SERIÁL: Mládežnícka pyramída Interu sa rozrastá, mladé nádeje sa porovnávajú s konkurenciou aj v Európskej lige

Publikované: 18.06.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: BK Inter Bratislava mládež

inter

Portál Basket.sk vám prináša veľký letný seriál o práci v mládežníckych kluboch na Slovensku. V tejto časti sme zamerali našu pozornosť na BK Inter Bratislava.

V roku 1970 postúpili Interisti prvýkrát do najvyššej československej ligy mužov. Zo súťaže hneď vypadli. V rovnakom ročníku však stihol klub absolvovať významný zájazd do Ameriky, ktorý bol inšpiráciou k lepšej práci s mládežou.

BK Inter mládež

Po dohode so Slovanom v roku 1971 prešli všetky mužské i mládežnícke družstvá práve do Interu. V 70-tych rokoch minulého storočia sa pýšil Inter skvelými dorastencami, ktorí sa stali v tomto období štyrikrát majstrami Československa (1974/75, 1975/76, 1976/77 a 1977/78). Veľkým úspechom bol majstrovský titul ČSFR starších žiakov v sezóne 1991/1992.

Ako pracuje slávna značka z Bratislavy s mládežou v dnešnej dobe, opíše funkcionár klubu Daniel Jakabovič.

BK Inter mládež
BK Inter mládež

Snaha o moderný, rýchly a atraktívny spôsob hry

Inter postupne napĺňa mládežnícku pyramídu. V nasledujúcom roku by ju mal skompletizovať, čím by sa zapojil do všetkých súťaží od mikroligy po juniorov. Dievčenské kategórie zatiaľ v Interi nie sú.

„S mládežou pracujeme dlhodobo a systematickejšie od roku 2013. Máme kategórie, v ktorých sme sa v tejto sezóne stali majstrami republiky a tímy obstáli aj v medzinárodnej konkurencii. Družstvo U15 hralo finále EYBL (European Youth Basketball League) a skončilo na 6. mieste. Starší žiaci, žiaci, starší a mladší mini sú slovenskými šampiónmi. Mladší žiaci sa stali vicemajstrami. Kadetskú ligu sme hrali s tímom o rok mladším, ktoré obsadilo slušné 5. miesto,“ priblížil Daniel Jakabovič nedávne úspechy.

Mládežnícke družstvá sa snažia o moderný, rýchly a atraktívny spôsob hry. Prvoradým cieľom je to, aby sa mladí hráči rozvíjali v individuálnych zručnostiach a schopnostiach, čo považujú kompetentní v klube za hlavnú úlohu mládežníckeho basketbalu.

„Snažíme sa u našich zverencov o komplexnejší rozvoj. Nezabúdame na mentálnu odolnosť, plnenie školských povinností a osobnostný rozvoj,“ doplnil.

BK Inter mládež
BK Inter mládež

Funkcionár Jakabovič: Práca s mládežou je investíciou do budúcna

„Myslím si, že by stálo za uváženie, aby sa urobili v mládežníckych ligách určité zmeny. Ako príklad uvádzam eliminačný prvok play-off, aby sa súťaže len nedohrávali so získanými bodmi zo základnej časti. Zvýšilo by to atraktivitu mládežníckych kategórii a prispelo k rozvoju mentálnej odolnosti hráčov. Zatiaľ však nie je spoločenská objednávka na zmeny. Ženská kategória na Slovensku takýmto systémom už funguje. Takto sa hrá aj v okolitých krajinách alebo na medzinárodných turnajoch,“ vyslovil názor.

Podľa Jakaboviča je v žlto-čiernej pyramíde dostatok talentov. Niektoré z nich sú vraj do budúcnosti zaujímavé aj pre európsky basketbal. Musia naďalej intenzívne na sebe pracovať a vytýčiť si športové ciele. Odchovancami mládeže BK Inter Bratislava, ktorí hrali mužskú ligu sú štyria hráči: Alex Ondruš, Lukáš Bolek, Adam Zaťko a Tomáš Praženka.

Aj Inter nám popísal svoje finančné možnosti. Rozpočet na jednu sezónu sa pohybuje okolo 100-tisíc eur.

„Číslo je podobné ako u ostatných mládežníckych centier na Slovensku. Veľkú časť rozpočtu tvoria mesačné príspevky od rodičov a financie získané cez 2% daní od podporovateľov. Sponzoring je na Slovensku špecifický, ten by som vôbec nehodnotil. Akákoľvek práca s mládežou je v mojom ponímaní strategická činnosť, je to investícia do budúcnosti. Treba si porovnať podmienky u nás s tými v okolitých krajinách a s krajinami s podobným počtom obyvateľov a výkonnosťou ekonomiky. Možno by to boli zaujímavé informácie,“ zafilozofoval Jakabovič.

BK Inter mládež
BK Inter mládež

Vychovávať deti tak, aby sa stali športovcami aj fanúšikmi

Mladí hráči Interu sa pripravujú 11 mesiacov v roku. Počet tréningových jednotiek závisí od príslušnej vekovej kategórie. Kým v zahraničí začínajú s tréningom bežne deti vo veku 5–6 rokov, u nás sú to podľa funkcionára Interu veľakrát deti o dva roky staršie. V bratislavskom klube ale majú prípravku, ktorá vytvára prvý kontakt s basketbalom bez vekového obmedzenia.

„Ak sa pýtate na nábory, tak je to podobne ako financovanie široká téma. Súčasná doba ponúka deťom veľakrát ľahšie príležitosti než je športovanie. Napriek tomu si myslím, že mládež sa chce hýbať, súťažiť medzi sebou. Výchova a prostredie deti ovplyvňuje v ďalšom vývoji. Vnímanie športu v našej spoločnosti je stále okrajové, z toho vyplýva aj záujem či nezáujem o basketbal. Asi máme rezervy v marketingu. Našou úlohou je pracovať tak, aby si deti basketbal obľúbili. Musíme vytvoriť predpoklady na to, aby z nich boli športovci, fanúšikovia, rozhodcovia a otcovia budúcich basketbalistov,“ uzavrel.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.