cskabasket.com

Nando de Colo, CSKA Moskva (RUS) (Foto: cskabasket.com)

Presne pred mesiacom, teda 19. mája, zdolal klub CSKA Moskva v euroligovom finále Anadolu Efes 91:83. Za tento mesiac sa toho udialo veľmi veľa. V prvom rade Moskovčania podľa očakávania zvíťazili vo VTB lige. Po oslavách prišlo na rad plánovanie pre nasledujúcu sezónu.

Keďže viacerým kľúčovým hráčom končili zmluvy, fanúšikovia boli zvedaví na to, kto bude a kto nebude pokračovať. MVP z Final Four Will Clyburn a jeden z najlepších defenzívnych hráčov súťaže Kyle Hines budú hrať za CSKA aj naďalej, pretože podpísali nové kontrakty. V moskovskom klube však končí najlepší hráč posledných sezón Nando de Colo. „Keď sme pred piatimi rokmi začínali rokovania s Nandom, povedal som, že sa môže stať prvým Francúzom v dejinách CSKA. Tento fakt nám pomohol dosiahnuť dohodu, avšak v konečnom dôsledku Nando prevýšil všetky naše očakávania a stal sa jedným z najlepších hráčov v moderných dejinách CSKA. Som neskutočne smutný z toho, že éra Nanda de Cola sa končí, ale všetci rozumieme hráčovej túžbe pokračovať v kariére v inom klube. Bolo to skvelých päť rokov, počas ktorých sme vyhrali dva euroligové tituly. Nando bol kľúčovým hráčom a lídrom týchto brilantných tímov. Sme veľmi hrdí na to, že sa tu z neho stala skutočná európska hviezda,“ povedal na margo De Cola prezident klubu Andrej Vatutin.

De Colo prišiel do CSKA Moskva v roku 2014 z Toronta Raptors. Z individuálneho hľadiska bola pre neho najlepšia sezóna 2015/16, keď sa stal MVP sezóny, MVP vo Final Four a najlepším strelcom. „Bolo skvelé sledovať, ako z Nanda rastie skúsený hráč, ktorý je oddaný klubu, ktorý kladie dôraz na každý detail a každý aspekt našej práce. Bol to práve Nando, kto za mnou prišiel približne pred rokom so svojimi myšlienkami, ako zlepšiť tím a celý klub. Tieto mítingy a rozhovory, ktoré sme spolu absolvovali, boli veľmi dôležité a aj vďaka nim sme dokázali vytvoriť víťaznú atmosféru. Je to perfekcionista vo všetkých smeroch a skutočný líder, ktorý svoju pozíciu dokazuje na palubovke, kde aj od ostatných vyžaduje tvrdú prácu. Som si istý, že Nando bude hrať ešte niekoľko rokov na najvyššej úrovni. Úprimne mu želám veľa šťastia na palubovke a všetko najlepšie jeho rodine,“ dodal Vatutin.

Francúz je výnimočný strelec, čo v drese CSKA neustále potvrdzoval. Spolu odohral za Moskovčanov 292 zápasov, v ktorých bola jeho streľba za dva body 56,5%, za tri body 44,7% a pri šestkách dokonca 93,5%. De Colo sa tak s prehľadom dostal do prestížneho klubu strelcov 50–40–90. „Rozprával som sa s Nandom a povedal mi, že dôležitými dôvodmi, prečo tu hral, sme boli ja a prezident Vatutin. Som nesmierne rád, že som mal šancu mať Nanda v tíme od môjho prvého roku v CSKA a že som mohol pracovať so skvelým a súťaživým človekom. Bol to dobrý basketbalista, ale tu u nás sa z neho stal MVP kaliber. Vyhrali sme spolu dvakrát Euroligu a päťkrát VTB ligu. Chceli sme, aby s nami Nando aj naďalej zostal, ale už sa rozhodol a my jeho dôvodom úplne rozumieme. Chcel by som sa Nandovi poďakovať za všetky tie spoločné roky, ktoré sme spolu strávili,“ poznamenal kouč CSKA Dimitris Itoudis.

Nando de Colo, ktorý o niekoľko dní oslávi 32. narodeniny, strávil v Moskve päť sezón a v každej sa dostal v Eurolige do ideálnej päťky. Trikrát do prvej a dvakrát do druhej. To je fantastická vizitka! „V Moskve som hral a žil päť rokov a toto mesto sa stalo mojím prvým rodinným domovom. Keď sa narodila Lola, bolo to prvé mesto, do ktorého šla. Tu sa z nás stala skutočná rodina. Odchádzam, ale neznamená to, že by som už nechcel byť súčasťou CSKA. Skrátka to chcem skúsiť aj na inom mieste, aby som dosiahol ďalšie ciele. Odohral som tu päť úžasných sezón, počas ktorých sme sa dvakrát radovali z titulu v Eurolige a dominovali sme vo VTB lige. Všetkým sme ukázali, že CSKA je najlepší klub v Európe. Som hrdý, že som mohol hrať za tento klub,“ vyhlásil Nando de Colo.

Kam sa teraz presunie francúzsky reprezentant? Tak v prvom rade sa spomína možnosť, že sa vráti do NBA a na druhýkrát sa v nej skúsi presadiť. Druhá alternatíva je Španielsko. Tu drží práva na jeho osobu Valencia, kde De Colo v minulosti pôsobil. Navyše jeho manželka pochádza z tohto mesta a ako je známe, Valencia sa predstaví v Eurolige. „Chcem sa poďakovať nášmu trénerovi, ktorý mi dal možnosť hrať za tím a každým dňom mi dával viac a viac zodpovednosti. Rovnako tak sa chcem za toto poďakovať aj prezidentovi Vatutinovi. Ďakujem manažmentu, lekárom, všetkým zamestnancom a fanúšikom. Najviac priazne si však zaslúžia moji spoluhráči. Za tie roky sme tu mali skvelých hráčov a veľké osobnosti. Títo chlapci zo mňa každý deň robili lepšieho hráča. Hral som s najlepšími hráčmi v Európe a práve vďaka tomu som sa zlepšoval. Vytvorila sa tu neskutočná partia a boli sme ako jedna veľká rodina. V CSKA som dosiahol všetky ciele, a preto hľadám nové výzvy. Chcem znova zabojovať na najvyššej úrovni,“ doplnil De Colo. Ten nebude jedinou hviezdou, ktorá odíde z Moskvy. Okrem neho opúšťa tím aj Cory Higgins, ten údajne smeruje do FC Barcelona.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

CON CON 89:85
23.08.2019
LVA LVA
NYL NYL 87:90
23.08.2019
ATL ATL
CHI CHI 85:78
23.08.2019
WAS WAS
WAS WAS 25.08.2019 NYL NYL
DAL DAL 25.08.2019 ATL ATL
LAS LAS 25.08.2019 CON CON
PHO PHO 25.08.2019 CHI CHI
MIN MIN 25.08.2019 LVA LVA
SEA SEA 25.08.2019 IND IND

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Washington Mystics 19/8 70,37%
2 Connecticut Sun 19/9 67,86%
3 Las Vegas Aces 19/9 67,86%
4 Los Angeles Sparks 17/10 62,96%
5 Chicago Sky 17/11 60,71%
6 Seattle Storm 15/13 53,57%
7 Minnesota Lynx 14/15 48,28%
8 Phoenix Mercury 12/15 44,44%
9 Dallas Wings 10/18 35,71%
10 Indiana Fever 9/19 32,14%
11 New York Liberty 9/19 32,14%
12 Atlanta Dream 7/21 25,00%