Komentár: Michael Jordan bojoval v jednom drese a nelanáril stále nové hviezdy

Publikované: 16.06.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: SITA/AP

LeBron James (23), LA Lakers (NBA, USA) (Foto: SITA/AP)

LeBron James patrí medzi to najlepšie, čo NBA ponúkla vo svojej histórii. Bez väčších rozpakov sa dá tvrdiť, že už dnes ho môžeme považovať medzi troch najlepších basketbalistov, akí kedy behali po palubovke. Množstvo bodov, osem finále za sebou, tri tituly, olympijské triumfy, ceny MVP pre najužitočnejšieho hráča ho predurčili medzi nesmrteľných.

Komentár: Triumf Toronta je super správa aj pre svetový basketbal

James je veľmi ambiciózny hráč. Robí všetko preto, aby sa dostal na úroveň Michaela Jordana. V mnohých veciach ho už prekonal, keďže MJ prichádzal do NBA ako starší a aj kariéru ukončil dvakrát. Dá sa polemizovať, či niektoré LeBronove úspechy nie sú skôr kvantitou, ale zas to by sme mu veľmi krivdili a boli nespravodliví. V prvom rade je to výnimočný basketbalista, ktorý potvrdzuje svoje kvality na palubovke takmer dve dekády.

Má však aj stránku, ktorá nie je dobrá pre NBA. Už roky sa hovorí, že profiligu ovládajú hráči, nie manažéri či majitelia klubov. Rodák z Akronu v Ohiu svoju mocischopnosť povýšil vyššie ako všetci ostatní. Fanúšikovia dlho vtipkujú, že v kluboch ovláda nielen to, čo sa bude hrať a ako, ale aj s kým, pod akým trénerom a s akými spoluhráčmi.

Na začiatku kariéry ťahal Cleveland často sám, vedenie sa mu snažilo priniesť posily, ale tie na vysnívaný titul nestačili. Preto sa rozhodol spojiť s hviezdami na vrchole síl. Dwyane Wade bol v najlepších časoch Miami Heat možno najlepším krajným rozohrávačom v lige, na jeho úrovni bol len Kobe Bryant, Chris Bosh bol zas jednou z najlepších štvoriek. Spoločne to dotiahli k dvom titulom. Následne sa LeBron rozhodol vrátiť do Clevelandu, ktorému sa podarilo draftovať Kyrieho Irvinga a tím po návrate svojej najväčšej hviezdy vytrejdoval draftovú jednotku za Kevina Lova z Minnesoty. Hovorí sa, že aj v tom mal prsty James.

Nasledovali roky, ktoré priniesli najväčší úspech kariéry hviezdneho univerzála, keď dokázal so spoluhráčmi otočiť finálovú sériu proti Golden State z 1:3 na zápasy na 4:3. Aj v Cavaliers to bolo o konci hráčov či trénerov. Najvýraznejšie bolo vyhodenie kouča Davida Blatta, ktorý skončil aj napriek tomu, že bol s klubom na prvom mieste a nahradil ho Tyronn Lue.

Ako sa snažili Cavaliers ostať v hre o titul, vymieňali všetko možné, aby ostali relevantní. Len, aby bol LeBron spokojný. Hovorilo sa o trejde Kevina Lova či iných hráčov. Klub strácal miesta v draftoch. Všetko, aby bol Kráľ spokojný. Do toho sa však vzbúril Kyrie Irving, ktorý už nechcel hrať druhé husle a vytrucoval si výmenu. Putoval do Bostonu, odkiaľ prišiel po životnej sezóne Isaiah Thomas, ale toho žiaľ zrazilo zranenie, z ktorého sa nespamätal dodnes.

James ukázal svoju ohromnú kvalitu, keď tím znova posunul až do finále, kde ani jeho heroické výkony nepriniesli šancu na úspech. Po sezóne sa rozhodol pre zmenu, keď sa upísal Los Angeles Lakers. V tíme odohral rozpačitú sezónu. Štatisticky dominoval, ale zranenie ho vyradilo na značnú časť. Výsledkom bolo, že Lakers ostali hlboko medzi zdolanými a nepostúpili ani do play-off.

Klub bol celú sezónu v neistote, nielen medzi hráčmi panovalo napätie. Nikto nevedel, či má isté miesto. Už na začiatku kalendárneho roka sa hovorilo ako chcú Lakers Anthonyho Davisa a že sú ochotní za neho obetovať hociktorého z hráčov s výnimkou Jamesa. Vo februári sa im to nepodarilo, ale teraz svoj úmysel dokonali. Pomohol im k tomu aj fakt, že Davis podpísal kontrakt s agentom Richom Paulom, ktorý zastupuje aj Jamesa. Mediálnym nátlakom a faktom, keď zákulisne vyhlasovali, že Davis podpíše dlhodobý kontrakt len s Lakers alebo New Yorkom Knicks. Tým odradili viacero záujemcov a napokon dosiahli svoje, keďže Knicks nemohli ich ponuke konkurovať.

Teraz sa hovorí, že k dvojici James, Davis by sa mohol pridať hviezdny rozohrávač Kemba Walker a vytvoriť tak z Lakers znova najväčších favoritov na titul. Už po konci poslednej sezóny im bookmakeri pripisovali najmenší kurz na úspech, keďže tušili, čo sa môže stať.

Znevažovať kvalitu LeBrona Jamesa a jeho snahu o najlepší tím by nebolo najsprávnejšie, ale zároveň treba dodať, že jeho najväčší vzor Michael Jordan podobné kroky nerobil. O titul bojoval v jednom drese, pričom okrem seba mal po boku jednu skutočne veľkú hviezdu v podobe Scottieho Pippena. Dennis Rodman bol výnimočný hráč, ale predsa len špecifický použiteľný. Jordan sám povedal, že nechcel hviezdy do tímu verbovať, chcel ich zdolávať.

Podobné ovládanie ligy nie je dobrým znakom a v budúcnosti to môže priniesť ešte väčší rozdiel medzi najlepšími a zostatkom súťaže.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.